Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

NIJE EPIDEMIJA, VEĆ TRIDEMIJA Od ove bolesti obolevaju i odrasli VIŠE SE NE ZNA KO JE PRENOSI

17.01.2024. 07:52 08:02
Piše:
Izvor: Pixabay, ilustracija

U medijima se govori da je u našoj zemlji u toku tridemija, međutim dr Slavica Maris, načelnica Jedinice za zarazne bolesti u Gradskom zavodu za javno zdravlje u Beogradu objašnjava za Telegraf da je ovo više od tridemije, jer je više bolesti u opticaju, a ona izdvaja 4 kao najdominantnije.

Dr Maris, upoređujući prvu i drugu nedelju januara, kaže da se u poslednjoj sedmici beleži povećanje oboljenja sličnih gripu, a da je sa druge strane pad akutnih respiratornih virusa. Navodi da su brojke stabilne, i da se ne dešava ništa što nije uobičajeno za ovo doba godine.

- Po pitanju aktuelne epidemiološke situacije u vezi akutnih respiratornih infekcija i sumnje na grip u Beogradu, tokom prethodne nedelje, u periodu od 8. do 14. januara ukupno je registrovano 13.871 obolela osoba sa akutnom respiratornom infekcijom, i 531 sa oboljenjem sličnim gripu. Kod oboljenja sličnih gripu je uočeno povećanje u odnosu na prvu nedelju januara za 10,2 odsto, a kod akutnih respiratornih infekcija beleži se smanjenje za 9.7 odsto. Sve ove infekcije, odnosno u oboljenja slična gripu, koja su povećana za 10,2 odsto, mogu se svrstati infekcije koje su uzrokovane drugim virusima koji trenutno vladaju kod nas, a koji su prisutni u Beogradu. To su respiratorni sinicijalni virus (RSV), adenovirus, rinovirus, virus parainfluence, metapneumo virus i virusi prehlade, a to je korona virus tip 1 - objašnjava za Telegraf dr Maris.

Prema njenim rečima, tokom prethodne nedelje, bilo je dosta potvrđenih slučajeva obolevanja od oboljenja koja su slična gripu.

- Tokom prethodne nedelje na teritoriji Beograda u 8 uzoraka je potvrđeno prisustvo gripa i to u  5 briseva virusa tipa AH1, u 2 briseva virusa gripa A netipizirani, u jednom brisu subtip AH3. I dalje na teritoriji Beograda nemamo izolovan grip tip B, ali u Srbiji ga imamo. Kada govorimo o infekciji izazvanoj SARS-CoV-2 virusom, odnosno koronom, u prethodnoj nedelji, u odnosu na prvu nedelju januara, uočeno je značajno smanjenje broja novoregistrovanih slučajeva obolevanja od korone za 51,6 procenata - navodi dr Maris.

Dodaje da je više razloga uticalo na smanjenje broja obolelih - raspust koji još traje, zatim to što je puno građana otputovalo van zemlje, a i nema toliko druženja u kolektivima.

Svakog dana novi oboleli od velikog kašlja

- Zaključno sa prošlom nedeljom, ukupno je na teritoriji Beograda, od juna meseca prošle godine do 14. januara ove godine, registrovano 556 slučajeva obolevanja od velikog kašlja. 68,7 odsto je  kompletno vakcinisano, nevakcinisanih je bilo 7 odsto, nepotpuno vakcinisanih nešto manje od 6, a nepoznati status je imalo 18 odsto. Ako govorimo o uzrasnoj grupi koja je najviše zastupljena među obolelima od velikog kašlja, to su tinejdžeri uzrasta od 10 do 19 godina i oni čine 70 odsto svih obolelih. Ovi najmlađi, od 0 do 4 godine, čine 10 odsto obolelih, uzrast od 5 do 9 godina 6 odsto, a stariji od 20 godina 14 odsto.

Da li je grip nadvladao koronavirus?

