Lepenski Vir dobiće pristanište, etno apartmane, vizitorski centar
Opština Majdanpek stavila je na javni uvid nacrt plana detaljne regulacije zaštićenog područja Arheološkog lokaliteta - Lepenski Vir.
Planom je predviđena gradnja međunarodnog putničkog pristaništa, vizitorskog centra, plaže i etno apartmana, navodi Ekapija a prenosi portal B92.
Kako se navodi, celokupno plansko područje predstavlja jednu urbanističku celinu, Turistički prostor Lepenski vir, koja obuhvata površinu od oko 64,70 ha, odnosno prostor istočno od državnog puta do granice sa Rumunijom (priobalni pojas reke Dunav, između vodnog zemljišta reke do državnog puta i deo akvatorije Dunava).
U urbanističkoj celini, predviđeno je plansko uređenje prostora za potrebe javnog kulturno-turističko-obrazovno-rekreativnog korišćenja prostora, čuvanja, održavanja i prezentacije vrednosti zaštićenog područja i podeljena je na 14 urbanističkih zona.
U severnom delu zone nalazi se zaštitna konstrukcija, savremeni objekat muzeja, koji obuhvata lokaciju preseljenog praistorijskog naselja, sa pratećim sadržajima.
U južnom delu zone nalaze se etno-objekti, Golubinjske kuće, koje treba enterijerski opremiti, da bi se posetiocima prikazao život stanovništva uXIX i XX veku, uz mogućnost postavljanja, na istu lokaciju, još jednog objekta sličnog arhitektonskog izgleda.
Predviđeno je uklanjenje ostataka radničkog naselja, a planirana je izgradnja Vizitorskog centra za prijem posetilaca u kompleks nalazišta. Lokacija objekta je između parkinga za posetioce i lokacije međunarodnog putničkog pristaništa.
Na tim lokacijama ukloniće se i ostaci betonske baze i postojećeg objekta.
Planirana je izgradnja dva prizemna objekta, za smeštaj osoblja muzeja i gostiju i još četiri prizemna objekta, za smeštaj istraživača i gostiju. Sve zgrade treba graditi u etno stilu.
Planirana je izgradnja međunarodnog putničkog pristaništa Lepenski vir.
Zbog ograničenih prostornih mogućnosti, mora se koristiti i deo postojeće vodene površine, uz izgradnju obaloutvrde, čime se formira plato u priobalju, na kome je, u jednom delu, planirana izgradnja objekta uprave pristaništa, a drugi deo je rezervisan kao prostor u kome bi se, kroz odgovarajuću prezentaciju, posetiocima prikazao način života i korišćenje objekata iz doba mezolita i neolita.
Planirano je uređenje plaže i izgradnja pešačke staze, u delu Dunava, koja će povezati putničko pristanište i pristan za manja plovila, kao i uređenje prostora, uz očuvanje vegetacije, u funkciji odmora i šetnje posetilaca.