Нани Коста: На трансплантацију у Италију најтежи пацијенти
БЕОГРАД: Италија ће преузимати посебно компликоване, најтеже пацијенте из Србије којима је потребна трансплантација, а то се пре свега односи на трансплантацију плућа, изјавио је данас директор Националног центра за трансплантацију Италије др Алесандро Нани Коста.
Он је нагласио да је данас потписани Протокол о сарадњи у области донирања и трансплантације између Србије и Италије веома значајан, јер ће помоћи пацијентима из Србије којима је потребна хитна трансплантација.
Сарадња две земље у области трансплантације постоји већ дуже, али су до сад само деца одлазила на лечење, а сада ће моћи и одрасли.
"Србија је у последње време урадило много што се тиче трансплантације органа. Споразум подразумева и размену стручњака. Експерти из Србије, који су иначе на високом нивоу, имаће прилике да сарађују са својим италијанским колегама", рекао је Нани Коста Танјугу.
Он је нагласио да ће Италија преузимати "посебно компликоване пацијенте", односно пацијенте којима трансплантација не може да се ради у Србији, а предвиђена је обука за лекаре у Србији како би убудуће самостално могли да раде такве захвате.
"Желимо да сарађујемо, да помогнемо Србији да достигне стандард ЕУ. Мислимо да је ова сарадња од обостране користи", нагласио је Нани Коста.
Протоколом није предвиђено, како каже, колико пацијената може да иде на лечење у Италију, јер је циљ да се помогне онима који не могу да буду третирани у Србији, али и да се подржи систем трансплантације.
"Италија не треба да постане друга кућа за трансплантацију српских држављана, већ да са једне стране лечи специјалне случајеве, а са друге да подржава српски систем", појаснио је он.
Нани Коста је подсетио да је до сада трансплантација органа у Италију у просеку годишње рађена код троје до петоро деца из Србије.
"У погледу трансплантације јетре постоји одлична сарадња са Универзитетском дечјом клиником у Бергаму која је једна од најбољих у Италији. Лично сматрам да би ова сарадња требало више да се ојача", појаснио је он.
Иако Протокол предвиђа да се орган који се трансплантира српским држављанима врати, Нани Коста каже да то не треба посматрати кроз бројеве јер је у питању сарадња заснована на социјалној одговорности две пријатељске земље.
"Читава сарадња у погледу трансплантације треба да се посматра из угла спасавања живота где две пријатељске земље сарађују како би се тај процес унапредио", појаснио је он.
Упитан када први хитни пацијенти могу бити збринути у Италији он је рекао да пацијенти "могу отићи веома брзо на лечење", али да је најважнија сарадња и размена искустава италијанских и српских лекара.
Протокол су у Београду потписали директор Управе за биомедицину др Весна Ракоњац и директор Националног центра за трансплантацију Италије др Алесандро Нани Коста у присуству министра здравља Србије Златибора Лончара.
Осим у области донације и трансплантације органа, Протоколом је предвиђена и размена професионалних и научних знања и искуства, програм обуке здравствених радника, као и унапредење капацитета Управе за биомедицину како би се повећао број донираних органа.
Посебни видови сарадње у оквиру овог Протокола подразумевају и могућност стављања ограниценог броја пацијената као и ограниченог броја хитних пацијената из Србије на листе чекања које се воде у Италији, саопштило је Министарство здравља Србије.
Иначе, сарадња се односи и на активности чувања рожњаце ока у банкама и активности пресађивања матичних челија хематопоезе, заснованих на истим принципима.
Министар здравља Србије др Златибор Лончар истакао је да здравствене институције две земље већ дуже успешно сарађују у области здравства и да су започеле програм сарадње у области трансплантације органа, те да је потписивање Протокола логичан наставак те сарадње.
"Наши пацијенти ће сада бити у могућности да по хитном поступку добију потребне органе из Италије, што је од непроцењивог, животног значаја. Такође, Протоколом је предвиђена и сарадња у области експертске размене искустава, као програм обуке за здравствене раднике", рекао је министар.
Он је нагласио да Србија има "сјајне трансплантационе тимове" који из године у годину постижу значајане резултате у области трансплантације, али да је циљ да се програм додатно унапреди и да се учи од најбољих.