Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Na listi 354 prosvetara, spisak tehnoloških viškova duži posle 15. avgusta

09.08.2017. 09:46 09:49
Piše:
Izvor: Dnevnik (S. Šušnjević)

Izjava ministra prosvete Mladena Šarčevića da je za zaposlene u školama obezbeđeno oko 1.200 otpremnina, poslužila je kao povod da ministar prosvete sa saradnicima nedavno sastane s predstavnicima reprezentativnih sindikata.

Sastanku su prisustvovali i predstavnice Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave, koje su objasnile način ostvarivanja prava na otpremnine.

„Saznali samo da je u budžetu Srbije planirano 1.200 otpremnina i da će one biti ponuđene samo onima koji su proglašeni potpunim tehnološkim viškom, dakle ostali su bez ijednog časa, odnosno cele norme. Trenutno su to 354 osobe, ali će broj sigurno rasti nakon podataka koji će se prikupiti oko 15. avgusta“, kaže Jasna Janković iz Sindikata prosvetnih radnika Srbije, čiji su predstavnici takođe bili na sastanku.

Prema podacima Ministarstva prosvete, objavljenim u informacionom sistemu „Dositej“, zaposleni sa statusom tehnološkog viška mogli bi da se na bazi dobrovoljnosti prijave za otpremninu na način definisan u Zakonu o načinu određivanja maksimalnog broja zaposlenih u javnom sektoru.

Prema ovom zakonu, postoje tri načina za ispunjavanje uslova za otpremninu. Za zaposlene kojima na dan prestanka radnog odnosa nedostaje više od dve godine do ispunjenja uslova za penziju, otpremnina može biti u visini trećine prosečne plate, odnosno zarade zaposlenog isplaćene u poslednja tri meseca koja prethode mesecu prestanka radnog odnosa, odnosno trećine prosečne zarade u Republici Srbiji za mesec koji prethodi mesecu prestanka radnog odnosa prema podatku organa nadležnog za poslove statistike, u zavisnosti od toga šta je za zaposlenog povoljnije, uvećane za 30 posto, za svaku godinu rada u radnom odnosu u javnom sektoru, s tim da ukupna visina novčane naknade ne može biti veća od 8.000 evra u dinarskoj protivvrednosti.


Jubilarne nagrade i dalje neizvesne

Sindikat prosvete “Nezavisnost” zatražio je od ministra prosvete da se nakon razgovora s novim ministrom za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja jasno odredi prema Sporazumu o rešenju kolektivnog radnog spora koji je pripremljen još u martu 2016, posredstvom Republičke agencije o mirnom rešavanju radnih sporova. Sporazum odnosi na ostvarivanje prava na otpremninu prilikom odlaska u penziju, solidarnu pomoć, jubilarnu nagradu i zaštitu prava predstavnika zaposlenih. Podsećamo, prosvetarima se jubilarne nagrade isplaćuju iz opštinskih i gradskih budžeta, te su mnogi, zbog besparice, ostali bez zakonom zagarantovanog novca.


Za zaposlene kojima na dan prestanka radnog odnosa imaju manje od dve godine do ispunjenja uslova za penziju, otpremnina se isplaćuje u visini šest prosečnih zarada u Republici Srbiji za mesec koji prethodi mesecu prestanka radnog odnosa.

Zaposlenima koji na dan prestanka radnog odnosa ispunjavaju uslove za prevremenu starosnu penziju, otpremnina se isplaćuje u visini četiri prosečne zarade u Republici Srbiji za mesec koji prethodi mesecu prestanka radnog odnosa. Oni koji dobiju otpremnine, a nisu ispunili uslov za penziju, ne ostvaruju pravo na novčanu naknadu za slučaj nezaposlenosti u skladu s propisima o zapošljavanju i osiguranju za slučaj nezaposlenosti. Takođe, prosvetari koji ispunjavaju uslov za penziju i dobiju otpremninu, nemaju pravo na ostvarivanje otpremnine za odlazak u penziju u skladu sa propisima kojima se uređuje njegov radno-pravni status.

Predstavnica GSPRS “Nezavisnost” ukazala je na mogućnost zloupotrebe ostvarivanja prava na otpremnine ukoliko radna mesta ne bi bila ugašena, a otpremnine budu isplaćene. To bi predstavljalo bespotrebno trošenje budžetskih sredstava i nemogućnost povećanja plata zaposlenima koji su u sistemu. Stoga je neophodna kontrola prilikom procesa rangiranja i evidentiranja tehnoloških viškova na osnovu opravdanih akata o organizaciji i sistematizaciji poslova, kaže Ružica Todić Brdarić iz “Nezavisnosti”. Dogovoreno je da se o ovome (kao i o korekciji koeficijenata) razgovara sa premijerkom Anom Brnabić.

Sastanak nije doneo ni konkretna rešenja koja se odnose na obračun i isplatu naknada plata za vreme korićenja godišnjih odmora 2014, jer je to moguće rešiti samo novim Zaključkom Vlade Srbije, kažu u “Nezavisnosti”.

I. V.

Autor:
Pošaljite komentar