Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Kisić: Nisu nove mere, pričamo o istim stvarima godinu dana

26.02.2021. 16:23 16:52
Piše:
Foto: Darija Kisić Tepavčević Foto: Tanjug/video

BEOGRAD: Ministarka i članica Kriznog štaba dr Darija Kisić Tepavčević izjavila je da danas donete mere nisu nikakve nove mere, jer se već godinu dana insistira na istim strvarima i to da li je neki objekat otvoren do 14 sati, 18 ili 20 časova - ne znači i da moramo da idemo.

"Nikada nismo ni smeli drugačije da se ponašamo od početka epidmemije. Nisu ovo nove mere, pričamo isto već godinu dana", rekla je Kisić na pitanje da li se okasnilo sa novima merama, jer već nedelju dana raste broj zaraženih.

Kisić je rekla da to da li je neki objekat zvanično otvoren do 14 sati, 18 ili 20 sati, ne znači da moramo da idemo tamo, znači da imamo priliku da, ako moramo da završimo neki posao, možemo to da učinimo.

"Ove mere treba da budu na snazi do odvjavljivanja epidemije. Svi priželjkujemo sliku iz Kine, kada su zdravstveni radnici skidali maske pred kameram i ja jedva čekam da dr Pelemišu vidim lice, ali situacija je takva", rekla je Kisić.

Kako je rekla, sa merama se zakasnilo ako ima još nekoga ko sumnja da su ove mere efikasne, ko još misli da mu neko nešto sprečava da radi i tek tako ga limitira u normalnom životu i normalnim životnim aktivnostima.

Član Kriznog štaba dr Mijomir Pelemiš rekao je da mu smeta što svi prstom upiru u Štab, jer on ne kontroliše mere.

"Zna se ko kontroliše sprovođenje mera. Mi predlažemo mere, vlada ih usvaja i zna se ko ih kontroliše, svako treba da radi svoj posao", rekao je on.

Kisić i Pelemiš su zahvalili medijima na pomoći tokom epidemije korona virusa.

"Zabrinjava što, kada je počela pandemija, ljudi nisu poznavali nijednu zaraženu ili preminulu osobu, i mnogima se činilo da se radi o imaginarnom virusu i da su mere prestrogre. Sigurna sam da svi sada znate desetine osoba koje su inficirane ili koje su izgubile bitku. Virus je stvaran i molim vas da širimo informacije koliko je bitno da se pridržavamo mera", rekla je Kisić.

Trećina novozaraženih iz Beograda

U Srbiji je u poslednja 24 sata registrovano 3.339 zaraženih osoba virusom korona, a skoro trećina zaraženih je iz Beograda - 1.003 osoba.

Epidemiolog i član Krizbnog štaba Darija Kisić Tepavčević kaže da je osim Beograda, veliki broj zaraženih u Nišu - 194, Novom Sadu - 139, Kraljevu - 104, Kragujevacu - 101,Vranju - 94, Kruševcu - 87 .

"Ostali gradovi imaju manje od 50 novozaraženih, ali nema dela Srbije gde nisu potvrđeno novi slučajevi zaraženih", rekla je ona na konferenciji za novinare Kriznog štaba.

U Srbiji je u poslednja 24 sata umrlo 16 osoba, što znači da je od početka epidemije umrlo 4.414 pacijenata od posledica kovid -19.

Na bolničkom lečenju trenutno je 3.876 pacijenata.

Kisić kaže da se u ustanovama socijalne zaštite poslednjih nedelja beleži povoljnija epidemiološka situacija i da je trenutno zaraženo 144 korisnika, ali da većina ima blažu kliničku sliku.

Navodi da je u Srbiji do sada obavljena vakcinacija nešto manje od 1,4 miliona ljudi.

"Revakcinisano je 507.000 građana, a bar jednu dozu je primilo 886.086 ljudi", rekla je ona.

