light snow
1°C
19.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Кон: Не сме бити опуштања, расте број активно оболелих у Београду

11.09.2020. 16:05 17:33
Пише:
Фото: Танјуг (видео)

БЕОГРАД: Епидемиолог Предраг Кон изјавио је данас да је епидемиолошка ситуација у Србији релативно стабилна, али да не сме бити опуштања, јер расте број активно оболелих у Београду.

Он је на конференцији за медије у Београду навео да је ове недеље забележен благи скок заражених у главног граду и да је тај број варирао од седам до 27.

"Једном смо имали 27 случајева ове недеље, затим девет, па опет 20, па седам. Када се сагледа ситуација у болницама, у Београду је 36 одсто комплетно свих оболелих у Србији", рекао је Кон.

Он је нагласио да додатно забрињава ситуација у Крагујевцу, Зајечару и Прешеву и да је Кризни штаб у Крагујевцу контактиран да буде у стању повећане пажње током викенда.

Како каже, школа је почела и то представља епидемиолошки ризик, јер само у основној школи има око пола милиона ђака, али да се у њима стрикно поштују мере.

Наводи и да се примећује да се мање користи заштитна опрема.

"Планирају се и нека окупљања о којима морамо озбиљно да размишљамо и да што је могуће више спречимо понашање које ће омогућити вирусу да опстане и да се даље преноси", навео је Кон.

Истакао је да је важно да се стриктно и даље поштују мере како би се одржало прихватљиво стање.

Има тестова, други ПЦР непотребан ако нема тегоба после 14 дана

Други контролни ПЦР тест је укинут не зато што нема довољно тестова, већ због чињенице да поновљени тестови немају никаквог смисла уколико неко нема никаквих тегоба, а прошло је више од 14 дана, изјавио је епидемиолог Предраг Кон.

Каже да после тога позитиван налаз не значи и могућност преношења, пошто вирус тада није живот.

"То је СЗО донела још 17. јуна, ми смо чекали због тога да не би направили неку наглу промену", казао је Кон.

Додаје да је потребан само контролни преглед лекара, који пацијента искључује из изолације.

"Само тестирање је бесмислено, ако је неко потпуно здрав. Клиничар, ако каже да је неко излечен, том пацијенту не треба негавитан ПЦР тест, јер то није доказ да је он болестан и да је заразан. То су научно засновани, тако да нису проблем тестови, пошто их има довољно", рекао је Кон.

Упитан од стране новинара зашто баш сада објављује упозорења на фејсбуку, Кон каже да ништа није доживео драматично, већ да хоће да укаже да је искључиво наш избор да ли ћемо имати трећи талас или не.

Сигуран је да би могли да избегнемо трећи пик, ако би се стриктно придржавали мера.

Ако може Кина 26. дан без и једног случаја и четири месеца без и једног смртног случаја, зато што се придржавају мера, не видим разог зашто то не би могли и ми.

Кон истиче да својим објавама на фејсбуку позива на то да можемо само сви заједно то да обезбедимо, јер појединци, влада, председник и други могу само да указују, али да ако нема оздива грађана да ништа не може да се учини.

Кон о карантину: Видећемо у понедељак

Епидемиолог др Предраг Кон изјавио је да ће евентуално увођење карантина за грађане Србије који се враћају из иностранства, посебно из Црне Горе, бити разматрано на седници Кризног штаба у понедељак, али је објаснио да "класничног карантина" неће бити.

"Три недеље причамо о епидемиолошком ризику приликом повратка грађана, то је непрекидно на дневном реду. То ће бити на дневном реду у понедељак. Лично, не очекујем, али не може нико да вам одговори тачно, то ћемо видети у понедељак", рекао је Кон новинарима.

Он је истакао да класичног карантина, у смислу затварања и "одвајања" од сопственог стана неће бити, то није ни у плану, нити је икада разматрано.

"Постоји нешто што је самоизолација, што смо препоручили, нароцито када је реч о деци, и то се у неким ситуацијама поштуовало", рекао је Кон.

Упита да ли постоји нека алтернатива, ако не буде карантина, Кон је рекао да нема алтернативне стратегије, већ да свако ко се врати, уколико има симптоме, треба одмах да помисли на ковид и да прво то искључи, па тек онда да се лечи.

Вакцинација за обичан грип од октобра, за почетак око 350.000

Вакцинација за обичан грип почиње од 1. октобра и за почетак биће обезбеђено око 350.000 доза, изјавио је епидемиолог Предраг Кон, додајући да ће касније бити набављене додатне количине.

Кон је рекао да је то најава Министарства здравља, као и да су спремни сви који раде на дистрибуцији вакција.

Навео је да ће бити обезбеђено у првом тренутку 347.000 доза вакцина и да се очекује још 150.000 од "Торлака" и да се после можда набаве и веће количине, у зависности од интересовања.

Кон каже да није реално да се набави милион или два милиона доза вакцина, без обзира што је сада доба корона вируса, пошто је ранијих година обично било искоришћено око 300.000 доза.

"Овде би рачунали на дупло више и да имамо резерву за сваки случај", рекао је Кон, додајући да се интерес за вакцинацију prеthodnih година повећао.

Истиче да би морали да се вакцинишу хронични болесници и здравствени радници, с обзиром на ситуацију.

