Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Nani Kosta: Na transplantaciju u Italiju najteži pacijenti

27.02.2018. 15:22 15:25
Piše:
Foto: dr Alesandro Nani Kosta, foto: Tanjug (Video)

BEOGRAD: Italija će preuzimati posebno komplikovane, najteže pacijente iz Srbije kojima je potrebna transplantacija, a to se pre svega odnosi na transplantaciju pluća, izjavio je danas direktor Nacionalnog centra za transplantaciju Italije dr Alesandro Nani Kosta.

On je naglasio da je danas potpisani Protokol o saradnji u oblasti doniranja i transplantacije između Srbije i Italije veoma značajan, jer će pomoći pacijentima iz Srbije kojima je potrebna hitna transplantacija.

Saradnja dve zemlje u oblasti transplantacije postoji već duže, ali su do sad samo deca odlazila na lečenje, a sada će moći i odrasli.

"Srbija je u poslednje vreme uradilo mnogo što se tiče transplantacije organa. Sporazum podrazumeva i razmenu stručnjaka. Eksperti iz Srbije, koji su inače na visokom nivou, imaće prilike da sarađuju sa svojim italijanskim kolegama", rekao je Nani Kosta Tanjugu.

On je naglasio da će Italija preuzimati "posebno komplikovane pacijente", odnosno pacijente kojima transplantacija ne može da se radi u Srbiji, a predviđena je obuka za lekare u Srbiji kako bi ubuduće samostalno mogli da rade takve zahvate.

"Želimo da sarađujemo, da pomognemo Srbiji da dostigne standard EU. Mislimo da je ova saradnja od obostrane koristi", naglasio je Nani Kosta.

Protokolom nije predviđeno, kako kaže, koliko pacijenata može da ide na lečenje u Italiju, jer je cilj da se pomogne onima koji ne mogu da budu tretirani u Srbiji, ali i da se podrži sistem transplantacije.

"Italija ne treba da postane druga kuća za transplantaciju srpskih državljana, već da sa jedne strane leči specijalne slučajeve, a sa druge da podržava srpski sistem", pojasnio je on.

Nani Kosta je podsetio da je do sada transplantacija organa u Italiju u proseku godišnje rađena kod troje do petoro deca iz Srbije.

"U pogledu transplantacije jetre postoji odlična saradnja sa Univerzitetskom dečjom klinikom u Bergamu koja je jedna od najboljih u Italiji. Lično smatram da bi ova saradnja trebalo više da se ojača", pojasnio je on.

Iako Protokol predviđa da se organ koji se transplantira srpskim državljanima vrati, Nani Kosta kaže da to ne treba posmatrati kroz brojeve jer je u pitanju saradnja zasnovana na socijalnoj odgovornosti dve prijateljske zemlje. 

"Čitava saradnja u pogledu transplantacije treba da se posmatra iz ugla spasavanja života gde dve prijateljske zemlje sarađuju kako bi se taj proces unapredio", pojasnio je on.

Upitan kada prvi hitni pacijenti mogu biti zbrinuti u Italiji on je rekao da pacijenti "mogu otići veoma brzo na lečenje", ali da je najvažnija saradnja i razmena iskustava italijanskih i srpskih lekara.

Protokol su u Beogradu potpisali direktor Uprave za biomedicinu dr Vesna Rakonjac i direktor Nacionalnog centra za transplantaciju Italije dr Alesandro Nani Kosta u prisustvu ministra zdravlja Srbije Zlatibora Lončara.

Osim u oblasti donacije i transplantacije organa, Protokolom je predviđena i razmena profesionalnih i naučnih znanja i iskustva, program obuke zdravstvenih radnika, kao i unapredenje kapaciteta Uprave za biomedicinu kako bi se povećao broj doniranih organa.

Posebni vidovi saradnje u okviru ovog Protokola podrazumevaju i mogućnost stavljanja ogranicenog broja pacijenata kao i ograničenog broja hitnih pacijenata iz Srbije na liste čekanja koje se vode u Italiji, saopštilo je Ministarstvo zdravlja Srbije.

Inače, saradnja se odnosi i na aktivnosti čuvanja rožnjace oka u bankama i aktivnosti presađivanja matičnih čelija hematopoeze, zasnovanih na istim principima.

Ministar zdravlja Srbije dr Zlatibor Lončar istakao je da zdravstvene institucije dve zemlje već duže uspešno sarađuju u oblasti zdravstva i da su započele program saradnje u oblasti transplantacije organa, te da je potpisivanje Protokola logičan nastavak te saradnje.

"Naši pacijenti će sada biti u mogućnosti da po hitnom postupku dobiju potrebne organe iz Italije, što je od neprocenjivog, životnog značaja. Takođe, Protokolom je predviđena i saradnja u oblasti ekspertske razmene iskustava, kao program obuke za zdravstvene radnike", rekao je ministar.

On je naglasio da Srbija ima "sjajne transplantacione timove" koji iz godine u godinu postižu značajane rezultate u oblasti transplantacije, ali da je cilj da se program dodatno unapredi i da se uči od najboljih.

 

Piše:
Pošaljite komentar