Tokom vikenda posebna kontrola primene mera u ski centrima

Svi ugostiteljski objekti u Srbiji tokom vikenda radiće od 6 do 14 sati, nezavisno od toga da li imaju ili nemaju baštu, odlučeno je na današnjoj sednici Kriznog štaba, kaže član tog tela epidemiolog Darija Kisić Tepavčević.

Ona je navela da će nakon 14 sati biti dozvoljena samo dostava, bez "šalterskih usluga" u kaficima i restoranima.

Što se tice ugostiteljskih objekata u ski centrima, kako samostalnim tako i onim u okviru hotela, posluženje hrane i pića tokom vikenda biće dozvoljeno samo na otvorenom - u baštama.

"Šalter usluga za objekte na stazama je takode moguća samo do 14 sati. Objekti iz oblasti ugostiteljstva dostavu hrane i pića mogu vršiti 24 časa dnevno", rekla je ona.

Hoteli u celoj zemlji mogu obavljatti delatnosti služenja hrane i pića u svojim restoranima i kafe barovima takođe do 14 casova svim gradanima.

Od 14 do 22 sata, ova usluga dozvoljena je samo i isključivo osobama koje imaju uplaćen smeštaj u tom hotelu ili nekom drugom kategorizovanom smeštaju.

"To znači da osobe koje nemaju prijavljen boravak u hotelu ne mogu biti uslužene u hotelskim kaficima i restoranima u subotu i nedelju posle 14 casova, Akcenat u kontrolisanju poštovanja ove mere biće u najvećim ski centrima u Srbiji", rekla je Kisić.

Tržni centri, prodavnice neprehrambene delatnosti, kladionice, kockarnice, dečije igraonice, teretane, fitnes centri, baloni za fudbal i druge sportove - za dane vikenda radice takođe od 6 do 14 sati.

Sportski objekti koji imaju unapred zakazana takmičenja biće dostupni isključivo za te namene i nakon 14 časova.

Objekti koji zadržavaju svoje radno vreme i na koje se ova ogranicenja ne odnose su trgovinski objekti, apoteke, benzinske pumpe, ordinacije, stomatološke ordinacije, laboratorije, pozorišta, veterinarske ambulante.

"Kozmeticki i frizerski saloni, saloni za negu lepote, i objekti iz delatnosti pružanja zanatskih usluga mogu za dane vikenda raditi od 6 do 20 casova", navela je Kisić.

Kartica "Naš heroj" - pogodnosti za sve u kovid sistemu

Ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Darija Kisić Tepavčević izjavila je da je pokrenut program podrške svima koji rade ili volontiraju u kovid sistemu, koji će se u praksi sprovoditi putem personalizovane kartice "Naš heroj".

Ta kartica će omogućiti svim zaposlenima i volonterima u kovid sistemu određene popuste prilikom plaćanja roba i usluga kod kompanija i preduzetnika koji su partneri u tom programu, pojasnila je Kisić Tepavčević na konferenciji za štampu Kriznog štaba.

"Trenutno imamo više od 40 kompanija koje su postale naši partneri na ovom programu", rekla je ona.

Pojasnila je da će nosioci kartice imati i prednost pri ostvarivanju prava i dobijanju usluga u državnim institucijama, javnim preduzećima, lokalnim samoupravama i ustanovama socijalne zaštite.

Dodala je da će kartica "Naš heroj" moći da se koriste na celoj teritoriji Srbije, bez obzira na mesto prebivališta korisnika.

"Ovo je mala podrška za sve one koji mesecima rade i volontiraju u kovid sistemu, mada svi znamo da bi njima najveća podrška i nagrada bila da imaju što manje posla, da se postepeno zatvaraju kovid sistemi", rekla je Kisić Tepavčević i dodala da je najveća nagrada i podrška koju možemo da samo svima u kovid sistemu da se pridržavamo preventivnih mera.

Program podrške za naše heroje realizuje Ministarstvo zdravlja u saradnji sa Generalnim sekretarijatom vlade, Narodnom bankom Srbije, Privrednom komorom Srbije i javnim ustanovama, uz podršku Programa Ujedinjenih nacija za razvoj.

