Кон: У београдској ковид амбуланти по 3.325 оболела дневно
БЕОГРАД: У Београду се просечно за пет дана, од 29. јуна до 3. јула, у ковид амбуланту јавило 3.325 грађана на дневном нивоу, од тога након свих прегледа, за 73 одсто, односно 2.433 особе дневно се ради испитивање, каже епидемиолог Предраг Кон.
Додаје да је у Београду неповољна епидемиолошка ситуација и да нема показатеља да се она поправља.
У том период по домовима здравља узето је 5.062 узорака за ПЦР тестирање, од којих је 3.155 узето од оних који имају сумњу на ковид-19, и то су они од којих су први пут узети тестови.
Кон је на ТВ Прва рекао да је у Клиници за инфективне болести узето 520 брисева на ПЦР тест.
Навео је да је ковид-19 потврђен у 11 предшколских установа и у три приватна дечија вртића, укупно код 25 запослених и 14-оро деце.
Кон каже да је од 12. јуна до 4. јула у Студентској поликлиници било 647 узетих брисева и 303 је било позитивних.
Више од четвртине ковид позитивних студента је било у приватном смештају, 35 до 40 њих је са сталним пребивалиштем у Београду, четвртина је из студентнских домова.
“Један број студената је смештен у одвојеном дому ''Stеvan Чоловић'' њих око 40. Тај дом је сад већ попуњен, покушава се да се пребаци на нови дом ''Јелица Миловановић''. Студенти из домова, док чекају резултате, враћају се, јер још не постоје капацитети за смештај студента који имају посебне тегобе. То ће се обезбедити са домом ''Јелица Миловановић''”, рекао је Кон.
Поводом навода о разлици у подацима о броју умрлих од вируса корона, Кон је рекао да је за постављање тога као главног проблема овог друштва потпуно неприкладно време и острашћено је говорити о томе у овом тренутку.
„Истина је најважнија и увек ту, јер медицинска документација постоји“, рекао је Кон и навео да ће бити ревизије података.
Навео је да ћемо тек крајем ове или почетком следеће недеље видети ефтекте обавезног ношења заштитних маски у јавном превозу и објектима.
Мало је могуће да се рестриктивне мере, попут ванредног стања, поново уведу, рекао је Кон за ТВ Прва и додао да је карантин мера у случају да дође до колапса здравственог система, али да нисмо близу тога.
“Замена за закључавање је ношење маски масовно, што подразумева да вирус нема где и како да се пренесе. То је исти резултат као и закључавања, с тим што се живот наставља и може да се ради и привређује, јер ако немате економију, гаси се све”, каже Кон.
Навео је да епидемиолози морају да формирају своје ставове и да се некохерентност изјава сада не може толерисати не зато што је то сад неки хир, него из разлога што се епидемиолошка ситуација и даље погоршава.
Кон је рекао да је нормално да епидемилози и чланови Кризног штаба немају сви исто мишљење и да неки желе да се издвајају.
"Нама су потребни посебно структуирани подаци који иду до најситнијих нивоа, чак и у општинама. Ако ми не можемо у бази података тако да пратимо, не можемо ни правовремено да реагујемо. Сада пратимо са 4-5 дана закашњења", рекао је Кон.
Наводи да је садашња база података информатичка ствар која је била јако корисна, али и напомиње да епидемиолози морају да буду потпуно јасни са својим ставовима и да се ти ставови наметну.
"Ово је посао епидемиолога, пре свега, а осталих", рекао је Кон.
Кон је казао да је поднео иницијативу премијерки Ани Брнабић о томе шта таксативно све треба да се ради у вези са подацима, и шефу епидемилошке секције Српског лекарског друштва.
"Ја сам на крају радног века и немам никакве задршке, ово је неопходно да бисмо држали под контролом све. Мене не интересује политика. Свако треба да ради свој посао како најбоље зна и уме и да то усмери против вируса. Ово није престало, само морамо да крајње будемо озбиљни", рекао је Кон.
Упитан да ли је у другом пику првог таласа епидемије реч о неком другом вирусу, Кон је рекао да морамо хитно да реагујемо, да су у реду све те приче о томе да ли је нови сој вируса, те да је лако поставити питање, али да нема одговора.
“Чињеница је да обостране пнеумоније код млађих се много више јављају. Можемо да теоретишемо и то поједини чланови Кризног штаба воле да раде, али немамо времена за то. Врло јасна је вирулентност у овом тренутку то се види по оболевањима са тешком клиничком сликом”, каже Кон.