Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Na Fruškoj gori godinama propadaju hoteli i odmarališta

12.11.2017. 10:46 11:08
Piše:
Foto: Hotel Ležimir uskoro na licitaciji

Na recepciji hotela “Osovlje” na Fruškoj gori ekipa “Dnevnika” pokupila je ključ od sobe broj 11 i krenuli smo prema njoj da se smestimo, ali nam ključ nije bio potreban jer na sobi odavno nema vrata.

Zapravo ni na recepciji nije bilo nikoga, kao ni u ostalim delovima ovog fantastičnog objekta koji godinama “samuje” usred fruškogorske šume. Hotel je još 1965. godine izgradila Naftna industrija Srbije, da bi ga pre desetak godina zatvorili i od tada ovo skriveno mesto usput obilaze jedino planinari ili šumočuvari koji ponekad tuda prođu.

Na naša pitanja kada je i zbog čega ovaj objekat zatvoren i da li postoji neki plan za njega, u NIS-u su nam kratko odgovorili da su “Osovlje” prodali 2014. godine ali nije rečeno ko je kupac niti pod kojim uslovima je motel otkupljen. Sudeći po omome što smo zatekli, novi vlasnik verovatno još uvek razmišlja šta će sa njim…

Sam objekat je u dobrom stanju, tridesetak soba, par restoranskih sala sa velikom terasom još uvek se dobro drže i na prvi pogled se čini da bi motel mogao da proradi već nakon malo ozbiljnije akcije čišćenja.

Na par mesta unutar zgrade su ostali tragovi posetioca koji su tu verovatno silom prilika prespavali, a interesantno je i da se na recepciji još uvek nalazi otvorena knjiga gostiju u kojoj su poslednji upisani gosti 2009. godine te smo smo se i mi osam godina kasnije uredno upisali.


Tragajući za informacijama u bespućima interneta jedino mesto gde se pominje prodaja ovog objekta je sajt za onlajn kupovinu “Limundo” koji kaže “Aukcija planinski dom Osovlje je arhivirana” bez dodatnih informacija tako da se ne može sa sigurnošću reći ko je i kada nudio “Osovlje” preko “Limunda” i da li je prodaja realizovana preko ovog sajta ili je to možda bila nečija internet šala ili se radilo neom drugom drugom objektu... U svakom slučaju ovo skriveno mesto, koje ima i svoju pešačku stazu kroz najgušću šumu Nacionalnog parka još neko vreme će biti samo upečatljivi orijentir za planinare…  


  U mnogo gorem stanju od “Osovlja” je nekadašnji hotel “Ležimir” koji se takođe nalazi u Nacionalnom parku Fruška gora. Na putu koji od Ležimira vodi ka Svilošu svim prolaznicima već par decenija “bode oči”  zgrada bivšeg hotela smeštenog na fruškogorskoj padini sa koje se vidi pola Srema. Oni koji tuda redovno prolaze mogli su tokom prethodnih godina da prate faze raspadanja ovog nekada vrlo atraktivnog objekta sa burnom prošlošću.

Nekada je pripadao ugostitelskom preduzeću iz Sremske Mitrovice i tokom godina je menja svoje namene. Jedno vreme je bio klasičan hotel, zatim je služio kao dečje odmaralište da bi početkom devedesetih godina prošlog veka jedno vreme bio baza čuvene Jedinice za specijalne operacije (JSO) upravo u period kada je ona nastajala. Nakon toga u njemu su bile smeštene izbeglice iz ratnih područja, da bi u vrtlogu tranticije hotel ostao potpuno napušten. Danas je to ogromna ruina sa kojeg je poskidano sve što se moglo poskidati, krov je urušen, a ruše se i pojedini zidovi unutar zgrade.

Međutim, prema rečima gradonačelnika Sremske Mitrovice, Vladimira Sanadera, grad je u prethodnom periodu uspeo da reši imovinsko-pravne odnose vezane za hotel Ležimir, uradi plan detaljnu regulacije, te će ga Sremska Mitrovica uskoro ponuditi na prodaju putem javne licitacije.

"Bilo je i ranije pokušaja da se nešto uradi sa hotelom u Ležimiru, ali se nisu mogli tako lako raščistiti ti imovinski odnosi, te je zbog toga propao i jedan  dobro zamišljeni projekat pregogranične saradnje koji je trebao da se realizuje sa Tuzlom, a koji je podrazumevao da se od hotela napravi odmaralište za decu iz obe države. Sada smo konačno uspeli da sredimo sve papire i očekujem da ćemo uskoro objaviti oglas u kojem će biti ponuđen objekat i pet hektara zemljišta koje će ići uz njega", kaže Sanader.

Prema njegovim rečima, hotel i zemljište će biti ponuđeni na prodaju uz uslov da budući kupac na tom mestu i ispoštuje namenu koja će biti navedena u oglasu.

"Predviđeno je da se na tom prostoru potencijalni kupac bavi turističkom ili zdravstvenom delatnošću, odnosno ili da se ponovo otvara hotel ili eventualno neka bolnica ili dom za stare. Nama bi naravno bilo draže da bude neka turistička opcija, pogotovo što je to zemljište koje će biti na prodaju pogodno i za vinograde te bi u perspektivi tu mogao da bude recimo  hotel sa vinarijom što je nešto po čemu je Fruška gora prepoznatljiva", kaže Sanader i dodaje da bi licitacija trebala da bude zakazana već do kraja ove godine.

Sa ukupno 33 sobe i apartmana odmaralište Javnog preduzeća PTT Srbija na Brankovcu jedan je od najatraktivnijih objekata tog tipa na Fruškoj gori. Iako se nalazi u blizini najpoznatijih izletišta i vidikovaca, “poštanski” motel nije funkciji već 14 godina, a jedini stanovnici trenutno su čuvari i njihov šarplaninac, nezvanični šef obezbeđenja ovog dela Fruške gore.

Iako smo upravi PTT-a uputili pitanja vezana za razloge zatvaranja odmarališta i za eventualne planove koje JP PTT Srbija ima za ovaj objekat, nismo dobili nikakav odgovor te pretpostavljamo da u Pošti ni nema nekih naročitih planova za ovo mesto.

Zahvaljujući čuvarskoj službi zgrada je zaštićena od lopova, ali od vremena je nisu uspeli zaštititi te je krov na pojedinim mestima počeo da se urušava, a kako nam nije dozvoljeno da uđemo unutra teško je proceniti u kakvom stanju su sobe i ostale prostorije. Jedini koji je bio raspoložen da razgovara sa nama na temu napuštenog odmarališta PTT-a bio je pomenuti šarplaninac, ali kako u međuvremenu nismo uspeli da nađemo prevodica sa šarplaninskog, njegova izjava je, na žalost, ostala neupotrebljiva… 

Niko Perković 

Piše:
Pošaljite komentar