Kon: Ne sme biti opuštanja, raste broj aktivno obolelih u Beogradu
BEOGRAD: Epidemiolog Predrag Kon izjavio je danas da je epidemiološka situacija u Srbiji relativno stabilna, ali da ne sme biti opuštanja, jer raste broj aktivno obolelih u Beogradu.
On je na konferenciji za medije u Beogradu naveo da je ove nedelje zabeležen blagi skok zaraženih u glavnog gradu i da je taj broj varirao od sedam do 27.
"Jednom smo imali 27 slučajeva ove nedelje, zatim devet, pa opet 20, pa sedam. Kada se sagleda situacija u bolnicama, u Beogradu je 36 odsto kompletno svih obolelih u Srbiji", rekao je Kon.
On je naglasio da dodatno zabrinjava situacija u Kragujevcu, Zaječaru i Preševu i da je Krizni štab u Kragujevcu kontaktiran da bude u stanju povećane pažnje tokom vikenda.
Kako kaže, škola je počela i to predstavlja epidemiološki rizik, jer samo u osnovnoj školi ima oko pola miliona đaka, ali da se u njima strikno poštuju mere.
Navodi i da se primećuje da se manje koristi zaštitna oprema.
"Planiraju se i neka okupljanja o kojima moramo ozbiljno da razmišljamo i da što je moguće više sprečimo ponašanje koje će omogućiti virusu da opstane i da se dalje prenosi", naveo je Kon.
Istakao je da je važno da se striktno i dalje poštuju mere kako bi se održalo prihvatljivo stanje.
Drugi kontrolni PCR test je ukinut ne zato što nema dovoljno testova, već zbog činjenice da ponovljeni testovi nemaju nikakvog smisla ukoliko neko nema nikakvih tegoba, a prošlo je više od 14 dana, izjavio je epidemiolog Predrag Kon.
Kaže da posle toga pozitivan nalaz ne znači i mogućnost prenošenja, pošto virus tada nije život.
"To je SZO donela još 17. juna, mi smo čekali zbog toga da ne bi napravili neku naglu promenu", kazao je Kon.
Dodaje da je potreban samo kontrolni pregled lekara, koji pacijenta isključuje iz izolacije.
"Samo testiranje je besmisleno, ako je neko potpuno zdrav. Kliničar, ako kaže da je neko izlečen, tom pacijentu ne treba negavitan PCR test, jer to nije dokaz da je on bolestan i da je zarazan. To su naučno zasnovani, tako da nisu problem testovi, pošto ih ima dovoljno", rekao je Kon.
Upitan od strane novinara zašto baš sada objavljuje upozorenja na fejsbuku, Kon kaže da ništa nije doživeo dramatično, već da hoće da ukaže da je isključivo naš izbor da li ćemo imati treći talas ili ne.
Siguran je da bi mogli da izbegnemo treći pik, ako bi se striktno pridržavali mera.
Ako može Kina 26. dan bez i jednog slučaja i četiri meseca bez i jednog smrtnog slučaja, zato što se pridržavaju mera, ne vidim razog zašto to ne bi mogli i mi.
Kon ističe da svojim objavama na fejsbuku poziva na to da možemo samo svi zajedno to da obezbedimo, jer pojedinci, vlada, predsednik i drugi mogu samo da ukazuju, ali da ako nema ozdiva građana da ništa ne može da se učini.
Epidemiolog dr Predrag Kon izjavio je da će eventualno uvođenje karantina za građane Srbije koji se vraćaju iz inostranstva, posebno iz Crne Gore, biti razmatrano na sednici Kriznog štaba u ponedeljak, ali je objasnio da "klasničnog karantina" neće biti.
"Tri nedelje pričamo o epidemiološkom riziku prilikom povratka građana, to je neprekidno na dnevnom redu. To će biti na dnevnom redu u ponedeljak. Lično, ne očekujem, ali ne može niko da vam odgovori tačno, to ćemo videti u ponedeljak", rekao je Kon novinarima.
On je istakao da klasičnog karantina, u smislu zatvaranja i "odvajanja" od sopstvenog stana neće biti, to nije ni u planu, niti je ikada razmatrano.
"Postoji nešto što je samoizolacija, što smo preporučili, narocito kada je reč o deci, i to se u nekim situacijama poštuovalo", rekao je Kon.
Upita da li postoji neka alternativa, ako ne bude karantina, Kon je rekao da nema alternativne strategije, već da svako ko se vrati, ukoliko ima simptome, treba odmah da pomisli na kovid i da prvo to isključi, pa tek onda da se leči.
Vakcinacija za običan grip počinje od 1. oktobra i za početak biće obezbeđeno oko 350.000 doza, izjavio je epidemiolog Predrag Kon, dodajući da će kasnije biti nabavljene dodatne količine.
Kon je rekao da je to najava Ministarstva zdravlja, kao i da su spremni svi koji rade na distribuciji vakcija.
Naveo je da će biti obezbeđeno u prvom trenutku 347.000 doza vakcina i da se očekuje još 150.000 od "Torlaka" i da se posle možda nabave i veće količine, u zavisnosti od interesovanja.
Kon kaže da nije realno da se nabavi milion ili dva miliona doza vakcina, bez obzira što je sada doba korona virusa, pošto je ranijih godina obično bilo iskorišćeno oko 300.000 doza.
"Ovde bi računali na duplo više i da imamo rezervu za svaki slučaj", rekao je Kon, dodajući da se interes za vakcinaciju prethodnih godina povećao.
