Mnogi na internetu traže ljubav, a nekad je i nađu
U Srbiji trenutno postoji na desetine sajtova za upoznavanje koji postaju sve popularniji, a istovremeno raste i broj korisnika njihovih usluga. Iako većina onih sa kojima smo razgovarali smatraju da manjak slobodnog vremena i korona utiču na to, da se za srodnom dušom sada traga na sajtovima koji to nude, psiholozi apeluju na oprez.
-Dugo godina sam bila sama, pa sam odlučila da pokušam da pronađem nekog s kim bih mogla trajati u dvoje. Desilo se da sam se dopisivala sa nekoliko muškaraca, ali je nažalost dobar broj njih bio oženjen, pa sam od toga odustala. Bilo je i nepristojinih ponuda, ali sam bila veoma obazriva i niko nije zloupotrebio moj broj telefona- kaže Kristina G.
Njena poznanica upoznala je momka iz Makedonije, sa kojim je danas u braku i imaju devojčicu od četiri godine.
- Imate mogućnost da ostavite svoje podatke i želje, pa vam se na osnovu toga javljaju osobe. Moram reći da je svega bilo u inboksu, ali kada napravite selekciju i znate šta vam je cilj, onda na takve stvari ni ne obraćate pažnju. Mi smo se najpre dopisivali, a nakon dva meseca razmenjivanja poruka, odlučili smo da popijemo kafu. Muž je rodom iz Makedonije, ali je poslom bio u Novom Sadu, gde je i ostao. Moram priznati da me je bilo i strah, da me je trema drmala…svašta je tu bilo. Međutim, prosto smo se pronašli. Njemu i meni je bilo previše izgubljenog vremena sa pogrešnim ljudima, bili smo u zrelijim godinama i nekako se sve poklopilo, pa smo osnovali porodicu - kaže Bojana K.
Psihoterapeut Aleksandar Šibul kaže da komunikacija i potreba za bliskošću, pripadanjem i ljubavi predstavlja bit, osnovu našeg postojanja, a da smo se svi zapitali kako će zapravo izgledati taj susret s osobom koja će unositi lepotu u našem životu.
- Mada treba početi od nas samih i postaviti pitanje sebi koliko smo mi uradili na svom razvoju, svojoj zrelosti i koliko smo postali mudri da realno procenimo sebe i druge. To je ključ, a ostalo je metodologija upoznavanja. Savremeno doba je dovelo da preko interneta i različitih aplikacija možemo upoznati sebi blisku osobu. Ali problem je ako se komunikacija svodi samo na pisanu razmenu, tad gubimo 90 odsto komunikacije: - ne vidimo, ne čujemo drugog, dobijamo samo sirov sadržaj… Ovo je momenat kada nam se neko sa druge strane može predstaviti, kako njegova fantazija želi. Zato, kada kroz prepisku steknemo utisak da nam je osoba bliska treba zatražiti i audio i video kontakt. To je proces, ali on će nam povećati verovatnoću da ne pogrešimo. Ostali tok susretanja će imati sled kao i kada se upoznamo na bilo kom drugom mestu. Dakle, bitni su naši i motivi drugog za vrstom susreta. Poslednja istraživanja nam kazuju da su mnoge ozbiljne i kvalitetne veze i brakovi u savremenom dobu nastale inicijalnim upoznavanjem preko interneta – kaže Šibul.
Prvi sajt za upoznavanje osnovao je Amerikanac Geri Kremen pre dve decenije, a istraživanja na zapadu su pokazala da oko 50 odsto korisnika interneta smatra da je jednostavnije naći partnera onlajn nego u stvarnom životu. U Srbiji je taj procenat nešto manji, ali u stalnom porastu. Statistika kaže da je 20 odsto korisnika interneta bar jednom pronašlo partnera preko mreže.
Studije britanske internet stranice stranice „Harmoni“ su pokazale da će se najveći broj ljubavnih parova u sledećih dvadesetak godina upoznati preko interneta, dok će se smanjiti broj upoznavanja potencijalnih partnera u izlascima, na poslu ili preko prijatelja. Ovo istraživanje takođe tvrdi da će se do 2031. godine oko 38 odsto parova upoznati u virtuelnom svetu, a do 2040. čak 70 posto njih. Razlog toga je što ljudi imaju sve manje slobodnog vremena, a internet je nametnut porastom pametnih telefona. Takođe se predviđa da će najviše parova koji su se upoznali onlajn biti u četrdesetim i pedesetim godinama 21. veka.
Slađana Aničić Ilić