Na pitanje da li je grip nadvladao koronavirus ove sezone ili nam se samo tako čini dr Maris kaže da se ne može tako reći. Napominje da, da bismo rekli da je epidemija gripa u Beogradu, treba da bude preko 1000 obolelih od oboljenja sličnih gripu na nedeljnom nivou, a sada je upola manje.

- Ono što nam odskače od svega toga, to je pertusis, odnosno veliki kašalj, koji godinama unazad nismo imali u ovolikom broju, naročito ne u epidemijskoj formi kao što sada registrujemo. I, sada je sve pomešano. Imamo respiratorne viruse, ne samo kovid, već i grip, i respiratorni sinicijalni virus, koji se jako često izoluje i koji se uglavnom vezuje za obolevanje dece uzrasta do dve godine, ali se on sreće i kod starijih. Tokom prošle nedelje izolovali smo ovaj virus i kod starijih od 65 godina, i kod dece tinejdžera. Znači, on je rasprostranjen. Samo je pitanje koliko često se testiramo na sve ove ostale viruse.  Najčešće se testiramo na grip zbog dostupnosti tih testova. Najviše podataka imamo za grip i tačno možemo da kažemo koji je taj broj novodijagnostikovanih u toku te nedelje - objašnjava dr Slavica Maris.

Grip se razlikuje

Sve infekcije su slične, pa je jako teško na osnovu prvih simptoma bolesti odrediti o kom virusu je reč. Prema rečima dr Maris, jedino se grip razlikuje.

- On počinje naglo i jednostavno nas obori sa nogu. Ostali simptomi su isti, uglavnom i za veliki kašalj. Kod njega su  prvi simptomi u tom prvom katarlnom stadijumu jako slični prehladi - kijanje, curenje iz nosa, bol u grlu, blagi kašalj, može se javiti povišena temperatura. Na osnovu tih simptoma ne možemo reći da li je veliki kašalj ili je neki drugi virus, ali možemo reći ako kašalj traje duže od dve nedelje, i ako imamo napade kašlja koji se pogoršavaju naročito noću, i koji mogu biti praćeni zacenjivanjem. To je znak da se, bez obzira na to što nemamo laboratorijsku dijagnostiku, moramo obratiti lekaru i uključiti antibiotike, jer se veliki kašalj, ako bakterijska infekcija leči antibioticima - podseća dr Maris.

Kaže da još nije kasno za vakcinaciju protiv virusa gripa, i podseća da nakon vakcinacije mora proći minimum dve nedelje da bi se stvorila zaštita, te da je u tom periodu neophodno čuvati se od respiratornih infekcija.

- Kada govorimo o pertusisu, komponenta za veliki kašalj je u programu obavezne vakcinacije. Ona je u sklopu  petovalentne vakcine. Vakcinacijom se obuhvaćena deca uzrasta od dva meseca. Vakcina ide u tri doze sa razmakom od minimum četiri nedelje. Prva revakcinacija ide nakon godinu dana od kompletne vakcinacije, odnosno u drugoj godini života. A druga revakcinacija je kod dece pred polazak u školu. Oni koji nisu vakcinisani treba da započnu sa vakcinacijom, a oni koji su započeli samo da nastave.

- Da napomenem da vakcina za pertusis nema doživotno već ograničeno dejstvo, štiti od 5 do 10 godina. Zato imamo i najveći procenat obolele dece i tinejdžera, jer su nju deca u najvećem procenatu primila upravo u drugoj godini života. Tek od prošle godine je uvedena druga revakcinacija protiv komponente pertusisa pred polazak u školu - rekla je dr Maris.

Telegraf

Autor:
Pošaljite komentar
ČETVOROGLAVA AŽDAJA VODI U BOLNICE Grip, kovid, RSV i veliki kašalj NADIRU U TALASIMA lek je VAKCINACIJA

ČETVOROGLAVA AŽDAJA VODI U BOLNICE Grip, kovid, RSV i veliki kašalj NADIRU U TALASIMA lek je VAKCINACIJA

15.01.2024. 07:05 07:13