Kina i Evropa u Novom Sadu na zajedničkom obrazovnom putu
Univerzitet u Novom Sadu će ove nedelje biti domaćin dva velika međunarodna skupa-Pete konferencije ministara obrazovanja zemalja centralne i istočne Evrope i Kine
U okviru međunarodne platforme za saradnju Kine i zemalja centralne i istočne Evrope – “Mehanizam 16 1” - pod okriljem inicijative “Jedan pojas, jedan put”, Univerzitet u Novom Sadu će ove nedelje biti domaćin dva velika međunarodna skupa-Pete konferencije ministara obrazovanja zemalja centralne i istočne Evrope i Kine, koja se održava sutra i četvrtog sastanka Konzorcijuma institucija visokog obrazovanja, koji će okupiti rektore vodećih univerziteta iz ovih zemalja, a održaće se u petak.
Međunarodna platforma za saradnju NR Kine i zemalja centralne i istočne Evrope (CIEZ) pod nazivom “Mehanizam 16 1” predstavljena je zvanično u aprilu 2012. godine u Varšavi. Pored Kine, ovaj novi oblik međunarodne saradnje obuhvata 16 evropskih država-Albaniju, Bosnu i Hercegovinu, Bugarsku, Crnu Goru, Estoniju, Hrvatsku, Letoniju, Litvaniju, Mađarsku, Makedoniju, Poljsku, Rumuniju, Srbiju, Slovačku, Sloveniju i Češku.
Mehanizam 16 1 usmeren je na koordinaciju razvojnih strategija 17 država i odnosi se na saradnju u oblastima investicija, infrastrukture, transporta, nauke, obrazovanja, kulture, turizma i poljoprivrede, sa ciljem da omogući platformu za ubrzani rast i razvoj. Kina je definisala tri potencijalne prioritetne oblasti ekonomske saradnje – infrastrukturu, napredne i ekološke tehnologije, a Kineska akademija društvenih nauka osnovala je Think Tank, s ciljem da u okviru ovog mehanizma koordinira saradnju između NR Kine i zemalja centralne i istočne Evrope.
Na samitu koji se održava jednom godišnje utvrđuje se osnovni dokument sa smernicama buduće saradnje. Trenutno su na snazi smernice usvojene na sastanku u Rigi prošle godine, prema kojima je fokus saradnje na trgovini i investicijama, snažnijoj transportnoj povezanosti Evrope i Azije, saradnji u oblasti industrije, energetike, nauke i tehnologije, kao i finansijskoj, poljoprivrednoj i kulturnoj saradnji.
Predsednik NR Kine Si Đinping 2013. godine najavio je inicijativu pod nazivom “Jedan pojas – Jedan put”, inspirisanu drevnim trgovačkim Putem svile, a sastoji se od kopnenog i pomorskog puta. Inicijativa je usmerena na infrastrukturne projekte koji će omogućiti dodatni podsticaj ekonomskom prosperitetu NR Kine i 68 država uključenih u inicijativu, istovremeno unapređujući međusobnu saradnju u različitim oblastima delovanja. Ova incijativa povezuje Kinu s Evropom, putevima koji vode preko država centralne Azije, jugoistočne Azije, istočne Evrope, kao i južne Azije i severne Afrike.
Prvi dijalog o politikama visokog obrazovanja održan je 2013. godine u Kini s fokusom na strategiju razvoja i obrazovanja u uslovima globalizacije. Naredne godine, takođe u NR Kini, na drugom panel dijalogu, centralna tema bila je reforma obrazovanja, a tada je održan i Prvi sastanak Konzorcijuma institucija visokog obrazovanja. Treći dijalog o politikama visokog obrazovanja i Drugi sastanak Konzorcijuma institucija visokog obrazovanja održani su 2015. godine u Varšavi, stavljajući u prvi plan kvalitet i internacionalizaciju visokog obrazovanja, kao i saradnju industrije i visokoobrazovnih institucija. U Pekingu je održan Četvrti dijalog o politikama visokog obrazovanja i Treći sastanak Konzorcijuma institucija visokog obrazovanja koje su obeležele teme međuinstitucionalnog priznavanja akademskih bodova, u cilju obezbeđenja ravnomerne mobilnosti studenata i osnaživanja obrazovanja u oblasti preduzetništva i inovacija kako bi se omogućio održiv ekonomski i kulturni razvoj.
D. Devečerski