Kako je čika Jova Zmaj kao lekar dobio otkaz u Sremskim Karlovcima
U prebogatoj biografiji čuvenog pesnika Jovana Jovanovića Zmaja obično se nailazi na podatak da je lekarsku praksu, između ostalog, obavljao i u Sremskim Karlovcima.
Ponegde se navodi da je to bio njegov neuspešan angažman, pri tom kratkotrajan, ali se malo gde spominje zašto. Detalje Zmajevog „karlovačkog slučaja“ otkriva u delu „Prilog istoriji zdravstvene kulture Sremskih Karlovaca od 1772. do 1872. godine“ dr Risto Jeremić. Iz tog rada jasno se vidi da zvezde nisu bile naklonjene Zmaju u Karlovcima pa je lekarsku praksu u tom mestu obavljao svega tri i po meseca. Od toga da je tako kratko bio gradski fizik u Karlovcima daleko zanimljiviji su razlozi za to, kao i pokušaji određenih krugova da ga zadrže kao varoškog lekara.
Tokom službovanja u Pančevu gde ga je zadesila porodična tragedija, danas omiljeni dečji pesnik, prijavio se na konkurs karlovačkog Magistrata, raspisan do 10. jula 1871. za upražnjeno mesto varoškog fizika s godišnjom platom od 735 forinti i stanarinom od 189 forinti. Osim njega konkurisali su i Jozef Vajs, Jevta Ristić i Nikola Gojton. Međutim, već dan po isteku roka, na sednici Varoškog veća, iznet je predlog da se mesto gradskog fizika tada ne popunjava nego odgodi do konstituisanja novog veća, što je trebalo ubrzo da se dogodi. Većnici su glasali za i protiv tog predloga, a većina je bila ipak za izbor novog lekara i poverenje ukazala Jozefu Vajsu.
Nezakonit izbor Vajsa bio je povod da osmorica većnika uputi pismeni protest Generalnoj komandi potanko navodeći razloge i zamerajući što je konkurs razaslan samo komunitetima i graničarskim pukovima, zbog čega su se javila samo četiri kompetenta saznavši za konkurs privatnim putem , da ga je trebalo raspisati u bar jednom srpskom listu jer većinu u Karlovcima čini srpsko stanovništvo, da doktor Vajs ne zna srpski koji govore svi žitelji, a i da je do tada Srbin vazda biran za fizika, i taj je uvek vladao nemačkim jezikom.
Tim protestom počinje da se komplikuje slučaj, jer se sada Magistrat obraća Generalnoj komandi u Zagrebu 6. avgusta i pravda kako objavljivanje konkursa u srpskim novinama nije propisana obaveza, da dr Ristić nije omiljen Karlovčanima te da je pri izboru dobio samo dva glasa, a da dr Vajs vlada slovenskim, budući da u Sremu živi deset godina. Magistrat u svoju odbranu navodi i da je istina da su u poslednje vreme fizici u Karlovcima bili Srbi, ali da je to slučajno i da bi pošto su Srbi mnogo godina imali fizika u svojim rukama, bio red da i katolik jedared dođe na taj položaj, ako zna srpski. Magistrat se dalje, čudi gde su to rekurenti našli da u Karlovcima Nemci sačinjavaju samo dvadesetinu stanovnika, navodeći podatke iz popisa 1870. po kom je bilo 2.895 grko-istočnjaka, 4 grko-katolika , a Nemaca katolika 1.962. Na kraju, Magistrat ne spominjući Zmaja i Gojtona kao kandidate, hvali dr Vajsa, a za Ristića kaže da ga štiti stric advokat Ristić, varoški većnik.
Nije to pomoglo Magistratu da Generalna komanda verifikuje Vajsov izbor. Posle uvida u zapisnik o glasanju i imena većnika, komanda je odlučila, pošto varoš ima dva lekara, da se izbor fizika ipak odgodi do konstituisanja novog veća. To novo veće u februaru sledeće, 1872. godine opet Zmaja preskače prilikom izbora i poverenje daje Jevti Ristiću, mesnom lekaru.
Nova prilika za Zmaja ukazala se odlaskom hirurga Vulpea u penziju. Varoško veće je 18. aprila rešilo da se popuni mesto drugog fizika , te je 8. avgusta Zmaj izabran na to mesto za koje su se borila još četiri lekara. Ali ni tada izbor nije protekao glatko po Zmaja. Neki većnici brže-bolje prigovorili su kako on nije podneo uverenje o svojoj privatnoj praksi, ali je taj propust ispravljen. U uverenju iz Pančeva navodi se da je Zmaj u tom gradu privatnu praksu do 11. avgusta 1872. „neprekidno upražnjavao uvažen od građanstva kao tačan, savestan i dobar lečnik, a vlastima poznat kao neprikoran u svome moralnome i političkom vladanju“.
