Manjka nam i opšta pismenost, a ne samo digitalna
Fondacija Registar nacionalnog internet-domena Srbije (RNIDS) i Internet društvo Srbije (ISOC RS) organizovali su u utorak skup posvećen napretku internet pristupa u
Srbiji. Učesnici skupa bili su domaći i međunarodni stručnjaci iz oblasti elektronskih komunikacija i Interneta.
Prvi deo skupa bio je posvećen problemima digitalne pismenosti, stanjem internet pristupa i infrastrukture u Srbiji i regionu.
- Građani Srbije su većinom digitalno pismeni, ali smo u odnosu na zemlje Evrope daleko ispod proseka – rekao je Dušan Stojičević, predsednik UO RNIDS-a. Po njegovim rečima, Srbija se ne izdvaja mnogo od regiona, ali je poražavajuća činjenica da skoro 160 hiljada ljudi nije samo digitalno, već suštinski nepismeno.
- Trećina građana jedva da ima osnovno obrazovanje, dok polovina ima srednju školu. Jasno je da je problem dublji od same digitalne pismenosti. Digitalna pismenost je samo deo pismenosti koja manjka u Srbiji - ocenio je Dušan Stojičević, predsednik UO RNIDS-a. Prema njegovim rečima, RNIDS, kroz saradnju sa državnim i nevladinim organizacijama, organizacijom edukativnih skupova i događaja, radi na unapređenju Interneta u Srbiji, kako bi ga učinili boljim za pojedince i celu zajednicu.
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, u 2013. u Srbiji je nešto više od polovine domaćinstava posedovalo internet priključak (55,8 odsto), što je manje od proseka Evropske unije, koji je u istoj godini iznosio 68 posto. Takođe, veliki jaz postoji u pogledu posedovanja internet priključaka kada se pogleda struktura domaćinstava prema visini mesečnog prihoda.
Među korisnicima interneta u Srbiji, 25,3 posto ima visoko i više obrazovanje, 62,7 posto srednjeg je obrazovanja, dok 12 posto vlasnika internet priključka ima obrazovanje niže od srednjeg. U 2013, 76,6 odsto zaposlenih koristilo je internet, naspram 49,1 odsto nezaposlenih i 20,5 odsto ostalih, među koje spadaju i penzioneri.
Federik Donko iz ISOC Evropskog biroa govorio je na temu internet politike u Evropskoj uniji, a panel je nastavljen diskusijom na aktuelnu temu privatizacije Telekoma Srbija i razvoja elektronskih komunikacija. Učesnici panela su vodili živu diskusiju o tome šta su dobre a šta loše strane prodaje Telekoma privatnoj kompaniji. Bilo je reči i o perspektivama razvoja širokopojasnog pristupa internetu i privatnosti.