Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Naoružanje iz Francuske pokazuje gde se žele saveznici

16.07.2019. 14:29 14:33
Piše:
Foto: Youtube Printscreen

BEOGRAD: Vojni analitičar Aleksandar Radić smatra da kupovinom naoružanja i vojne opreme od Francuske Srbija pokazuje kako vidi svoju spoljnu politiku, i gde želi da gradi savezničke odnose.

"Srbija nije članica NATO pa da po principu ''bratstva'' deli oružje zajedno sa zemljama koje idu u misije, niti je vezana za savezništvo sa Rusijom. U takvim okolnostima Srbija može da pokaže volju da se modernizuje u saradnji sa zemljama koje su bitne na spoljno-političkom planu, a trgovina naoružanjem je nešto što je u fokusu državnih interesa i što stvara jednu novu, posebnu referencu", rekao je Radić za Tanjug.



On ističe da živimo u svetu koji je pragmatičan, u kome više nema jakih državnih sistema i saveznici će vas podržati bezrezervno samo iz političkih motiva.



"Zbog toga na sastancima na predsedničkim nivoima i na nižim nivoima, godinama unazad se potpisuju ugovori, razgovara se o nabavkama naoružanja i vojne opreme, otvaraju se pregovori. To je slučaj i sa Rusima, i sa Nemcima i sa Kinezima i sada obnavljanje kvalitetnih odnosa sa Francuskom kreće od konkretnih ugovora u oblasti naoružanja i vojne opreme", objašnjava Radić.



Francuska, prema njegovim rečima, želi da pojača svoje prisustvo u regionu Balkana, a opremanje naoružanjem je jedan čvrst model za to.



"Od kada Srbija koristi sistem veza francuske firme Tales, ne možete vi sada ođednom da kupite novi sistem veza, jer vi ste vezani već jednim nizom ugovora i tehnologijom koju imate", kaže on i dodaje da je produbljavanje saradnje od interesa i francuske države i francuskih firmi, a Srbiji je potrebno savremeno naoružanje. 



"Tu se, u kombinaciji ekonomskog i vojno-tehničkog interesa, pronalazi spoljno-politički interes", ocenjuje Radić.



Komentarišući nabavku novih sistema protivvazdušne odbrane "Mistral", Radić kaže da taj sistem omogućiti srpskoj vojsci efikasnu odbranu na udaljenostima do osam kilometara od napada protivničkih aviona, helikoptera, bespilotnih letelica, te da je reč o novom naoružanju iz te kategorije kod nas. 



On smatra da je time otvorene i perspektivi za nove poslove koji mogu da budu interesantni poput modernizacija tenkova, borbenih vozila pešadije i saradnje oko opremanja artiljerijskih oružja.



"Reč je o mehanizmima naoružanja koji imaju hardver koji ne zastareva tako lako. Sve zemlje sveta koriste sredstva koja su stara dekadama, ali moderna tehnologija je omogućila da artiljerijsko oružje mnogo brže zauzima položaj i dobija elemente za gađanje", kaže Radić.



Reč je, dodaje, o kategoriji tehnologija u kojoj Francuzi predstavljaju svetsku referencu.



Kao primer visokog kvaliteta francuske vojne opreme u oblasti tehnološkog napretka navodi činjenicu da je i u ruskoj vojsci kada je reč o modernizaciji tenkova i oklopnih borbenih vozila toga francuskog porekla, mnogo toga francuskog porekla.



"Mislim da bi za Srbiju ovo bio dobar put da pronađe jedno stalno rešenje u pogledu cena, efikasnosti i dođe do mogućnosti modernizacije sredstava koja već imamo i koja su proizvedena u vreme bivše Jugoslavije, ali su još uvek dugoročno upotrebljiva pod uslovom da se sprovede jedna smislena modernizacija u kratkom roku. Srbija nema tehnologiju koja bi to omogućila, što znači potrebno je nabaviti iz inostranstva i kod nas je integrisati na postojeću tehniku", kazao je Radić.



Radić je na kraju podsetio da je Francuska pre svega tradicionalni tehnološki partner Srbiji duže od jednog veka.



"Prvi srpski ministar odbrane je bio franucski oficir, u 19. veku se nabavljalo francusko naoružanje, a sa ulaskom u savremene tehnologije prvi srpski piloti su školovani u Francuskoj 1912. godine. Između dva svetska rata jugoslovenska vazduhoplovna industrija je dobrim delom bila oslonjena na francusku podršku", zaključio je Radić.

Piše:
Pošaljite komentar