Лончар: У здравствене установе стиже 11 скенера, пет ангио сала
БЕОГРАД: Министарство здравља је издвојило пет милиона евра за набавку 11 скенера и пет ангио сала, изјавио је данас министар здравља Златибор Лончар.
Скенере ће добити КБЦ "Звездара", КЦ Крагујевац, Општа болница Ваљево, здравствени центри Неготин и Ужице, Општа болниа Ћуприја, Здравствени центар Врање, Општа болница Лозница, АТД Београд, као и КЦС и то један за Поликлинику и један за Ургентни центар.
Ангио сале "иду" у Клинички центар Крагујевац, КБЦ "Звездара", Специјалну болницу "Свети Сава", Општу болницу Ваљево и КЦ Србије, рекао је Лончар након састанка са директорима здравствених установа које ће у наредном периоду добити нову опрему.
Лончар је рекао да су урађене анализе и да су скренери били стари до 12 до 17 година, да су се често кварили и били ван функције чекајући сервис.
Напомиње да је министарство данас пребацило новац болницама, а да је са директорима договорено да спроведу процедуре набавке у најкраћем могућем року, како би за месец и по или два опрема била стављена у функцију.
''Договорили смо се да се у међувремену обезбеди простор и обучи кадар за рад'', рекао је министар и додао да ће набавка бити спроведена транпасрентно.
Како каже, и ангио сале у појединим установама су морале да се обнове, јер су старе између 10 и 15 година.
Док се спроводи набавка, како каже, простор и кадар морају бити припремљени.
''Не сећам се да се у Србији десило да у дану донесемо одлуку, да купимо 11 скенера и 5 ангио сала. Процењена вредност опреме је око пет милиона евра'', рекао је Лончар.
Златибор Лончар апеловао је данас на све здравствене установе да, уколико се повећа број прегледа или позитивних пацијената на вирус корона, о томе обавеште локалне кризне штабове који ће да донесу додатне мере.
"Не смемо да се успавамо. Нећу толерисати да негде расте број, а да се не доносе додатне мере за то подручје. Мислим да једино тако можемо да држимо ситуацију под контролом", рекао је Лончар новинарима у Београду.
Уколико дође до опуштања, како је рекао, Србија може да изгуби резултат који тренутно има.
У току је дистрибуција вакцина против сезонског грипа домовима здравља у Србији, а имунизација грађана почиње сутра - 1. октобра.
Држава је ове године обезбедила више од 500.000 доза, око 200.000 доза од Института Торлак, и око 344.000 доза од страних добављача.
Министар здравља Златибор Лончар апеловао је данас на хроничне болеснике и пацијенте са удруженим оболењима да се вакцинишу и да искористе изузетно повољну епидемиолошку ситуацију што се тиче вируса корона.
"Сада је најмањи ризик да се оде до дома здравља и да се људи вакцинишу. Вакцина против грипа ће у многоме помоћи и у борби са вирусом корона", рекао је министар новинарима у Београду.
Он је навео да је почела дистрибуција пнеумококне вакцине у све домове за старе и да је има довољно за све кориснике и за све запослене.
"Вакцина има и за оне друге који нису корисници дома за старе, јер је она показала добар резултат и спречава веће последице од корона вируса", рекао је Лончар.
Напомиње да су и једна и друга вакцина бесплатне и да су о трошку државе.