"Само би фалило да хронични болесници добију ковид на грип који обара лимфоците. Са овим се није играти, то смо осетили prеthodnih месеци", нагласио је Кон.

Вакцина за масовно коришћење тек следеће године

Епидемиолог Предраг Кон изјавио је данас да вакцина против ковида 19 може да буде у масовном коришћењу тек следеће године.

"Потребна је правовременост, а пре децембра је скоро немогуће очекувати вакцину. Није немогуће да се појави у малој количини за тестирање, али да буде у масовном коришћењу, мозе тек следеће године и тако се треба припремати. То не значи да не желимо да буде што пре, али мора да буде безбедно", рекао је Кон на прес конференцији.

По питању обуставе поступка тестирања вакцине АстраЗенеке, Кон казе да су то неки потпуно обичајени поступци, који су сада под огромном лупом јавности, али да њега лично то не онеспокојава, већ види врло велику привржнсет томе да се нађе искључиво безбедна вакцина.

"То је нешто што се иначе дешава код испитивања вакцине, као што је обустава вакцине АстраЗенеке, због једног случаја који сада треба да се истражи, да ли је на било који начин повезан са вакцинацијом, осим што временски јесте несумњуиво", додао је Кон.

По питању кинеске вакцине, рекао је да је питање начина на који ћемо надаље бити информисани о томе, те да не би било лоше да Кризни штаб буде упознат са током разговора, а поготово Агенција за лекове и медицинска средства, која је регулаторно тело и најмеродавнија за одобрење и безбендност било које вакцине, лекова и других медициснких средстава.

Основну и најзначајнију улогу у свему томе имаће Агенција за лекове, додао је Кон.

Разматрамо могућност организовања појединих сајмова

Предраг Кон изјавио је данас да се у Кризном штабу разговара и о могућем организовању поједних сајамских манифестација, јер оне, каже, трпе велике губитке.

На конференцији за медије указао је да су осим Сајма аутомобила и Сајма књига, остали сајмови нешто мање посећени, те их је могуће реализовати и у тренутној епидемиолошкој ситуацији.

"О томе ће сигурно бити речи, добили смо и дописе, ја сам чак добио личне. Нормално је да морамо да гледамо и економски аспект, јер је он јако значајан. Међутим, то је и озбиљна клацкалица, шта сме да се попусти и шта мора, а шта никако не би требало у овој ситуацији", рекао је Кон.

Истиче да је свако попуштање и отварање ризика.

Чланови Кризног штаба су, наводи Кон, свесни да су музичари и власници ресторана који организују славља због епидемилошких мера у великим губицима, јер су ускраћени за редован посао.

Каже да о финансијској помоћи тој групи људи размишљају економисти, а да је на епидемиолозима да заштите здравље свих грађана.

Упитан за најављене музичке манифестације на Ади Циганлији овог викенда, Кон је рекао да је свој став већ изразио, да је против било каквог окупљања у било којим ситуацијама где постоји масовнија присутност са певањем, играњем и олакшаним могућим преносом вируса.

"Јасне су мере, да институције културе могу да организују скупове до 500 људи, са строгим пропсаиним мерама. Ако је Град организатор тих скупова, надам се да ће се те мере спровдити", рекао је Кон.

Он је додао да није против весеља, у личном животу, али да у овој ситуацији мора да се каже истина - што би се улазило у додатни ризик у оваквој ситуацији.

Јовановић: Заражене 92 особе вирусом корона, умла једна особа од ковида

У Србији су у протекла 24 сата заражене још 92 особе вирусом корона, док је умрла једна особа од ковид19, изјавила је директорка Института "Батут" Верица Јовановић.

Од почетка епидемије број умрлих се попео на 730 особа. У последња 24 сата је тестирано 9.507 грађана, а од почетка епидемније укупно 1.018.908 грађана.

На респираторима је тренутно 33 пацијента.

"Од почетка епидемије регистровано је 32. 228 потврђених случаја ковид 19", навела је Јовановићева.

Кажњавани су и појединци и фирме због непоштовања мера

Инспекција је због непоштовања епидемилошких мера са по 5.000 динара кажњавала и поједнице и фирме, односно ресторане, кафиће, као и оне који су организовали приватна славља и оне који су њима присуствовали, изјавила је директорка Института "Батут" Верица Јовановић.

На конференцији за медије, она је истакла да мере нису донете из хира, већ су ту да спрече ширење вируса, који, како упозорава, није још део прошлости, већ се и даље међусобно преноси.

"Поштовање мера које је прописано законом од кључног је интереса. Казна која је написана неће ничему допринети, ако се кршење мера већ десило, јер ће последице због било каквих окупљања свакако доћи", рекла је Јовановићева.

Истиче да су мере један од инструмената да се контролише епидемилошка ситуација у земљи, али да је јако важно и промовисање ношења маски и држања дистанце.

Јовановићева је подсетила да је СЗО пре шест месеци прогласила пандемију и да се против вируса корона управо бори тим мерама, како у системима здравствене заштите, тако и у радним организацијама и школама.

Пише:
Пошаљите коментар
У Србији 92 заражених, још једна особа преминула

У Србији 92 заражених, још једна особа преминула

11.09.2020. 14:56 14:57
Кон: Шта је важније - весеља или здравље?

Кон: Шта је важније - весеља или здравље?

11.09.2020. 11:37 11:38