Ističe da bi morali da se vakcinišu hronični bolesnici i zdravstveni radnici, s obzirom na situaciju.
"Samo bi falilo da hronični bolesnici dobiju kovid na grip koji obara limfocite. Sa ovim se nije igrati, to smo osetili prethodnih meseci", naglasio je Kon.
Epidemiolog Predrag Kon izjavio je danas da vakcina protiv kovida 19 može da bude u masovnom korišćenju tek sledeće godine.
"Potrebna je pravovremenost, a pre decembra je skoro nemoguće očekuvati vakcinu. Nije nemoguće da se pojavi u maloj količini za testiranje, ali da bude u masovnom korišćenju, moze tek sledeće godine i tako se treba pripremati. To ne znači da ne želimo da bude što pre, ali mora da bude bezbedno", rekao je Kon na pres konferenciji.
Po pitanju obustave postupka testiranja vakcine AstraZeneke, Kon kaze da su to neki potpuno običajeni postupci, koji su sada pod ogromnom lupom javnosti, ali da njega lično to ne onespokojava, već vidi vrlo veliku privržnset tome da se nađe isključivo bezbedna vakcina.
"To je nešto što se inače dešava kod ispitivanja vakcine, kao što je obustava vakcine AstraZeneke, zbog jednog slučaja koji sada treba da se istraži, da li je na bilo koji način povezan sa vakcinacijom, osim što vremenski jeste nesumnjuivo", dodao je Kon.
Po pitanju kineske vakcine, rekao je da je pitanje načina na koji ćemo nadalje biti informisani o tome, te da ne bi bilo loše da Krizni štab bude upoznat sa tokom razgovora, a pogotovo Agencija za lekove i medicinska sredstva, koja je regulatorno telo i najmerodavnija za odobrenje i bezbendnost bilo koje vakcine, lekova i drugih medicisnkih sredstava.
Osnovnu i najznačajniju ulogu u svemu tome imaće Agencija za lekove, dodao je Kon.
Predrag Kon izjavio je danas da se u Kriznom štabu razgovara i o mogućem organizovanju pojednih sajamskih manifestacija, jer one, kaže, trpe velike gubitke.
Na konferenciji za medije ukazao je da su osim Sajma automobila i Sajma knjiga, ostali sajmovi nešto manje posećeni, te ih je moguće realizovati i u trenutnoj epidemiološkoj situaciji.
"O tome će sigurno biti reči, dobili smo i dopise, ja sam čak dobio lične. Normalno je da moramo da gledamo i ekonomski aspekt, jer je on jako značajan. Međutim, to je i ozbiljna klackalica, šta sme da se popusti i šta mora, a šta nikako ne bi trebalo u ovoj situaciji", rekao je Kon.
Ističe da je svako popuštanje i otvaranje rizika.
Članovi Kriznog štaba su, navodi Kon, svesni da su muzičari i vlasnici restorana koji organizuju slavlja zbog epidemiloških mera u velikim gubicima, jer su uskraćeni za redovan posao.
Kaže da o finansijskoj pomoći toj grupi ljudi razmišljaju ekonomisti, a da je na epidemiolozima da zaštite zdravlje svih građana.
Upitan za najavljene muzičke manifestacije na Adi Ciganliji ovog vikenda, Kon je rekao da je svoj stav već izrazio, da je protiv bilo kakvog okupljanja u bilo kojim situacijama gde postoji masovnija prisutnost sa pevanjem, igranjem i olakšanim mogućim prenosom virusa.
"Jasne su mere, da institucije kulture mogu da organizuju skupove do 500 ljudi, sa strogim propsainim merama. Ako je Grad organizator tih skupova, nadam se da će se te mere sprovditi", rekao je Kon.
On je dodao da nije protiv veselja, u ličnom životu, ali da u ovoj situaciji mora da se kaže istina - što bi se ulazilo u dodatni rizik u ovakvoj situaciji.
U Srbiji su u protekla 24 sata zaražene još 92 osobe virusom korona, dok je umrla jedna osoba od kovid19, izjavila je direktorka Instituta "Batut" Verica Jovanović.
Od početka epidemije broj umrlih se popeo na 730 osoba. U poslednja 24 sata je testirano 9.507 građana, a od početka epidemnije ukupno 1.018.908 građana.
Na respiratorima je trenutno 33 pacijenta.
"Od početka epidemije registrovano je 32. 228 potvrđenih slučaja kovid 19", navela je Jovanovićeva.
Inspekcija je zbog nepoštovanja epidemiloških mera sa po 5.000 dinara kažnjavala i pojednice i firme, odnosno restorane, kafiće, kao i one koji su organizovali privatna slavlja i one koji su njima prisustvovali, izjavila je direktorka Instituta "Batut" Verica Jovanović.
Na konferenciji za medije, ona je istakla da mere nisu donete iz hira, već su tu da spreče širenje virusa, koji, kako upozorava, nije još deo prošlosti, već se i dalje međusobno prenosi.
"Poštovanje mera koje je propisano zakonom od ključnog je interesa. Kazna koja je napisana neće ničemu doprineti, ako se kršenje mera već desilo, jer će posledice zbog bilo kakvih okupljanja svakako doći", rekla je Jovanovićeva.
Ističe da su mere jedan od instrumenata da se kontroliše epidemiloška situacija u zemlji, ali da je jako važno i promovisanje nošenja maski i držanja distance.
Jovanovićeva je podsetila da je SZO pre šest meseci proglasila pandemiju i da se protiv virusa korona upravo bori tim merama, kako u sistemima zdravstvene zaštite, tako i u radnim organizacijama i školama.