MLADI NOVOSADSKI LEKARI NAJBOLJE ISKORISTILI ŠANSU ZAPOSLENJA Važno je da se rad i zalaganje isplate, a evo šta nedostaje
Akcija Ministarstva zdravlja da se zapošljavaju najbolji studenti medicine pokazuje koliko se vrednuju nečiji rad i trud, smatraju mladi lekari Marko Stojić i Jovan Ugarković, koji su dobili posao na Klinici za ginekologiju i akušerstvo Univerzitetskog kliničkog centra Vojvodine.
- Završavam specijalizaciju, a posao sam dobio 2020. godine, kao jedan od sto najboljih studenata u Srbiji. Prvo sam bio tri meseca na Klinici za infektivne bolesti UKCV u vreme kovida. Onda je došao konkurs za zapošljavanje 100 najboljih studenata i došao sam u Betaniju. Na Klinici sam četiri godine – ispričao je dr Marko Stojić.
Njegov kolega dr Jovan Ugarković je u Betaniji već osam godina, prvo je bio na specijalizaciji četiri godine, a potom je ostao na Klinici kao specijalista.
- Prvo sam na volonterskoj specijalizaciji bio tri godine, a potom je bio kokurs Ministarstva gde su izvukli listu najboljih studenata koji su od 1982. do 1992. godišta, a koji su ostali u zemlji – kazao je Jovan Ugarković koji je na subspecijalizaciji fertiliteta i steriliteta.
Obojica navode da su ranije mladi lekari odlazili u inostranstvo, a Stojić napominje i da je sada lakše dobiti posao, ukoliko imaš dobar prosek. Stojić smatra da je suštinski važno to što su oni dobili posao, i navodi da imaju i kolege koje su sa prosekom 10,00 a koji nisu otišli u inostranstvo. Ljudi dobijaju posao na klinici na kojoj žele.
- Iz moje generacije svi su dobili posao. Neki rade na institutima u Sremskoj Kamenici, neki su u Dečjoj bolnici ili u UKCV – ističe dr Stojić.
Obojica mladih lekara smatraju kako je mentorstvo jako značajno i da je prenošenje znanja ključno. Zato je važna dobra saradnja i sa starijim i sa mlađim kolegama.
Kažu kako u Betaniji rade sve, odnosno da kruže po svim odeljenjima i smatraju da je to i najbolji put za mlade lekare i da im je to najkorisnije.
- Na klinici je bio veliki generacijski jaz, jer se dugo nisu primali mladi lekari. Sada smo generacijski bliži i klinika se podmladila. Važno je da se rad i zalaganje isplati, a nedostaje mnogo lekara – istakao je dr Ugarković i dodao kako svako treba da dobije prema zaslugama.
Jovan Ugarković je razmišljao o specijalizaciji iz oftalmologije, ORL i ginekologije, jer kaže kako su mu to bile najprivlačnije specijalizacije, pošto je sa njima mogao radi i na selu i u klinikama. Ginekologija je ipak presudila i tu je bio na volonterskoj specijalizaciji.
- Diplomirao sam prvi u generaciji i bio sam tri meseca na kardiologiji, ali je to jako zahtevno – kazao je dr Ugarković.
Dr Marko Stojić kaže kako je bio i u Vojnoj bolnici, a da je u Urgentnom centru volontirao na više hirurških grana.
- Ginekologija ima i neinvazivne metode, ima širinu, tu je i vantelesna oplodnja, ultrazvuk. Ta širina me je privukla. Donošenje novog života na svet je neđšto posebno, to je veličanstven trenutak – ocenio je dr Stojić i dodao kako mu je, kao specijalizantu, još uvek najvažnije to što može da uči od starijih kolega.
LJ. Petrović