Kon: U beogradskoj kovid ambulanti po 3.325 obolela dnevno
BEOGRAD: U Beogradu se prosečno za pet dana, od 29. juna do 3. jula, u kovid ambulantu javilo 3.325 građana na dnevnom nivou, od toga nakon svih pregleda, za 73 odsto, odnosno 2.433 osobe dnevno se radi ispitivanje, kaže epidemiolog Predrag Kon.
Dodaje da je u Beogradu nepovoljna epidemiološka situacija i da nema pokazatelja da se ona popravlja.
U tom period po domovima zdravlja uzeto je 5.062 uzoraka za PCR testiranje, od kojih je 3.155 uzeto od onih koji imaju sumnju na kovid-19, i to su oni od kojih su prvi put uzeti testovi.
Kon je na TV Prva rekao da je u Klinici za infektivne bolesti uzeto 520 briseva na PCR test.
Naveo je da je kovid-19 potvrđen u 11 predškolskih ustanova i u tri privatna dečija vrtića, ukupno kod 25 zaposlenih i 14-oro dece.
Kon kaže da je od 12. juna do 4. jula u Studentskoj poliklinici bilo 647 uzetih briseva i 303 je bilo pozitivnih.
Više od četvrtine kovid pozitivnih studenta je bilo u privatnom smeštaju, 35 do 40 njih je sa stalnim prebivalištem u Beogradu, četvrtina je iz studentnskih domova.
“Jedan broj studenata je smešten u odvojenom domu ''Stevan Čolović'' njih oko 40. Taj dom je sad već popunjen, pokušava se da se prebaci na novi dom ''Jelica Milovanović''. Studenti iz domova, dok čekaju rezultate, vraćaju se, jer još ne postoje kapaciteti za smeštaj studenta koji imaju posebne tegobe. To će se obezbediti sa domom ''Jelica Milovanović''”, rekao je Kon.
Povodom navoda o razlici u podacima o broju umrlih od virusa korona, Kon je rekao da je za postavljanje toga kao glavnog problema ovog društva potpuno neprikladno vreme i ostrašćeno je govoriti o tome u ovom trenutku.
„Istina je najvažnija i uvek tu, jer medicinska dokumentacija postoji“, rekao je Kon i naveo da će biti revizije podataka.
Naveo je da ćemo tek krajem ove ili početkom sledeće nedelje videti eftekte obaveznog nošenja zaštitnih maski u javnom prevozu i objektima.
Malo je moguće da se restriktivne mere, poput vanrednog stanja, ponovo uvedu, rekao je Kon za TV Prva i dodao da je karantin mera u slučaju da dođe do kolapsa zdravstvenog sistema, ali da nismo blizu toga.
“Zamena za zaključavanje je nošenje maski masovno, što podrazumeva da virus nema gde i kako da se prenese. To je isti rezultat kao i zaključavanja, s tim što se život nastavlja i može da se radi i privređuje, jer ako nemate ekonomiju, gasi se sve”, kaže Kon.
Naveo je da epidemiolozi moraju da formiraju svoje stavove i da se nekoherentnost izjava sada ne može tolerisati ne zato što je to sad neki hir, nego iz razloga što se epidemiološka situacija i dalje pogoršava.
Kon je rekao da je normalno da epidemilozi i članovi Kriznog štaba nemaju svi isto mišljenje i da neki žele da se izdvajaju.
"Nama su potrebni posebno struktuirani podaci koji idu do najsitnijih nivoa, čak i u opštinama. Ako mi ne možemo u bazi podataka tako da pratimo, ne možemo ni pravovremeno da reagujemo. Sada pratimo sa 4-5 dana zakašnjenja", rekao je Kon.
Navodi da je sadašnja baza podataka informatička stvar koja je bila jako korisna, ali i napominje da epidemiolozi moraju da budu potpuno jasni sa svojim stavovima i da se ti stavovi nametnu.
"Ovo je posao epidemiologa, pre svega, a ostalih", rekao je Kon.
Kon je kazao da je podneo inicijativu premijerki Ani Brnabić o tome šta taksativno sve treba da se radi u vezi sa podacima, i šefu epidemiloške sekcije Srpskog lekarskog društva.
"Ja sam na kraju radnog veka i nemam nikakve zadrške, ovo je neophodno da bismo držali pod kontrolom sve. Mene ne interesuje politika. Svako treba da radi svoj posao kako najbolje zna i ume i da to usmeri protiv virusa. Ovo nije prestalo, samo moramo da krajnje budemo ozbiljni", rekao je Kon.
Upitan da li je u drugom piku prvog talasa epidemije reč o nekom drugom virusu, Kon je rekao da moramo hitno da reagujemo, da su u redu sve te priče o tome da li je novi soj virusa, te da je lako postaviti pitanje, ali da nema odgovora.
“Činjenica je da obostrane pneumonije kod mlađih se mnogo više javljaju. Možemo da teoretišemo i to pojedini članovi Kriznog štaba vole da rade, ali nemamo vremena za to. Vrlo jasna je virulentnost u ovom trenutku to se vidi po obolevanjima sa teškom kliničkom slikom”, kaže Kon.