Lončar: U zdravstvene ustanove stiže 11 skenera, pet angio sala
BEOGRAD: Ministarstvo zdravlja je izdvojilo pet miliona evra za nabavku 11 skenera i pet angio sala, izjavio je danas ministar zdravlja Zlatibor Lončar.
Skenere će dobiti KBC "Zvezdara", KC Kragujevac, Opšta bolnica Valjevo, zdravstveni centri Negotin i Užice, Opšta bolnia Ćuprija, Zdravstveni centar Vranje, Opšta bolnica Loznica, ATD Beograd, kao i KCS i to jedan za Polikliniku i jedan za Urgentni centar.
Angio sale "idu" u Klinički centar Kragujevac, KBC "Zvezdara", Specijalnu bolnicu "Sveti Sava", Opštu bolnicu Valjevo i KC Srbije, rekao je Lončar nakon sastanka sa direktorima zdravstvenih ustanova koje će u narednom periodu dobiti novu opremu.
Lončar je rekao da su urađene analize i da su skreneri bili stari do 12 do 17 godina, da su se često kvarili i bili van funkcije čekajući servis.
Napominje da je ministarstvo danas prebacilo novac bolnicama, a da je sa direktorima dogovoreno da sprovedu procedure nabavke u najkraćem mogućem roku, kako bi za mesec i po ili dva oprema bila stavljena u funkciju.
''Dogovorili smo se da se u međuvremenu obezbedi prostor i obuči kadar za rad'', rekao je ministar i dodao da će nabavka biti sprovedena tranpasrentno.
Kako kaže, i angio sale u pojedinim ustanovama su morale da se obnove, jer su stare između 10 i 15 godina.
Dok se sprovodi nabavka, kako kaže, prostor i kadar moraju biti pripremljeni.
''Ne sećam se da se u Srbiji desilo da u danu donesemo odluku, da kupimo 11 skenera i 5 angio sala. Procenjena vrednost opreme je oko pet miliona evra'', rekao je Lončar.
Zlatibor Lončar apelovao je danas na sve zdravstvene ustanove da, ukoliko se poveća broj pregleda ili pozitivnih pacijenata na virus korona, o tome obavešte lokalne krizne štabove koji će da donesu dodatne mere.
"Ne smemo da se uspavamo. Neću tolerisati da negde raste broj, a da se ne donose dodatne mere za to područje. Mislim da jedino tako možemo da držimo situaciju pod kontrolom", rekao je Lončar novinarima u Beogradu.
Ukoliko dođe do opuštanja, kako je rekao, Srbija može da izgubi rezultat koji trenutno ima.
U toku je distribucija vakcina protiv sezonskog gripa domovima zdravlja u Srbiji, a imunizacija građana počinje sutra - 1. oktobra.
Država je ove godine obezbedila više od 500.000 doza, oko 200.000 doza od Instituta Torlak, i oko 344.000 doza od stranih dobavljača.
Ministar zdravlja Zlatibor Lončar apelovao je danas na hronične bolesnike i pacijente sa udruženim obolenjima da se vakcinišu i da iskoriste izuzetno povoljnu epidemiološku situaciju što se tiče virusa korona.
"Sada je najmanji rizik da se ode do doma zdravlja i da se ljudi vakcinišu. Vakcina protiv gripa će u mnogome pomoći i u borbi sa virusom korona", rekao je ministar novinarima u Beogradu.
On je naveo da je počela distribucija pneumokokne vakcine u sve domove za stare i da je ima dovoljno za sve korisnike i za sve zaposlene.
"Vakcina ima i za one druge koji nisu korisnici doma za stare, jer je ona pokazala dobar rezultat i sprečava veće posledice od korona virusa", rekao je Lončar.
Napominje da su i jedna i druga vakcina besplatne i da su o trošku države.