Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Na sređivanje čeka 2.500 kvadrata u Betaniji

03.12.2018. 11:19 11:22
Piše:
Izvor: Dnevnik (Branko Lučić)

NOVI SAD: Sobe prepune neraspakovanih bolničkih kreveta koji stoje jedni na drugima, gomile stolica, fotelja i drugog nameštaja, kao i medicinske opreme, nalaze se u nezavršenom krilu Klinike za ginekologiju i akušerstvo Kliničkog centra Vojvodine, novosadske Betanije.

Radovi su prekinuti pre četiri godine, a očekuje se da će uskoro biti nastavljeni. Upravnik Klinike profesor dr Tihomir Vejnović kaže da je završeno oko 70 odsto radova u starom porodilištu, čija obnova je počela pre deset godina.

Zahtev za rekonstrukciju upućen je Fondu za kapitalna ulaganja 2007. godine i nakon toga je počela rekonstrukcija sa dogradnjom starog porodilišta. U pitanju je ukupno 3.335 kvadratnih metara, od čega je deo završen, a ostalo je nedovršeno 2.500 kvadrata. Deo gde su operacione sale završen je 2014. godine i trebalo je da sve bude gotovo u narednih godinu dana. Međutim, tada se stalo i ništa dalje nije rađeno, ispričao je dr Vejnović i dodao kako je od Fonda za kapitalna ulaganja traženo 277.546.000 dinara, što je prema tadašnjem kursu bilo bezmalo 3,5 miliona evra.

Deo opreme koji je tada kupljen i dalje stoji u kutijama neraspakovan, a tu su bolnički kreveti, kreveti za transport pacijenata, sitan inventar, klime, medicinska oprema. Klime su ovoga leta ugradili u operacione sale, a sada traže i saglasnost za korišćenje najsavremenijih bolničkih kreveta koji stoje u kutijama. Vejnović navodi da je pre dve godine, kada je postao upravnik, urađen vanredni popis sveg inventara.

Tada sam se obratio Upravi Kliničkog centra Vojvodine i Pokrajinskom sekretarijatu za zdravstvo sa molbom da se završi ovaj deo objekta, jer je veći deo radova završen. Međutim, saznali smo da su u toku istražne radnje, pa je sve obustavljeno. Prošle godine je tužilaštvo tražilo veštačenje i veštaci su došli na Kliniku u maju i sve do kraja septembra su bili ovde, navodi dr Vejnović.

Kako objašnjava, završetak radova u Betaniji jedan je od prioriteta Pokrajinske vlade, koje je izdvojila i novac za izradu dokumentacije. Vejnović kaže da je obnova Betanije počela pre dve godine, kada je sređen deo porodilišta, obnovljena kupatila, sređene instalacije, te rekonstruisana takozvana “baraka”, kako bi pacijentkinje imale pristojne uslove tokom boravka u bolnici.


Najviše beba se rodi u Novom Sadu

Vojvodina ima osam porodilišta, a u našem se svake godine rodi oko 7.000 beba, prošle godine je bilo 6.880. Ukupno se godišnje u Vojvodini rodi 16.000 beba, što znači da se u ostalih sedam porodilišta rodi 9.000 beba. Jedino smo porodilište u regionu u kojem se svake godine povećava broj porođaja, a Novi Sad ima pozitivan prirodni priraštaj već nekoliko godina, ispričao je upravnik Betanije.


U prizemlju objekta koji treba da se završi biće opšta ginekologija i dnevna bolnica, u koju stižu hitni slučajevi iz domova zdravlja, opštih bolnica, Urgentnog centra, odnosno sve one žene koje imaju vanmaterične trudnoće, obilna krvarenja, bolove u maloj karlici, upalne procese. Sve to sada funkcioniše u “baraci”, koje je trebalo da bude zatvorena pre deset godina, navodi dr Vejnović.

Nezavršeni deo zgrade ima prizemlje, dva sprata i potkrovlje, koje je dozidano i u kojem će biti lekarske sobe.

U delu prizemlja i delu prvog sprata biće laboratorija, kao i Centar za vantelesnu oplodnju, koji je sada u prizemlju porođajnog odeljenja. Na prvom spratu će biti ginekološko odeljenje, na oko 1.000 kvadrata, za smeštaj ginekoloških pacijentkinja. Na drugom spratu će biti intenzivna jedinica najvišeg nivoa zdravstvene zaštite, sa deset postelja za nadzor najtežih pacijentkinja, kaže dr Vejnović.

Godišnje se u Betaniji na odeljenju ginekologije uradi 850 srednjih i velikih operativnih zahvata, na konzervativnoj ginekologiji i u Dnevnoj bolnici uradi se 1.500, a na odeljenju steriliteta, planiranja porodice i vantelesne oplodnje 1.200 operacija godišnje, kao i 5.000 pregleda.


Pokrajina obezbedila novac za dokumentaciju

Kako je ”Dnevnik” već pisao, Pokrajinska vlada obezbedila je 20 miliona dinara za izradu tehničke dokumentacije i reprojektovanje dela zgrade Klinike za ginekologiju i akušerstvo. Pokrajinski sekretar za zdravstvo docent dr Zoran Gojković ranije je rekao da je u izveštaju Sektora za buyetske inspekcije konstatovano kako postoji više fakturisanih radova koji su isplaćeni, a nisu izvedeni, i to u vrednosti od 250 miliona dinara, te da će nakon izrade dokumentacije biti nastavljeni radovi, do kompletnog završetka objekta.


Znači da uradimo oko 4.000 operacija, 1.000 velikih i 3.000 manjih i srednjih, a sve te pacijentkinje su sada u baraci, jer ovo krilo nije završeno. Sada nam sledi izrada projekta, kako bi se videlo šta je tačno urađeno, a potom i nastavak radova. Iako smo se nadali da će taj posao početi ove godine, to nije moguće, jer je veštačenje trajalo duže nego što mislili. Radovi bi mogli da budu završeni u roku od dva do tri meseca, jer je taj deo zgrade odvojen i ne bi ometao rad na Klinici, a i svi građevinski radovi su gotovi, pa će se raditi samo unutra, poručio je dr Vejnović.

LJ. Petrović

Autor:
Pošaljite komentar
Betanija regionalni lider u edukaciji o anesteziji

Betanija regionalni lider u edukaciji o anesteziji

16.09.2016. 20:41 09:06
Novosadska Betanija dobila aparat za proveru sluha beba

Novosadska Betanija dobila aparat za proveru sluha beba

28.04.2016. 19:51 13:33