Na Kriznom štabu nije bilo reči o zaključavanju

Nije bilo razgovora o policijskom času i potpunom zaključavanju, već o tome da je važno poštovanje svih mera, poručili su danas ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Darija Kisić-Tepavčević i infektolog Mijomir Pelemiš.

Upitani, pošto su neki članovi Kriznog štaba rekli da je mera za vikend samo prelazna, koje su najoštrije mere o kojima se raspravljalo, da li o policijskom času, zaključavanju ili nečem trećem, Kisić-Tepavčević je kazala da se Krizni štab trudi da nađe balans između normalnog funkcionisanja i zaštite od širenja virusa. „Nismo pricali o potpunom zatvaranju“, podvukla je ona.

Ukazala je da zatvaranje do određene satnice, ili kažnjavanje nema smisla ako se ne poštuju mere.

Naglasila je da nema toliko kontrolora koji bi mogli kontrolisati poštovanje mera, i da svako od nas treba da bude sopstveni kontrolor.

Za mere koje važe za vikend kazala je da bi bila velika greška ako bi građani nagrnuli do 14 sati u tržne centre ili restorane.

Ovo skraćenje radnog vremena je jedna vrsta opomene, podrške zdravstvenim radnicima, kako bi uputili signal da brinemo i da se nalazimo u velikom riziku od infekcije“, kazala je Kisić-Tepavčević ističući da se virus prenosi 24 sata.

Naglasila je da u ovoj borbi nema različitih strana, već da smo svi jedan tim, koji imamo isti rizik od zaražavanja.

Infektolog Pelemiš je kazao da nijednog trenutka nikome u Kriznom štabu nije palo na pamet da razmišlja o policijskom času niti da zatvara zemlju. Samo se, dodaje, govorilo o potrebi poštovanja mera.

„Šta će nam policijski čas, kada svi već sve znaju, potrebno da se te mere ispoštuju. Ako se ne poštuju naravno da će biti novih mera. Ali koje, ne znam“, podvukao je Pelemiš.

Više od 95 odsto štićenika želi da se vakciniše

Ministarka za rad i članica Kriznog štaba Darija Kisić Tepavčević izjavila je danas da je situacija u gerontološkim centrima stabilna i da je primećen pad oboljevanja, a da je to posledica poštovanja mera u tim centrima i vakcinacije.

Odgovarajući na pitanje novinara o situaciji u gerntološkim centrima, Kisić je navela da postoji velika zainteresovanost za vakcinaciju kod korisnika gerontoloških centara i da ona iznosi više od 95 odsto.

Istakla je da je do sada u gerontološkim centirma vakcinisano više od 11.000 korisnika.

U geronotološkim centrima u kojma su štićenici primili dve doze vakcine i da je prošlo 15 dana od druge doze imaju mogućnost da se viđaju sa svojom porodicom, ali i dalje uz poštovanje mera, dodala je ministarka.

Kisić kaže da je poslednjih nedelja primećen pad oboljevanja u tim centrima i dodala da su oni obezbeđeni brzim testovima, te da se testiranje vrši svake nedelje.

Navodi da je trenutno u privatnim staračkim domovima i gerontološkim centrima pozitivno 150 korisnika.

Dodala je da se vakcinacija u gerontološkim centrima nastavlja i da je tokom jučerašnjeg i danšnjeg dana vakcinisano više od 1.000 korisnika.

Svaku odluku Krizni štab donosi jednoglasno

Na sednicama Kriznog štaba se diskutuje, razmatraju se argumenti za i protiv, ali je svaka odluka do sada doneta jednoglasno, kaže epidemiolog i član Kriznog štaba Darija Kisić Tepavčević.

Kisić je tako odgovorila na novinarsko pitanje koji broj novozaraženih treba da bude na dnevnom nivou da bi "struka dobila glavnu reč u odnosu na politiku".

