Nobelova nagrada za mir organizaciji za zabranu nuklearnog oružja
OSLO: Nobelovu nagradu za mir dobila je danas Međunarodna kampanja za ukidanje nuklarnog oružja (ICAN - Ajken), za desetogodišnju kampanju da se svet reši atomskog oružja.
"Organizacija dobija nagradu za svoj radi da preusmeri pažnju na katastrofalne humanitarne posledice korišćenja nuklearnog oružja i pionirske napore da se postigne sporazumna zabrana takvog oružja", rekao je predsednik norveškog komiteta za Nobelovu nagradu Berit Rejs Andersen, prenosi AFP.
Izvršna direktorka Međunarodne kampanje za zabranu nuklearnog oružja (ICAN), Beatris Fin, rekla je da je današnji poziv, koji je grupa dobila nekoliko minuta uoči zvaničnog saopštenja o dobitniku Nobelove nagrade za mir, protumačila gotovo kao dobronamernu šalu.
Finova, kako kaže, nije verovala da je ICAN dobio Nobela sve do momenta kada je ime grupe izgovoreno na zvaničnom mestu u prestonici Norveške, Oslu.
Ona ističe da nagrada šalje poruku svim državama sa nuklearnim arsenalom i svim državama koje se oslanjaju na nuklearno oružje za bezbednost, da je to neprihvatljivo ponašanje.
"Ne možemo pretiti neselektivnom pokolju stotina hiljada civila u ime bezbednosti. Tako se ne gradi bezbednost", navela je Finova.
Prema rečima predsednika norveškog komiteta za Nobelovu nagradu Berit Rejs Andersena, Finova je na kraju bila oduševljena vestima da je njena organizacija dobila Nobelovu nagradu za mir.
Rad ICAN-a podržali su mnogi, uključujući i bivše dobitnike Nobelove nagrade za mir - Dezmonda Tutua, Dalaj Lame, Džodi Vilijams, pored toga i slavni mužičar Herbi Henkok, igrač kriketa Ijan Čepel, glumci Martin Šin i Majkl Daglas, udovica Džona Lenona, Joko Ono...
Organizaciju je novembra 2012. godine javno hvalio i tadašnji generalni sekretar Ujedinjenih nacija Ban Ki Mun.
Kremlj "poštuje" dodelu Nobela ICAN-u, stižu nove čestitke
OSLO: Predsedavajuća Parlamentarne skupštine OEBS Kristin Mutonen i japanski državljani koji su preživeli napade atomskim bombama na Hirošimu i Nagasaki u Drugom svetskom ratu čestitali su Međunarodnoj kampanji za zabranu nuklearnog oružja (ICAN) na danas dobijenoj Nobelovoj nagradi za mir, dok je iz Kremlja saopšteno da treba poštovati odluku Norveškog Nobelovog komiteta.
AFP prenosi da je Dmitrij Peskov, portparol ruskog predsednika Vladimira Putina, izjavio da "ne postoji alternativa nuklearnoj ravnoteži" kada je u pitanju globalna bezbednost.
"Predsednik Vladimir Putin mnogo puta je govorio o važnosti nuklearne ravnoteže za koju ne postoji alternativa kada se gleda iz ugla globalne bezbednosti i stabilnosti", kazao je Peskov.
On je naglasio "stalnu i aktivnu poziciju sa ciljem neširenja nuklearnog oružja" koju zastupa Rusija.
"Rusija je odgovoran član nuklearnog kluba", rekao je Peskov.
Poslanik austrijskog parlamenta Mutonen, koja predsedava Parlamentarnom skupštinom OEBS, pozdravila je odluku Norveškog Nobelovog komiteta i u ime te skupštine uputila čestitke koaliciji organizacija civilnog društva na osvojenoj nagradi.
"U ovo vreme rastućih tenzija širom sveta, inspirativno je videti globalnu koaliciju koja se udružuje kako bi promovisala humanitarnu viziju međunarodnih odnosa i budućnost u kojem nema nuklearnog oružja", poručila je Mutonenova.
Japanski državljani koji su preživeli napade atomskim bombama na Hirošimu i Nagasaki u Drugom svetskom ratu čestitali su ICAN-u osvajanje ovogodišnje Nobelove nagrade za mir i založili se za zajednički rad s ovom organizacijom kako bi ostvarili cilj - svet bez nuklearnog oružja.
"Oduševljen sam da je ICAN, koji je poput nas aktivno nastupio sa ciljem ukidanja nuklearnog oružja,osvojio Nobelovu nagradu za mir", kazao za japansku državnu televiziju NHK 92-godišnji Sunao Cuboi, koji je imao ozbiljne opekotine po telu nakon eksplozije u Hirošimi i kasnije oboleo od raka.
Prethodno su Ujedinjene nacije, šefica evropske diplomatije Federika Mogerini i Nemačka čestitali ICAN-u.
UN su ocenile uspeh ICAN-a kao "dobar znak" za ratifikaciju sporazuma o zabrani nuklearnog naoružanja.
"Mislim da je to dobar znak...da još zemalja potpišu sporazum i da se pre svega ratifikuje", rekla je portparolka UN Alesanda Veluči, prenosi AFP.
Jula ove godine, 122 države su potpisale sporazum Ujedinjenih nacija o zabrani nuklearnog ouržja, a države sa nuklearnim arsenalom - SAD, Rusija, Kina, Velika Britanija - nisu učestvovali u pregovorima.
Mogerinijeva je pozdravila dobitnika Nobelove nagrade, rekavši da Evropska unija deli sličnu viziju sveta u kome nema atomskog oružja.
"Dobro je videti da je Nobelova nagrada za mir otišla ICAN. Delimo jaku posvećenost postizajnu cilja da svet oslobodimo nuklearnog naoružanja", napisala je na Tviteru Mogerinijeva, za koju se spekulisalo da je među kandidatima za nagradu.
Nemačka je takođe čestitala ICAN-u, pozdravivši odluku Komiteta za Nobelovu nagradu.
"Vlada Nemačke podržava svet bez nuklearnog naoružanja i čestita Komitetu za Nobelovu nagradu na ovom izboru", rekao je portparol vlade, prenosi Rojters.