Нобелова награда за мир организацији за забрану нуклеарног оружја
ОСЛО: Нобелову награду за мир добила је данас Међународна кампања за укидање нукларног оружја (ИЦАН - Ајкен), за десетогодишњу кампању да се свет реши атомског оружја.
"Организација добија награду за свој ради да преусмери пажњу на катастрофалне хуманитарне последице коришћења нуклеарног оружја и пионирске напоре да се постигне споразумна забрана таквог оружја", рекао је председник норвешког комитета за Нобелову награду Берит Рејс Андерсен, преноси АФП.
Извршна директорка Међународне кампање за забрану нуклеарног оружја (ИЦАН), Беатрис Фин, рекла је да је данашњи позив, који је група добила неколико минута уочи званичног саопштења о добитнику Нобелове награде за мир, протумачила готово као добронамерну шалу.
Финова, како каже, није веровала да је ИЦАН добио Нобела све до момента када је име групе изговорено на званичном месту у престоници Норвешке, Ослу.
Она истиче да награда шаље поруку свим државама са нуклеарним арсеналом и свим државама које се ослањају на нуклеарно оружје за безбедност, да је то неприхватљиво понашање.
"Не можемо претити неселективном покољу стотина хиљада цивила у име безбедности. Тако се не гради безбедност", навела је Финова.
Према речима председника норвешког комитета за Нобелову награду Берит Рејс Андерсена, Финова је на крају била одушевљена вестима да је њена организација добила Нобелову награду за мир.
Рад ИЦАН-а подржали су многи, укључујући и бивше добитнике Нобелове награде за мир - Дезмонда Тутуа, Далај Ламе, Џоди Вилијамс, поред тога и славни мужичар Херби Хенкок, играч крикета Ијан Чепел, глумци Мартин Шин и Мајкл Даглас, удовица Џона Ленона, Јоко Оно...
Организацију је новембра 2012. године јавно хвалио и тадашњи генерални секретар Уједињених нација Бан Ки Мун.
Кремљ "поштује" доделу Нобела ИЦАН-у, стижу нове честитке
ОСЛО: Председавајућа Парламентарне скупштине ОЕБС Кристин Мутонен и јапански држављани који су преживели нападе атомским бомбама на Хирошиму и Нагасаки у Другом светском рату честитали су Међународној кампањи за забрану нуклеарног оружја (ИЦАН) на данас добијеној Нобеловој награди за мир, док је из Кремља саопштено да треба поштовати одлуку Норвешког Нобеловог комитета.
АФП преноси да је Дмитриј Песков, портпарол руског председника Владимира Путина, изјавио да "не постоји алтернатива нуклеарној равнотежи" када је у питању глобална безбедност.
"Председник Владимир Путин много пута је говорио о важности нуклеарне равнотеже за коју не постоји алтернатива када се гледа из угла глобалне безбедности и стабилности", казао је Песков.
Он је нагласио "сталну и активну позицију са циљем неширења нуклеарног оружја" коју заступа Русија.
"Русија је одговоран члан нуклеарног клуба", рекао је Песков.
Посланик аустријског парламента Мутонен, која председава Парламентарном скупштином ОЕБС, поздравила је одлуку Норвешког Нобеловог комитета и у име те скупштине упутила честитке коалицији организација цивилног друштва на освојеној награди.
"У ово време растућих тензија широм света, инспиративно је видети глобалну коалицију која се удружује како би промовисала хуманитарну визију међународних односа и будућност у којем нема нуклеарног оружја", поручила је Мутоненова.
Јапански држављани који су преживели нападе атомским бомбама на Хирошиму и Нагасаки у Другом светском рату честитали су ИЦАН-у освајање овогодишње Нобелове награде за мир и заложили се за заједнички рад с овом организацијом како би остварили циљ - свет без нуклеарног оружја.
"Одушевљен сам да је ИЦАН, који је попут нас активно наступио са циљем укидања нуклеарног оружја,освојио Нобелову награду за мир", казао за јапанску државну телевизију НХК 92-годишњи Сунао Цубои, који је имао озбиљне опекотине по телу након експлозије у Хирошими и касније оболео од рака.
Prеthodno су Уједињене нације, шефица европске дипломатије Федерика Могерини и Немачка честитали ИЦАН-у.
УН су оцениле успех ИЦАН-а као "добар знак" за ратификацију споразума о забрани нуклеарног наоружања.
"Мислим да је то добар знак...да још земаља потпишу споразум и да се пре свега ратификује", рекла је портпаролка УН Алесанда Велучи, преноси АФП.
Јула ове године, 122 државе су потписале споразум Уједињених нација о забрани нуклеарног оуржја, а државе са нуклеарним арсеналом - САД, Русија, Кина, Велика Британија - нису учествовали у преговорима.
Могеринијева је поздравила добитника Нобелове награде, рекавши да Европска унија дели сличну визију света у коме нема атомског оружја.
"Добро је видети да је Нобелова награда за мир отишла ИЦАН. Делимо јаку посвећеност постизајну циља да свет ослободимо нуклеарног наоружања", написала је на Твитеру Могеринијева, за коју се спекулисало да је међу кандидатима за награду.
Немачка је такође честитала ИЦАН-у, поздравивши одлуку Комитета за Нобелову награду.
"Влада Немачке подржава свет без нуклеарног наоружања и честита Комитету за Нобелову награду на овом избору", рекао је портпарол владе, преноси Ројтерс.