Najviše „sitnica” stiže iz Kine i SAD
Najveći broj pošiljaka iz inostranstva čija vrednost ne prelazi 50 evra, a koje i jesu najčešće, u novosadsku Poštu carinjenja nadležnu za Vojvodinu (sem Pančeva), stižu iz Kine i SAD. Građani poručuju uglavnom tehničku robu, mobilne telefone, delove za kompjutere, eksterne memorije, ajpodove i tablete, kao i garderobu i obuću, časopise, knjige i druge štampane stvari.
Inače, u Srbiji je od uvođenja „ Pej pala“(servisa za plaćanje putem interneta) broj pošiljki iz inostranstva povećan je za 50 odsto, pokazuju podaci Uprave Carina. Odnosno, sve je više ovdašnjih kupaca koji zbog nižih cena, ali i kvaliteta proizvoda, naručuju stvari na ovaj način, većinom sa najpoznatijih sajtova „alibabe“, „i - beja“,...
Sve ove uvozne pošiljke prolaze kroz carinsku kontrolu, a postupak carinjenja počinje određivanjem carinske vrednosti robe propisane carinskim zakonom i pratećim propisima. Osim priloženih računa, službenici, naravno, koriste i druge metode, jer se u praksi pokazalo da se vrednost robe neretko navodi nerealno, ili smanjeno ili uvećano.
"Pošiljka koja je upućena nekom u Vojvodini, završava u Pošti carinjenja Novi Sad, Primorskoj ulici 5 a, pored Najlon pijace. Tamo je je prvo vizuelno pregledaju naše iskusne kolege i upišu u poštansku carinsku prijavu", kaže za „Dnevnik“ Srećko Mrganić iz novosadske carinarnice. "Potom se otvori paket pred komisijom koja se sastoji od dva poštanska službenika i jednog carinskog , koji izvrši procenu da li treba da se plate carinske dažbine i prema potrebi izvrši obračun, zatim radnik pošte zatvara taj paket i distribuira ga dalje korisniku na njegovu adresu zajedno s poštanskom carinskom deklaracijom i računom koji treba da plati. Kontroli, odnosno otvaranju paketa može prisustvovati i primalac pošiljke ili osoba koju je za to opunomoćio, objašnjava naš sagovornik."
Ako se prilikom pregleda utvrdi da se, na primer, kao nedavno, u paketu navodnih igračaka našla veće količine „kamagre“, preparata za potenciju koji se pokušava ilegalno uneti, to se zadržava, prijavljuje se policiji, donosi rešenje o oduzimanju i predaje nadležnim organima. Isto se dešava pri prisustvu svake nedozvoljene supstance, poput droge.
"Prošlog meseca je pristiglo 888 paketa u carinarnicu Novi Sad, kao i preko 51.000 malih pošiljaka. Mali paketi ne idu baš svi na carinjenje, jer ima mnogo pošiljki s dokumentima, novinama i stvarima koje ne podležu carinjenju. Naš jedan operativac u toku radnog dana pregleda oko 300 paketa i pošiljki (na svakih minut i po po jednu), da bi stigao da završi priliv", kaže Mrganić.
Iako male pošiljke, vredne do 50 evra, ne podležu carini, već samo plaćanju PDV - a novosadska ispostava je samo u aprilu naplatila 3.270.000 dinara koji su završili u budžetu.
Mrganić kaže da bi bilo dobro da građani sugerišu svojim dobavljačima da poruybenicu, najčešće napravljenu elektronskim putem, stave u paket, a bilo je i slučajeva da im ovi pošalju kompletnu prepisku, sve s molbom da im fiktivno smanje cenu u propratnoj dokumentaciji, zbog srpske carine.
Naravno, postoje stroga pravila, neke stvari i materije se ne mogu slati paketima... "U proseku nađemo jednom mesečno nedozvoljene narkotičke supstance i o tome obavešavamo policiju. U takvim slučajevima, nije retkost da se pošiljalac vadi na to da je njegov paket zamenjen, ali to već pripadnici MUP –a istraže", objašnjava Mrganić.
Prema njegovim rečima, Carina je dužna da zaustavi svaku robu za koju se utvrdi da je plagijat neke robne marke i da je reč o povredi prava intelektualne svojine.
-Imali smo situaciju da je ženi neko iz inostranstva poslao “ajfon”. Kada je došla da ga preuzme, rekla nam je da je u pitanju kopija kako bi platila manju carinu. Mi smo utvrdili da je ona u pravu i aparat je mora da se uništi.
Miša Vujačić
Maturske haljine i venčanice iz Kine
"U pošiljkama bude i zanimljive robe", objašnjava Srećko Mrganić. "Jedan čovek je nedavno uvezao kompletna izdanja poznatih stripova iz Amerike. Dosta je poručenih haljina iz Kine pred mature, ali i venčanica tokom cele godine" On kaže da je novosadska Carinarnica u jednom periodu bila zatrpana velikim količinama spravica za dijagnostiku motora, iz Kine, koje koštaju ispod 100 evra, a koje su urađene po nekom šablonu, iako se dobro zna da pouzdani uređaji sa skupim i kvalitetnim programima koštaju neuporedivo više. Takođe, nisu retke, pošiljke svakakvih afrodizijaka, s životinjskim ostacima, koje se zadržavaju, a potom uništavaju.