NOVI KUĆNI RED Zbog klompi i mrva sa stolnjaka komšije zovu policiju
Do kraja juna Beograđani će imati novi kućni red. Sve što se radi u stanu, a komšije čuju – mogu da prijave Komunalnoj miliciji. Ako im zasmeta to što neko istresa mrve sa stolnjaka, hoda u klompama, ili puši u hodniku i na stepeništu, može da usledi kazna, javlja RTS.
Vlada Srbije je na današnjoj sednici usvojila predlog Zakona o komunalnoj miliciji i uputila ga Skupštini Srbije na usvajanje. Izmene zakona predložio je Grad Beograd kako bi komunalna milicija mogla da bude efikasnija u uvođenju komunalnog reda.
Zamenik gradonačelnika Goran Vesić rekao je da je cilj da građani budu zaštićeni od bahatosti svake vrste nezavisno od toga da li se radi o bahatom parkiranju, glasnoj muzici, bacanju smeća van mesta koja su za to određena, nelegalnoj gradnji ili nepoštovanju drugih pravila komunalnog reda.
Radovan Trifunov iz Udruženja profesionalnih upravnika Srbije rekao je gostujući u Jutarnjem programu RTS-a da komšije treba da pronađu zajednički jezik, kako bi kasnije uspešno i lakše održavali zgradu.
Odluke o visini kazne, terminima dnevnog i noćnog odmora donosi lokalna samouprava.
Trifunov ističe da buka "mora da bude manja od 30 decibela". "Prostorija ne sme u susednu prostoriju da emituje jači zvuk. U terminu dnevnog i noćnog odmora ne sme da bude buke", ističe Trifunov.
U njegovom Novom Sadu dnevni odmor je od 16 do 18 časova, a noćni od 23 časa do pet časova. U Beogradu će, kaže, biti slično, s tim što će noćni odmor počinjati u 22 časa.
Trifunov objašnjava da razlog za prijavu može biti neko stalno ometanje, česte žurke u određenom stanu, kućni ljubimci ako često proizvode ometajuće zvukove, a nije moguć dogovor među stanarima.
Na pitanje da li će stanari sami moći da prijavljuju komšije, ili će to činiti preko upravnika zgrade, Trifunov je rekao da zavisi od lokalne samouprave.
"U Novom Sadu je prvo bilo da upravnik prijavljuje nepravilnosti, ali je promenjeno krajem prošle godine. Sada sam stanar može da prijavi komunalnoj inspekciji i miliciji", rekao je Trifunov.
Kazne za buku su od 5.000 do 15.000 dinara, a slični iznosi su i za situacije kada stanari ostavljaju smeće ispred vrata.
"Cilj je da se stanari usmere jedni na druge, ali ako to nije moguće, inspekcija odlučuje da li je za kaznu", rekao je Trifunov.
Novi zakon doneće onoliko promena koliko građani budu želeli, zaključio je Trifunov.