Lončar: Medicinsko osoblje neće biti otpuštano
Sve bolnice i zdravstvene ustanove u Srbiji biće sređene, nakon što je vlada danas donela odluku da obezbedi novčana sredstva za to, izjavio je danas ministar zdravlja Zlatibor Lončar.
"Jutros je vlada donela odluku da odvoji sredstva u najbržem mogućem roku da se sve bolnice, zdravstvene ustanove u Srbiji i domovi zdravlja, za koje ćemo takođe naći rešenje, okreče, odnosno da se srede", rekao je Lončar novinarima nakon obilaska prve hirurške klinike Kliničkog centra Srbije.
Upitan koliko će biti sredstava izdvojeno, on je rekao da se podaci skupljaju sa terena, ali da po proračunu koji sad ima, nešto manje od milijardu dinara biće izdvojeno da se izvedu radovi.Lončar je rekao da se ne radi samo o krečenju, već i o uređivanju sanitarnih čvorova.Navodeći da je, po njegovom mišljenju, to izuzetno bitna stvar za celu Srbiju, on je pojasnio da je odlučeno da se najhitnije uradi, ali i poštuje procedura i da se obezbedi nesmetani rad za krečenje i zamene koje su neophodne u sanitarnim čvorovima.
"To je ono što Srbija želi. Više od 20 godina nije ulagano i obnavljano, ali posle 20, 30 godina konačno je doneta odluka i prepoznao se problem koji će biti rešen", rekao je Lončar dodajući da je to veoma bitno za sve građane Srbije.On je naveo da će se krenuti prvo od svih bolnica, a da će se naći rešenje i za sve domove zdravlja, objašnjavajući da će sredstva izdvojiti vlada, a da su domovi zdravlja na lokalnom nivou i da su pojedini čak i u blokadi.
Prema njegovim rečima, zato će se naći rešenje kako da ta sredstva završe i u domovima zdravlja, a ne na nekim drugim mestima.Naš cilj je da napravimo bolnice, da mirišu na čisto, rekao je Lončar, zahvalivši se premijeru Srbije za rešenje tog problema."Ulazimo sad u proceduru, donet je zaključak, sredstva se prebacuju, tražimo izvođače koji će biti zaduženi za celu Srbiju. Naši bolesnici moraju da imaju bolje uslove", rekao je Lončar.
Medicinsko osoblje neće biti otpuštano
Ministar zdravlja Zlatibor Lonačar izjavio je danas da među medicinskim osobljem, lekarima i sestrama, otpuštanja neće biti, te da je tema višak nemedicinskog osoblja."Medicinsko osoblje nije tema uopšte. Neka se to zna i nemojte nasedati na naslove koji izlaze, jer oni nisu utemeljeni'', rekao je Lončar novinarima dodajući da još nije odrađen sastanak sa MMF-om.
Na konstataciju da su se pojavili podaci da će u procesu racionalizacije Ministarstvo zdravlja proći najgore, Lončar je istakao da napisi u medijima mogu da budi kakvi god hoće i da svako može da piše šta god hoće.''Da sačekamo. Mi sutra razgovaramo sa MMF-om. Znači još nismo dogovorili. Prema tome nema razloga uopšte za brigu. Ono što vam sada tvrdim - medicinsko osoblje, lekari, medicinske sestre se neće otpuštati'', rekao je Lončar.Ministar je istakao i da se ne krije ništa.
''Imamo više od 23 odsto nemedicinskog osoblja, a standard je da imamo 10 odsto. To je ono čega ćemo se mi rešiti, što je višak u zdravstvu. Medicinsko osoblje mora da bude, da ostane, da se zanavlja'', rekao je Lončar.Navodeći da se tačno zna koliko ima ljudi preko 50, 55 godina, kojih specijalonsti i gde mora to da se nadoknadi, koje specijalizacije, on je naveo da se zato ove stvari rade - da bi dali 1.000 specijalizacija kako bi rešili taj problem.
Kada je reč o stomatolozima, ministar je rekao da su oni deo problema.Kako je rekao, na osnovu strategije će se videti koliko je neophodno stomatologa, koliko njih će ostati da radi, a dok će ostali biti regulisani po programu.On je naveo i da oni koji su neophodnmi za funkcionisanje zdravstvenog sistema ostaju da rade dok se ne nađe za njih zamena, posebno po manjim sredinama.
Sve bolnice i zdravstvene ustanove biće sređene
Sve bolnice i zdravstvene ustanove u Srbiji biće sređene, nakon što je vlada danas donela odluku da obezbedi novčana sredstva za to, izjavio je Lončar.
"Jutros je vlada donela odluku da odvoji sredstva u najbržem mogućem roku da se sve bolnice, zdravstvene ustanove u Srbiji i domovi zdravlja, za koje ćemo takođe naći rešenje, okreče, odnosno da se srede", rekao je Lončar.Upitan koliko će biti sredstava izdvojeno, on je rekao da se podaci skupljaju sa terena, ali da po proračunu koji sad ima, nešto manje od milijardu dinara biće izdvojeno da se izvedu radovi.
Lončar je rekao da se ne radi samo o krečenju, već i o uređivanju sanitarnih čvorova.Navodeći da je, po njegovom mišljenju, to izuzetno bitna stvar za celu Srbiju, on je pojasnio da je odlučeno da se najhitnije uradi, ali i poštuje procedura i da se obezbedi nesmetani rad za krečenje i zamene koje su neophodne u sanitarnim čvorovima.
"To je ono što Srbija želi. Više od 20 godina nije ulagano i obnavljano, ali posle 20, 30 godina konačno je doneta odluka i prepoznao se problem koji će biti rešen", rekao je Lončar dodajući da je to veoma bitno za sve građane Srbije.On je naveo da će se krenuti prvo od svih bolnica, a da će se naći rešenje i za sve domove zdravlja, objašnjavajući da će sredstva izdvojiti vlada, a da su domovi zdravlja na lokalnom nivou i da su pojedini čak i u blokadi.
Prema njegovim rečima, zato će se naći rešenje kako da ta sredstva završe i u domovima zdravlja, a ne na nekim drugim mestima.Naš cilj je da napravimo bolnice, da mirišu na čisto, rekao je Lončar, zahvalivši se premijeru Srbije za rešenje tog problema.
"Ulazimo sad u proceduru, donet je zaključak, sredstva se prebacuju, tražimo izvođače koji će biti zaduženi za celu Srbiju. Naši bolesnici moraju da imaju bolje uslove", rekao je Lončar.
Urađeno sedam intervencija
Do ovog momenta urađeno je sedam intervencija gama noža iako je planirano da do petka bude urađeno pet intervencija, izjavio je Lončar."Mi smo planirali za gama nož da se uradi pet intervencija do petka. Mogu da vas obavestim da je do ovog momenta već sedam intervencija završeno", rekao je ministar.On je naveo da su pacijenti otišli kući, da su dobro i da je njihov problem rešen.Nacionalni gama centar počeo je da radi u ponedeljak u Kliničkom centru Srbije.
Nakon što je Vlada Srbije odvojila blizu 460 miliona dinara, a SMATSA (Kontrola letenja Srbije i Crne Gore) donirala još oko 120 miliona dinara, početkom ove godine kupljen je gama nož, aparat koji predstavlja "zlatni standard" u lečenju onkoloških pacijenata i ugovorena je gradnja Nacionalnog gama centra.
Početkom rada Nacionalnog gama centra i korišćenjem gama noža za najdelikatnije neurohirurške zahvate, naši građani su dobili priliku da se u Srbiji leče na najsavremeniji način.
(Tanjug)