МЛАДИ НОВОСАДСКИ ЛЕКАРИ НАЈБОЉЕ ИСКОРИСТИЛИ ШАНСУ ЗАПОСЛЕЊА Важно је да се рад и залагање исплате, а ево шта недостаје
Акција Министарства здравља да се запошљавају најбољи студенти медицине показује колико се вреднују нечији рад и труд, сматрају млади лекари Марко Стојић и Јован Угарковић, који су добили посао на Клиници за гинекологију и акушерство Универзитетског клиничког центра Војводине.
- Завршавам специјализацију, а посао сам добио 2020. године, као један од сто најбољих студената у Србији. Прво сам био три месеца на Клиници за инфективне болести УКЦВ у време ковида. Онда је дошао конкурс за запошљавање 100 најбољих студената и дошао сам у Бетанију. На Клиници сам четири године – испричао је др Марко Стојић.
Његов колега др Јован Угарковић је у Бетанији већ осам година, прво је био на специјализацији четири године, а потом је остао на Клиници као специјалиста.
- Прво сам на волонтерској специјализацији био три године, а потом је био кокурс Министарства где су извукли листу најбољих студената који су од 1982. до 1992. годишта, а који су остали у земљи – казао је Јован Угарковић који је на субспецијализацији фертилитета и стерилитета.
Обојица наводе да су раније млади лекари одлазили у иностранство, а Стојић напомиње и да је сада лакше добити посао, уколико имаш добар просек. Стојић сматра да је суштински важно то што су они добили посао, и наводи да имају и колеге које су са просеком 10,00 а који нису отишли у иностранство. Људи добијају посао на клиници на којој желе.
- Из моје генерације сви су добили посао. Неки раде на институтима у Сремској Каменици, неки су у Дечјој болници или у УКЦВ – истиче др Стојић.
Обојица младих лекара сматрају како је менторство јако значајно и да је преношење знања кључно. Зато је важна добра сарадња и са старијим и са млађим колегама.
Кажу како у Бетанији раде све, односно да круже по свим одељењима и сматрају да је то и најбољи пут за младе лекаре и да им је то најкорисније.
- На клиници је био велики генерацијски јаз, јер се дуго нису примали млади лекари. Сада смо генерацијски ближи и клиника се подмладила. Важно је да се рад и залагање исплати, а недостаје много лекара – истакао је др Угарковић и додао како свако треба да добије према заслугама.
Јован Угарковић је размишљао о специјализацији из офталмологије, ОРЛ и гинекологије, јер каже како су му то биле најпривлачније специјализације, пошто је са њима могао ради и на селу и у клиникама. Гинекологија је ипак пресудила и ту је био на волонтерској специјализацији.
- Дипломирао сам први у генерацији и био сам три месеца на кардиологији, али је то јако захтевно – казао је др Угарковић.
Др Марко Стојић каже како је био и у Војној болници, а да је у Ургентном центру волонтирао на више хируршких грана.
- Гинекологија има и неинвазивне методе, има ширину, ту је и вантелесна оплодња, ултразвук. Та ширина ме је привукла. Доношење новог живота на свет је неђшто посебно, то је величанствен тренутак – оценио је др Стојић и додао како му је, као специјализанту, још увек најважније то што може да учи од старијих колега.
Љ. Петровић