KCV: Za dva dana elektrodama “spržili” tumore kod sedam pacijenata
NOVI SAD: Kod sedmoro pacijenata Kliničkog centra Vojvodine u prethodna dva dana urađena je radiofrekventna ablacija nodusa štitne žlezde, odnosno elektrodama su im sprženi benigni tumori. Klinički centar Vojvodini jedini je u regionu Jugoistočne Evrope uveo ovu proceduru, a svi pacijenti koji su na ovaj način operisani u utorak i sredu su odmah nakon intervencije otišli kući i dobro se osećaju.
Oprema za ovu intervenciju nabavljena je uz pomoć Pokrajinskog sekretarijata za zdravstvo, a v.d direktora Kliničkog centra Vojvodine profesorka dr Edita Stokić kaže da su oni jedna od retkih ustanova u Evropi koja izvodi ovu proceduru.
Endokrinolog docentkinja dr Tijana Ičin kaže da su ovi nodusi, odnosno čvorići, benigni tumori koji zbog veličine i položaja pritiskaju okolne strukture vrata.
Pacijenti zbog toga imaju tegobe, javlja se kašalj, smetnje pri gutanju, osećaj pritiska ili pak imaju estetski problem. Da bi se radila radiofrekventna ablacija štitaste žlezde, mora da se uradi ultrazvuk, kao i dve aspiracione punkcije da bi se dokazala dobroćudna priroda, a radi se i ispitivanje funkcije štitne žlezde, objašnjava dr Ičin.
Metoda je pogodna za pacijente koji imaju druge bolesti, pa je klasična operacija rizična.
Ovde nema reza, radi se u lokalnoj anesteziji, pacijent je svestan i komunicira tokom intervencije, ambulatno se uradi intervencija, nakon nekoliko sati idu kući, a već narednog dana mogu da se vrate redovnim obavezama. U ova dva dana urađeno je sedmoro pacijenata, i to četiri u utorak i tri u sredu i svi se dobro osećaju, napomenula je dr Ičin i dodala da je najmađi pacijent muškarac od 39, a najstarija pacijentkinja je žena od 63 godine.
Nakon intervencije, endokrinolog nastavlja da kontroliše pacijente, kako bi se pratila funkcija i morfologija štitne žlezde. Tokom godina se ne očekuje poremećaj funkcije štitne žlezde, jer ona ostane očuvana. Postojanje čvorova ne znači da postoji problem u funkciji štitne žlezde, ali štitna žlezda formira čvor i zato je neophodno njihovo ispitivanje.
Dr Stokić kaže da se radiofrekventna ablacija nodusa štitne žlezde izvodi u okviru Programa unapređivanja dijagnostike i lečenja oboljenja štitaste žlezde u APV za 2019. godinu. Realizacija Programa započela je 2017. godine i nastavljena je prošle i ove godine, a koordinatori programa su profesorka Stokić i načelnica Odeljenja interventne radiologije profesorka dr Sanja Stojanović, koja je i uradila ove intervencije. Radiofrekventna ablacija nodusa štitne žlezde je moderan aspekt lečenja, koja uključuje timski rad endokrinologa i interventnih radiologa, a pre intervencije potrebna je jasna priprema, protokoli i evaluiranje pacijenata.
Prve intervencije prošle godine izvedene su uz pomoć profesora dr Fulvija Stakula iz Univerzitetske bolnice u Trstu, koji je i u prethodna dva dana prisustvovao operacijama u KCV.
Nakon procedure, posle četiri do šest nedelja radi se kontrolni ultrazvuk, kada se očekuje kompletan efekat. U tom periodu se očekuje smanjenje volumena nodusa za 60 do 80 odsto. Ukoliko se tretira manji nodus, tokom godinu dana, on potpuno nestaje, naglasila je dr Stojanović.
Drugi put sam ovde, a prošle godine smo počeli da izvodimo proceduru. Prvo je dr Stojanović bila na kursu u našoj bolnici u Trstu, a potom sam ja došao ovde. Sada radimo ove procedure za benigne tumore, ali radiofrekventna ablacija će biti sve zastupljenija, jer se radi i kod tumora jetre, bubrega i drugih organa. Komforna je za pacijenta, nema reza, anestezije, lekova, manje su komplikacije. Uglavnom pacijenti već nakon nekoliko sati idu kući i sutra mogu da rade, kazao je dr Stakulo.
Indikacija za ovu intervenciju su benigni solidni čvorovi, ne cistični i maligni. Dr Stojanović kaže kako se neposredno iza čvorića štitne žlezde nalazi takozvani “opasan trougao” u kome su krvni sudovi i nervi zaduženi za pokretanje glasnih žica.
Tokom operacije strogo se vodi računa o udaljenosti elektroda od tih struktura. Prvo se daje lokalna anestezija u regiji čvora, a vođena ultrazvukom uvodi se elektroda na potrebnu dubinu, s vrhom uz spoljnu ivicu čvora. Tokom procedure, položaj elektroda se više puta menja, kako bi se aktivnim vrhom koji proizvodi energiju pokrio ceo volumen čvora. U zavisnosti od veličine čvora, ablacija traje oko 20 minuta, a cela procedura sa pripremom pacijenta od 30 do 40 minuta, navela je dr Stojanović.
Tekst i foto: LJ. Petrović