Ali, i pored toga, nije se dalo Zmaju da ostane u Karlovcima kao varoški lekar. „Tajne sile“ su rovarile na sve načine da ga onemoguće da obavlja lekarsku praksu. U septembru je trebalo da bude potvrđen njegov izbor, međutim, sednica Varoškog veća održana je tek početkom novembra i tada dolazi do preokreta. Na njoj je izneto da je Generalna komanda zabranila Varoškom veću da popuni mesto drugog fizika zato što je opština Sremski Karlovci siromašna pa nije u stanju da izdržava dva lekara, pa je dr Jovan Jovanović obavešten da od 1. decembra njegova funkcija drugog fizika prestaje.
Kako se ispostavilo na kraju , iza svega toga stoji pritužba dela građanstva Generalnoj komandi koja je Zmaju pripisala političko delovanje. U odbranu čika Jove Zmaja stala su 122 Karlovčanina koja su protiveći se odluci da se ne postavi drugi lekar u mestu, podnela molbu komandi, navodeći, između ostalog, kako je njihov “bivši drugi fizik od strane naših nekih sugrađana u tužbi upućenoj Generalnoj komandi na najsramniji način napadnut“.
Potpisnici molbe naveli su da nijednom potpisniku nije poznato da se Zmaj ikad aktivno bavio politikom, iako ga mnogi od njih mnogo godina lično poznaju, a mnogima je on poznat i kao pisac. Za njegovu poeziju napisali su da zaslužuje divljenje svih prijatelja pesništva, a da njegov tadašnji humoristički časopis „Žiža“ može da uvredi samo nemirnu savest. Solidarnost karatera i valjanost u vršenju poziva , tvrdili su, ne mogu mu odreći ni njegovi neprijatelji, on je kao čovek stekao u Karlovcima najveće poštovanje, a kao lekar opšte i bezuslovno poverenje.
Zbog toga, navode oni dalje, ako se dozvoli mesto za drugog fizika, njihova najveća želja je da se na taj položaj postavi doktor Jovan Jovanović. „Ako se obistini da će nas doktor Jovan Joavnović ubrzo ostaviti, potpisnici ne mogu da prećute svoju duboku žalost, jedno što nam je potrebno više sanitetskih sila, drugo što nas napšta jedan tako vrstan lekar kao što je doktor Jovanović. Ova žalost će se obrnuti u radost tek onda kada Generalna komanda odobri našu molbu i na mesto drugog fizika postavi doktora Joavanovića“, zaključili su potpisnici molbe.
Osim argumenata u prilog Zmaju, u tom dopisu Generalnoj komadi oni su izneli i detaljne razloge za neophodnost zapošljavanja drugog lekara u Karlovcima. Na prvom mestu kažu da je zdravstveno stanje u Karlovcima vrlo nepovoljno , pogotovo „u surovo godišnje doba“,a sanitetskih sila je vrlo malo, te i leti mnogi bolesnici ostanu bez lekarske pomoći jer sem fizika postoji samo jedan hirurg u kojega ceo narod nema poverenja, a drugi fizik Jovan Jovanović posle boravka od tri i po meseca , sprema se da ide pa će Karlovci spasti na jednog graduiranog lekara. Privatan lekar se, napisali su oni, ne može nastaniti u Karlovcima jer je većina žitelja siromašna te se usuđuju pozvati samo opštinskog lekara, hirurga znajući da se on mora zadovoljiti i sa najmanjom nagradom.
Podnosioci molbe naveli su da su im je jasno da Generalna komanda takav stav zasniva na činjenici da je opštinska kasa opterećena , ali mole da se postavi još jednaalekar na opštinski trošak, jer je potreban.
Uzaludan je bio vapaj prijatelja i poštovalaca Zmajevih i izneti argumenti za upošljavanje drugog fizika, Genaralna komanda nije odstupila od svoje prethodne oduke. Iz spisa u Arhivu karlovačkog Magistarta vidi se da je Zmaj obavljao funkciju drugog fizika do 1. decembra 1872. Za to vreme, po nekim izvorima, živeo je u Vorosovskoj ulici 1.
Zorica Milosavljević