ON JE DOKTOR ZA ŠARANA, VELEMAJSTOR ZA BASA Izuzetan opus Zrenjaninca Bojana Bojanića
On nije samo ribolovac – on živi ribolov... Zrenjaninac Bojan Bojanić celog života je u ovom sportu, do te mere da je od rekreativca postao višestruki prvak Srbije i glavni favorit na većini takmičenja, do toga da je 2017. zajedno sa saradnicima osvojio prvu nagradu na državnom takmičenju „Najbolje tehnološke inovacije“ iz svih oblasti za specijalnu „raketu“ za hranjenje ribe „Dot spod”, a za istu spravu stigla je i međunarodna nagrada za dizajn.
- Počeo sam uz ujaka, koji je bio takmičar u ribolovu na plovak. Krenuo sam da pecam na Tamišu i kanalu DTD na plovak, a kako sam rastao, sve više sam se okretao varaličarenju, bućki... Već kao student počeo sam da se bavim prodajom ribolovačke opreme, a godinama imam svoju prodavnicu i brend ribolovačke opreme „Carp system“ – kaže Bojan.
Godinama, velika strast mu je bila šaranski ribolov. Od 2004. do 2018. godine samo 2010. nije imao plasman, samim tim nije bio u reprezentaciji u šaranskom ribolovu. U ovoj disciplini, do sada je osvojio sedam titula prvaka države.
Sa reprezentacijom Srbije ima pet medalja sa svetskih prvenstava, jedno zlato (osvojeno 2004. u Portugalu) i po dva srebra i bronze. Od 2018. prelazi na lov basa gde je nanizao pet domaćih titula. Na međunarodnim takmičenjima su naši ribolovci autsajderi, jer ne raspolažu opremom koju imaju takmičari iz bogatijih zemalja. Ipak, predvođeni Bojanićem, 2022. u SAD naša reprezentacija zauzela je četvrto mesto na svetskom prvenstvu.
Šaran od 23,8 kilograma i rekordni bas
Najveću ulov šarana (divljaka) Bojan je imao u Sloveniji, na Bledskom jezeru.
-Vukao me je, u gumenom čamcu u kom sam bio, nekoliko stotina metara, jedva sam ga izvukao i to posle velike borbe. Bio je težak 23 kilograma i 800 grama – kaže Bojanić, koji je imao kapitalnog šarana i na Limskom jezeru koji je težio 21 kilogram. Takođe, ulovio je i rekordnog basa u Srbiji od 2,73 kg.
Bas nije slučajno sportska riba broj jedan u Americi. Lov na njega, smatraju neki, kompleksniji je od lova na sve ostale grabljivice zajedno, počevši od izbora varalice i tehnike zabacivanja. Lovi se u zavisnosti koja je dubina vode, da li je voda zatravljena, da li se peca ispod krošnji drveta, da li na površini ima lokvanja, od samog dna do površine u zavisnosti od temperature vode i godišnjeg doba, čak i iznad površine - zabacivanjem varalice.
- Bas je nešto posebno. Veliki izazov, ali i ribolovačko uživanje. Voli da je skriven u senci, ispod drveta, treba ga dobro poznavati i nadmudriti, treba proceniti dubinu, odabrati varalicu. Ipak, ono što ga posebno izdvaja je velika agresivnost. Iskače iz vode i baca se kao ni jedna druga riba, neverovatno je borben – kaže Bojanić.
Za basa, indirektno, vezana je i velika Bojanova želja i ambicija.
- Želim da reprezentacija Srbije osvoji prvu medalju na svetskom prvenstvu u pecanju ove ribe. Baš zato što smo autsajderi, što drugi raspolažu mnogo modernijom opremom. Ali, ne predajemo se. Izrađujem lagan čamac koji može da ponese dva ribolovca i 70 kilograma opreme, pa videćemo...
D. Knežić