Nepravilno rukovanje hemijskim preparatima ugrožava zdravlje
Paori u radu na svojim posedima dosta posla imaju sa hemijskim preparatima, prskalicama i atomizerima, pa je otuda Opšte udruženje samostalnih poljoprivrednih proizvođača opštine Kanjiža „Agrokanjiža“, tome posvetila posebnu pažnju.
Tačnije, potrudilo se da angažuje struku kako bi zemljoradnicima ukazalo na to da pored zaštite useva moraju voditi računa o svom zdravlju, kao i ekološkim aspek- tima proizvodnje.
Predsednik “Agrokanjiže” Peter Kermeci napominje da su gotovo svakodnevni kontakti sa prskalicama i hemijskim sredstvima, koji služe za zaštitu bilja, bili povod da se poljoprivrednicima od strane stručnjaka predoči kako da sebe zaštite od neželjenih efekata, koji mogu nastati nepravilnim postupanjem. Savetodavac Poljoprivredne stručne službe Senta Nataša Ademi održala je stoga predavanja o bezbednom rukovanju pesticidima. I pri tome je upozorila na to koliko je bitno da u rukovanju sa tretiranim semenom, raznim zaštitnim preparatima i mineralnim đubrivima, poljoprivredni proizvođači vode računa o sopstvenoj zaštiti.
"Nailazi sezona setve pšenice i ozimog ječma, mnogi poljoprivredni proizvođači samostalno se bave zaštitom semena, takođe i seme koje kupuju je zaštićeno određenim preparatima, pa je veoma bitno da oni koji rade zaštiti sebe, svoje disajne organe, svoju kožu, kako oni ne bi došli u kontakt sa navedenim prepa- ratima i ne bi narušili svoje zdravlje. Bitno je i šta će raditi sa iskorišćenom ambalažom, koju ne bi trebalo razbacivati po njivama nego je prikupiti i odložiti. Trenutno još kod nas ne postoji mesto gde bi mogao da se bezbedno odloži takav otpad, ali je veoma značajno da on ne ostane na njivama kako ne bi domaće životinje, pčele, zečevi, divlje životinje... došle u kontakt i otrovale se”, predočava Nataša Ademi.
Ona ukazuje da poljoprivrednici često greše u tome što se ne pridržavaju preporuke na ambalaži, o količinama, o koncentraciji sredstava koje treba koristiti. Uz to, ne vode računa ni o tome da budu dobro obučeni, da imaju košulju dugačkih rukava, dugačke pantalone, da na nogama nose odgovarajuću opremu, da imaju rukavice, naočare, kao i odgovarajuće maske radi zaštite zaštite svojigh disajnih organa.
“Ljudi često brzo krenu, evo sad je vreme treba nešto odraditi, uzmu svoje preparate, sednu u traktoru, zakače prskalicu ili sejačicu i pravo na njivu. U žurbi u vreme setve ne vode računa kako će sipati seme u sejačicu recimo ako duva vetar. Tada treba da budu okrenuti tako da vetar ne nanosi ta sredstva njima u lice odnosno u disajne organe”, upozorava Nataša Ademi.
Tema je bila i pravilna i bezbedna primena prskalica i atomizera. Savetodavac za poljoprivrednu mehanizaciju PŠ Senta Yevat Ademi, prateći stanje na području potiskih opština Senta, Kanjiža, Ada i Čoka se uverio da poljoprivredni proizvođači jako greše u održavanju prskalica i atomizera, a još uvek veliki broj traktorista koji obavljaju tretiranje na njivama sa prskalicama nemaju kabine, ne koriste zaštitna odela i drugu zaštitnu opremu, pa je to čest uzrok što da se ti propusti odražavaju na njihovo zdravlje.
M. Mitrović