Nova laboratorija u KCV: Automatizovana analiza uzoraka za pet minuta
NOVI SAD: U Kliničkom centru Vojvodine od juče radi najsavremenija laboratorija u kojoj je sva laboratorijska dijagnostika automatizovana.
Prema rečima direktorke Kliničkog centra Vojvodine profesorke dr Edite Stokić prostor je renoviran nakon 18 godina i sada je prilagođen laboratoriji za automatsku obradu uzoraka.
Nova laboratorije će podići kvalitet rada i omogućiće da se radi veći broj uzoraka, a u ovom centru uradi se dva miliona uzoraka godišnje. Usavršena laboratorijska dijagnostika će poboljšati uslugu pacijentima, sa teritorije cele Vojvodine. Ovde se rade uzorci i za kovid i za nekovid pacijente, u zavisnosti od toga koje vrste analiza se traže. Ovo je procedura koja Klinički centar Vojvodine svrstava u rang najsavremenijih ustanova, istakla je dr Stokić.
Od kako se epruveta sa uzorkom stavi u mašinu, aparat sve dalje radi sam, te izgleda kao da se uzorak “vozi”. Automatski se radi centrfuga, kao i sve ostale operacije neophodne za dobijanje analize.
Pomoćnik direktora KCV za dijagnostiku profesor dr Zoran Stošić kazao je da u Srbiji ovakvu laboratoriju ima samo Klinički centar Srbije, te je objasnio da je ceo lanac automatizovan i napomenuo da najbolje svetske bolnice imaju takvu laboratoriju.
Dnevno se uradi i više od 1.000 laboratorijskih usluga, jer se ovde rade sve specifične analize, pošto Novi Sad nema sekundarnu bolnicu. Automatizacija je značajnija, jer ona podrazumeva i racionalizaciju, te se sve analize rade iz jednog uzorka krvi i ne uzima se više po pet ili šest epruveta krvi od pacijenata, objasnio je profesor Stošić i napomenuo kako će zbog automatizacije procesa deo zaposlenih biti preraspoređen.
Prema njegovim rečima, KCV ima i savremenu molekularnu dijagnostiku na nedavno renoviranoj Klinici za interne bolesti, te su moguće precizne i brze dijagnoze, što je izuzetno važno.
Osim toga, dobili smo i drugu vrednu opremu, te kod nas i drugi lekari mogu da se edukuju, ne moraju da idu u inostranstvo. Kod nas mogu da se urade analize koje u drugim ustanovama ne mogu da se urade. Prednost je i što se radi u seriji, a kada se obrade svi uzroci, za nalaz je potrebno pet do šest minuta, napomenuo je dr Stošić.
Imamo odličan informatički sistem i sada sve nalaze prosleđujemo kompjuterom lekarima iz Kliničkog centra koji su ih tražili, više se ništa ne nosi nekome na ruke, istakao je dr Stošić.
Prema njegovim rečima, oprema je koštala oko milion evra, a nabavljena je zahvaljujući donaciji proizvođača ove opreme, kao i zahvaljujući dobavljačima koji ih snadbevaju reagensima.
Pomoćnik direktora za unapređenje stručnog rada profesor dr Velibor Čabarkapa napomenuo je kako u okviru Centra za laboratorijsku dijagnostiku postoji i urgentna laboratorijska dijagnostika u Urgentnom centru, koja je u toku pandemije iznela najveći deo posla, jer se na analize nije dugo čekalo i bile su gotove za oko 60 minuta, pa i ranije.
U julu smo počeli da radimo pi-si-ar testiranja, a pre dva meseca smo dobili novi pi-si-ar aparat. Tokom decembra smo uradili 4.000 analiza za kovid pacijente, naveo je dr Čabarkapa.
LJ. Petrović