STARTAP IZ NOVOG SADA OSMISLIO SPASILAČKI SISTEM NA VODI BEZ PREMCA Pametna narukvica šalje signal za pomoć
Inovativni sistem za poboljšanje bezbednosti putnika na plovilima koji koristi niskofrekventne radio-talase za brzu i pouzdanu komunikaciju, omogućavajući momentalno obaveštavanje u slučaju nesreće na vodi, perjanica je startapa Tissia.
Tim ove mlade firme osmislio je pločicu sa senzorima za ubrzanje, udar, dodir s vodom i automatsko slanje lokacije, koja će moći da se nosi kao narukvica, poput smart sata, ili pak kao bedž.
– Glavni kor uređaj koji je na brodu prima signal i automatski ga šalje ostalim učesnicima u pomorskom saobraćaju u krugu od 100-150 kilometara preko radio-protokola i protokola komunikacije – objašnjava mr Nebojša Nešković. – Odziv je u milisekundi, a GPS signal ostaje da radi kako bi se videlo gde se nalazi osoba koja je pala u more ili okean.
Začetnik ideje je, dodaje, njegov nekadašnji klijent – direktor preduzeća Salt Ship Design, koje više od 20 godina projektuje brodove. Uvidevši da sprave funkcionišu na modelu blututa, vajfaja i infracrvenih kamera, što se generalno nije pokazalo kao dobro rešenje jer zahteva nošenje mobilnog telefona, poželeli su da ponude nešto što takoreći ne postoji na tržištu.
– Ubrzanje je prilično bitna kategorija, jer bi se bez njega senzori aktivirali i ako bismo slučajno došli u dodir s vodom – napominje sagovornik, dodajući da zabeleženo kretanje mora trajati duže od sekunde, kao i da su funkcionalnost prototipa proverili u Dunavu, bacivši ga s mosta. – Testirali smo i bateriju, pa ona sada radi sedam godina. Nemamo problem ako internet stane, jer inicijalni signal radi samo na radio-talase koji su otvoreni i besplatni, da se tako izrazim.
Kako su blizu izlaska na tržište, razmišljali su o formiranju cene, ali i o ciljnim grupama, a to su vlasnicima manjih plovila, pa i kruzerima, radnim brodovima, tankerima, firmama koje proizvode brodove ili ih iznajmljuju.
– Obavili smo nekoliko razgovora sa Crnom Gorom i Hrvatskom, u nameri da povežemo primorske gradove i njihovu obalsku stražu za turističke brodove, s idejom da narukvica bude u osnovnom paketu kako za goste, tako i za zaposlene – kaže. – U februaru smo bili na Sajmu nautike u Dizeldorfu, kako bismo videli koji su trendovi, šta radi konkurencija, postoji li nešto slično ovom našem. I naišli smo na dva-tri uređaja koji nemaju senzor kao naš token, već se moraju manuelno aktivirati. Njihova promotivna cena je od 120 do 180 evra, pa bi i naša bila u tom rasponu, možda i niža.
A da ima interesenata, uverili su se na prošlogodišnjem Sajmu inovacije i tehnike u Beogradu, gde su izlagali kao jedan od startapa iz novosadskog Naučno-tehnološkog parka (NTP).
– Bilo je i onih koji su rekli da javimo kad budemo gotovi, da ih uzmu za ženu i decu kako bi bili sigurni dok su na brodu – napominje naš sagovornik. – Mislim da će imati široku primenu, posebno zimi, kada čovek ima samo nekoliko minuta da se spase, jer je temperatura vode vrlo niska. Statistika je pokazala da su takvi pojedinačni slučajevi vrlo česti oko američke obale i u Severnom moru.
Ideje samo naviru
Uporedo sa ovim proizvodom tim startapa Tissia razvija još nešto.
– Ideja nam je da obuhvatimo sva četiri elementa: zemlju, vazduh, vatru i vodu, te sad već razmišljamo i o planinarima, odnosno skijašima, čiji bi uređaj imao, recimo, senzore za otkucaje srca – objašnjava Nebojša Nešković. – Osim njih, u fokusu će nam biti vojska i vatrogasna služba.
S tim u vezi, bitno im je da se oslone na brodski sistem kako bi mogli da skupljaju podatke o mestima nesreća koje su se desile, te da proaktivno i preventivno razmišljaju.
– Uključili smo i veštačku inteligenciju da na mesečnom nivou, mimo samog senzora i održavanja, dostavlja apdejte u vezi sa segmentima koji se pokrivaju – kaže Nešković.
Za startap Tissia radi šest entuzijasta od 25 do 55 godina, a celo istraživanje finansiraju sami. Među njima je i nekoliko studenata zaduženih za hardverski i softverski deo.
– Reč je o mladima koji su na fakultetima osvajali medalje za svoje ideje, što nam je i bila ulaznica da apliciramo za NTP u septembru 2023. godine – zaključuje Nešković. – Novosadski Naučno-tehnološki park ima odličan koncept izdvojenih kancelarija sa notom zajedničkog rada, druženja, što je posebno dragoceno za mlade koji nemaju radnog iskustva. Prezadovoljan sam inspirativnim okruženjem u kojem se održavaju mesečni sastanci startap zajednice. Svako ima nešto specifično u pristupu poslu, interesantne ideje i rešenja, veliko znanje. Delimo iskustva, a po potrebi se organizuju prezentacije u vezi sa finansiranjem, stručnim usavršavanjem.