Ona je navela da odluke koje Krizni štab donosi nisu jednostavne, ali da još nikada nisu došli u poziciju da moraju da glasaju o nečemu, već se sve jednoglasno usvaja.

Na tvrdnje novinara da je zamenik gradonačelnika Goran Vesić rekao da Beograd neće prihvatiti skraćenje radnog vremena ugostiteljskih objekata, infektolog Mijomir Pelemiš se nadovezao da "on ne odlučuje o tome".

"Ni Pelemiš, niti bilo ko ne može da ne prihvati odluku koju je donela Vlada Srbije. Vlada Srbije na predlog Kriznog štaba donosi mere i njih moramo svi da poštujemo, makar se ja i ne slagao sa tim", rekao je Pelemiš.

Kisić Tepavčević je pojasnila da apsolutni brojevi u epidemiologiji ne znače ništa, već da je suštinsko merilo popunjenost kapaciteta zdravstvenog sistema, koji procenat pozitivnih je od svih testiranih, od svih pozitivnih zahteva za hospitalizaciju, koji procenat na intenzivnim negama.

Jedino kolektivnom odgovornošću možemo da uspemo

Jedino kolektivnom odgovornošću možemo da se izbormo sa epidemijom korona virusa, poručila je danas članica Kriznog štaba, ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Darija Kisić Tepavčević.

Ona je na konferenciji u Palati Srbija rekla da se većina građana ponaša odgovorno i savesno, ali da je borba sa koronom produžena zbog manjeg broja onih se ne pridržavaju propisanih mera.

"Ispada kao da stalno napadamo i grdimo, ali to je više iz očaja jer želimo da ukažemo da znamo kako da se infekcija spreči, a opet to se ne dešava", rekla je Kisić Tepavčević.

Odgovarajući na pitanje novinara zašto građani koji poštuju mere moraju da ispaštaju zbog toga što zimski centri nisu bili zatvoreni iako se znalo da će to biti zarišta korone, Kisić Tepavčević je rekla da je tačno propisano kako i pod kojim uslovima ti, ugostiteljski i drugi objekti mogu da rade.

"Čim je došlo do zaražavanja na pojedinim mestima, jasno je da se nisu poštovale mere. Imamo veliki broj inspekcija koje to kontrolišu, a pogotovo u poslednje dve nedelje veliki broj i kazni i sankcionisanja osoba koje su organizovale takva okupljanja", rekla je Kisić Tepavčević.

Navela je da je maksimalan broj inspektora na terenu i da su u kontrolu poštovanja propisanih mera uključeni svi sektori koji mogu da pomognu.

"Ali, ukoliko ne preuzmemo ulogu da smo sopstveni inspektori, sopstveni kontrolori, ne možemo da uspemo, sigurno", dodala je Kisić Tepavčević.

Upitana da prokomentariše kako će se kovid pasoši odnositi na ljude koji ne mogu da prime vakcinu zbog alergije, a žele, odgovorila je da se još uvek ne zna kako će kovid posoši funkcinisati, ali da je činjenica da pojedini ne mogu da prime vakicnu.

"Suština je da postoje osobe koje ne mogu da prime vakcinu - žele, a ne mogu i upravo je naša uloga da ih našim imunitetom zaštitimo tako što se mi vakcinišemo", rekla je Kisić Tepavčević.

Dodaje da vakcinacijom ne štitimo samo sebe, već i ljude oko sebe, a naročito one koji ne mogu da prime vakicnu.

"Vakcinacijom oslabljujemo virus, te tako i osoba koja nije primila vakicnu ako se zarazi neće se razboleti ili neće imati tešku formu bolesti", objasnila je Kisić.

Piše:
Pošaljite komentar
U Srbiji 3.339 novozaraženih, manje testiranih, 16 preminulih

U Srbiji 3.339 novozaraženih, manje testiranih, 16 preminulih

26.02.2021. 15:34 15:36
Za vikend ugostitelji i tržni centri rade do 14 sati

Za vikend ugostitelji i tržni centri rade do 14 sati

26.02.2021. 09:33 09:53