Kon: Pritisci će biti sve jači za popuštanje mera
BEOGRAD: U Beogradu se epidemiološka situacija smiruje, izjavio je danas epidemiolog i član Kriznog štaba Predrag Kon i dodao da je virus i dalje prisutan i da je zbog toga nesigurna epidemiološka situacija.
On je na konferenciji za medije naveo da se, osim subote i nedelje kada je manji broj pregleda u kovid ambulantama u Beogradu, radnim danima javlja u ambulante 200 do 300 ljudi.
"Svakog dana imamo sedam do 20 slučajeva pozitivnih pacijenata. To pokazuje da je situacija stabilizovana, ali da je virus tu sa nama. Apeli za poštovanje mera treba da budu snažniji jer su deca krenula u školu. Rizika za same škole povećava i ono što se dešava izvan škola", naveo je Kon.
On je naglasio da je dovoljan jedan eksces da dođe do masovnijeg prenošenja virusa i da virus kroz dve nedelje može da se raširi.
"Moramo pažnju da održimo. Mi i dalje ne popuštamo s merama. Pritisak će biti sve jači za popuštanje mera, to treba očekivati. Škole jesu i mogu biti bezbedna mesta, bez obzira na rizik koji neminovno nose kolektivi", rekao je Kon.
Još je rano davati procene o cirkulaciji korona virusa usled povratka učenika u škole i studenata u domove, ali situacija se prati i postoji jasan algoritam postupanja u zavisnosti od situacije, izjavio je Kon.
On je na konferenciji za medije u Beogradu ukazao na važnost poštovanja preventivnih mera, jer je očigledno da one daju rezultate.
"Sa cifrom od 96 novozaraženih nisam baš spokojan, ali je važno da nema novih žarišta i da što se broja hospitalizovanih tiče nema prevelikog odstupanja", rekao je Kon.
Dodao je da podaci pokazuju da je među novozaraženima 13 iz Beograda, da je na nivou cele Vojvodine oko 25 , a da je u okruzima uglavnom reč o pojedinačnim slučajevima.
"Svuda se situacija smiruje, ali Beograd kao najbrojniji grad ima mogućnost ubrzanog prenošenje jer je tu najveći broj i fakulteta i škola. Studenti se vraćaju u domove, deca u škole, sve su to mogući rizici i sve to pratimo", kaže Kon.
Ističe da je u zemljama u okruženju svuda epidemiloška situacija lošija nego u Srbiji.
"Ako ništa drugo nismo radili osim onog što smo mogli, a to su preventivne mere, to pokazuje da to daje rezultat, da funkcioniše i da s time treba da nastavimo", rekao je Kon.
Zamenica direktora Instituta za javno zdravlje Srbije Darija Kisić Tepavčević rekla je da u Srbiji nema nijednog područja koje se može definisati kao žarište i da se radi uglavnom o sporadičnim slučajevima.
"Nema veće transmisije i to govori o značaju primene mera, i da se tako mozemo nositi sa virusom", dodala je Kisić Tepavčevićeva.
Ističe da su u Kini na taj način uspeli da se izbore i da već četiri meseca nemaju smrtne ishode usled oboljevanja od korona virusa, a takođe beleže i drastičan pad obolelih.