Kisić: Vakcinisano 2,6 miliona ljudi, ali još nije dovoljno
28.07.2021.
18:26
21:06
Komentari (0)
BEOGRAD: Ministarka i članica Kriznog štaba dr Darija Kisić Tepavčević izjavila je danas da je prvu dozu vakcine primilo 49,7 odsto punoletnog stanovistva, što je 2.684.245 građana.
Obe doze primilo je 47,6 odsto ili 2.572.636 građana, rekla je Kisić Tepavčević novinarima nakon sednice Kriznog štaba.
"Više od 2,6 miliona građana je vakcinisano makar jednom dozom, ali to još nije dovoljno da bismo sprečili širenje bolesti. Vakcinišite se", apelovala je ministarka.
Ona je dodala da 52 jedinice lokalne samouprave imaju obuhvat vakcinacije veći od 50 odsto, dok je u 11 lokalnih samouprava obuhvat blizu 50 odsto.
“Da bismo dočekali jesen što jači, sada treba da se vakcinišemo”, porucila je Kisić Tepavčević.
"Virus je još uvek tu. Vreme je godišnjih odmora, ali virus nije ne odmoru. Svakog dana beležimo porast broja potvrđenih novoinficiranih građana. Ne radi se o dramatičnom porastu, ali jeste porast koji bi trebalo da nas zabrine i da nam ukaže da vrlo lako epidemiološka situacija može da izmakne kontroli", rekla je Kisić Tepevčević.
Ona je još jednom pozvala sve koji se još uvek nisu vakcinisali da to učine što pre, dodajući da su to pre svega mlađe osobe.
Navela je da je vakcinisan tek svaki peti građanin mlađi od 30 godina.
"Jesmo pričali prethodnih meseci da oni nisu predstavljali prioritetnu grupu i da ukoliko dođe do zaražavanja po pravilu ili neće imati nikakve kliničke manifestacie ili će se uglavnom raditi o blažim kliničkim oblicima, ali smo nažalost videli situacije kada to nije tako i kada se čak i u ovoj grupi oboljevanje završilo smrtnim ishodom", rekla je Kisić Tepavčević.
Istakla je da je došlo vreme da se vakciniše i taj najsnažniji deo naše populacije koji po pravilu ima najjači imunitet, ali su oni, dodala je, značajni prenosioci bolesti.
Sednice češće, odluke će zavisiti od epidemiološke situacije
Ministarka i članica Kriznog štaba Darija Kisić Tepavčević izjavila je da će donošenje narednih mera za borbu protiv korona virusa zavisiti od epidemiološke situacije u tom trenutku.
"Sastanke Kriznog štaba sada ćemo imati češće i odluke ćemo donositi u zavisnosti od aktuelne epidemiološke situacije", rekla je Kisić Tepavčević novinarima nakon sednice Kriznog štaba u Palati Srbija.
S tim u vezi, navela je da će isključivo od epidemiološke situacije zavisiti kako će izgledati školska godina koja počinje 1. septembra, te da će definitivna odluka o tome biti doneta u nedelji neposredno pre planiranog početka školske godine.
"Kakav će da bude način odvijanja nastave zavisiće od epidemiološke situacije koja bude neposredno pre toga", rekla je Kisić Tepavčević.
Na pitanje da li smatra da delom snosi odgovornost za porast broja novozaraženih, jer je Krizni štab popuštanjem mera dao "zeleno svetlo" i mladima da izlaze u grad, na festivale...a sa druge strane mladi neće da se vakcinišu, Kisić Tepavčević je rekla da se sa virusom borimo jako dugo i da se kraj ne vidi, te da virus ne možemo da pobedimo bez vakcinacije.
"Sve više naučnika, istrazizvača, lekara govori da ćemo verovatno sa ovim virusom još dugo živeti, ali ono što je velika razlika u odnosu na prošlu godinu je što sada imamo vakcinu i koliko god da su opšte mere prevencije (nošenje maske i držanje fizičke distance) efikasne ne možemo da pobedimo virus bez vakcinacije", rekla je ministarka.
Poručila je da moramo da naučimo da živimo sa korona virusom, ali da moramo da imamo i ličnu i kolektivnu odgovornost.
Poručila je da moramo da naučimo da živimo sa korona virusom, ali da moramo da imamo i ličnu i kolektivnu odgovornost.
Dodala je da će, ukoliko se u Srbiji pogorša epidemiološka situacija, morati da budu donete mere koje se donose i u drugim zemljama u kojima je došlo do pogoršanja epidemiološke situacije.
"Nadamo se da to toga neće doći i da će se vakcinisati najveći broj građana, pre svega mladih koji to do sada nisu uradili", rekla je ministarka i poručila:"Od nas mnogo zavisi. U najboljem slučaju, neće se ni desiti novi talas ukoliko se vakciniše najveći broj nas koji to do sada nije uradio i spremno dočekamo period kada je najveća verovatnoća prenošenja respiratornih infekcija".
Na pitanje da li se razmišlja o obaveznom uvođenju vakcinacije za neke grupe, Kisić Tepavčević je rekla da sigurno nema gore kazne ni za koga od nas od toga da se razbolimo i prenesemo infekciju na nekoga koga volimo, te da u najgorem slučaju dođe do smrtnog ishoda.
"To je najgora kazna za svakoga tako da bilo kakva druga obaveza ili sankcija, kada se poredi sa mogućnošću da se razbolite od virusa koji možete da prevenirate, a od koga ukoliko to ne uradite možete da umrete ili prenesete infekciju na druge, mislim da je bezvredno bilo kakvo poređenje", rekla je Kisić Tepavčević.
Ponovila je da je vakcinacija lična odgovornost i lična zaštita, ali da na taj način štitimo i sve oko nas.