Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Maja Gojković otvorila konferenciju u novoj zgradi RTV

27.01.2021. 10:57 11:00
Piše:
Foto: Tanjug/J. Pap/Maja Gojković

Potpredsednica Vlade Republike Srbije i ministarka kulture i informisanja, Maja Gojković, otvorila je juče konferenciju „Nova pismenost za novo doba“ u novoj zgradi Radio televizije Vojvodine u Novom Sadu i tom prilikom istakla da su neophodna znanja i veštine medijske pismenosti kako bi se iz digitalnog okruženja izvuklo najbolje i prepoznale lažne vesti.

Ministarka kulture naglasila je da svako demokratsko društvo teži da na kvalitetan način uredi oblast informisanja i medija, kao jedan od neophodnih stubova demokratije.

„I naše društvo prepoznaje značaj informisanja, njegovu ulogu i važnost i nastoji kontinuirano da radi na unapređenju ove oblasti, rekla je Gojković.

Ministarka je naglasila da Ministarstvo kulture i informisanja radi na kreiranju politika medijske pismenosti, saradnjom sa međunarodnim razvojnim partnerima, kroz sprovođenje projekata u oblasti informisanja i medija. Gojković je podsetila da je Ministarstvo unelo medijsku pismenost u Strategiju razvoja sistema javnog informisanja u Republici Srbiji za period od 2020. do 2025. godine, a ovaj pojam je unet u set medijskih i dva obrazovna zakona. Ona je dodala da je, upravo imajući u vidu značaj ove teme za naše društvo, i posebno mlade, izrađen „Priručnik za razvoj i unapređenje medijske pismenosti u preduniverzitetskom obrazovanju”.

Gojković je ukazala na simbolički značaj to što se o medijskoj pismenosti za novo doba govori upravo u zgradi RTV koja je građena za buduće doba. Takođe je istakla da je razvoj digitalnih tehnologija u 21. veku iz korena promenio naše navike i svakodnevicu, kao i doživljaj društvenog života i dodala da je on u velikoj meri uticao na pojavu i sve veću prisutnost novih medija, društvenih mreža, što se odrazilo i na tradicionalne medije, koji su morali da uhvate korak sa nezaustavljivim promenama kako bi sačuvali publiku.


Zamke trke za informacijama

„Trka za informacijama dovela je do toga da je u digitalnom svetu sve više poruka, naslova, vesti i uopšte sadržaja koji su nam svima dostupni na jedan klik. Sve veća popularnost društvenih mreža, obilje informacija i njihova nepreglednost, posebno ako se one nekritički koriste, lako mogu dovesti do toga da postanemo žrtva lažnih vesti, a njihovim šerovanjem da dalje širimo takve nepouzdane infromacije.

Ovakve pojave mogu veoma lako stvoriti čitav lavirint dezinformacija i glasina, u kome se svako od nas može lako izgubitiˮ, izjavila je ministarka. Gojković je napomenula da je upravo zbog toga moć medija danas još veća imajući u vidu da se zahvaljujući njima daje značaj ljudima i događajima i utiče na način na koji će društvo usvojiti određene pojave i stavove.

Memorandum o saradnji

Nakon otvaranja konferencije, ministarka Maja Gojković i Darko Soković, direktor programa Nova pismenost, potpisali su Memorandum o saradnji kojim je, između ostalog, predviđen rad na priručnicima, predavanjima, obukama i vebinarima s ciljem da roditeljima, javnoj upravi i kompanijima pomognu da se snađu u sve kompleksnijem medijskom i digitalnom okruženju u Srbiji.

Soković je u ime Nove pismenosti sličan memorandum potpisao i sa Dejanom S. Miletićem, vršiocem dužnosti direktora Nacionalne akademije za javnu upravu, čime se uspostavlja nastavni plan i program medijske i informacione pismenosti za državne službenike, po prvi put u ovom delu sveta.


Ministarku kulture i informisanja Maju Gojković i ministarku trgovine, turizma i telekomunikacija Tatjanu Matić su kroz naš novi dom na Mišeluku proveli su generalni direktor RTV-a Miodrag Koprivica i predsednik Upravnog odbora RTV kuće Jova Radić. Gojković je rekla da je impresionirana onim što je videla, dodajući da je kao Novosađanka rasla uz Radio-televiziju Vojvodine.

Ministarka trgovine, turizma i telekomunikacija navela je na otvaranju konferencije da bez digitalne pismenosti i digitalnih veština u pristupu medijskom sadržaju koji je u potpunosti prilagođen digitalnim konvergencijama i u kontekstu ekspanzije onlajn društvenih mreža, ograničava se i bazična informisanost i edukacija a samim

tim i kritička selekcija, zaključivanje i mogućnosti pravilne i efikasne primene dostupnih informacija. Ona je navela da nedostatak digitalne pismenosti u novom digitalnom dobu može imati i dalekosežne posledice po ponašanje i donošenje pravilnih odluka u konkretnim situacijama kao što je zaštita ličnog zdravlja i zaštita bližnjih.

“Evidentne su potrebe da se učenici služe i kreativno doprinose medijskom i digitalnom prostoru. Da bi to mogli uspešno da čine moraju imati uspostavljen čvrst temelj - visok nivo čitalačke pismenosti i razvijenu sposobnost kritičkog mišljenja”, naveo je ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Branko Ružić. On je dodao da nastava srpskog jezika i književnosti predstavlja sistemski i kontinuiran odgovor na ovu potrebu.

U uvodnom delu se prisutnima obratio Majk de la Rosa, direktor misije USAID-a u Srbiji. ”Verujem da je nova pismenost važna za sve u našem globalnom društvu: za građane, medije, za način na koji organizujemo obrazovanje i predavanja nastavnika u školama, a ništa manje ni za privatni sektor, jer se efikasnije dolazi do dobara i usluga na tržištu, uz dramatičan rast ekonomije”, istakao je De la Rosa.

Propulsion sprovodi program Inicijativa za novu medijsku i digitalnu pismenost u skladu sa Sporazumom o podršci zaključenim 2020. godine između Vlade Republike Srbije i Vlade Sjedinjenih Američkih Država. Konferencija je održana u saradnji Propulsiona, USADI-a, Ministarstva kulture i infprmisanja i Color Medija communications.

E. D.

Piše:
Pošaljite komentar