JELENA ĐOKOVIĆ: Nema savršene dece niti savršenih roditelja
U Sinepleksovoj Sali TC Ušće u Beogradu predstavnici medija imali su neobičan susret: s jedne strane stajala je Jelena Đoković, i to kao globalna direktorka Fondacije Novak Đoković, a sa druge dr Gabor Mateo, čuveni psihijatar, doduše, u filmskoj formi.
Njegov film „Mudrost traume“ bio je povod da s urednicima portala i pisanih medija, voditeljima podkasta i novinarima podeli svoja iskustva u radu sa decom i roditeljima kojima treba podrška u vođenju deteta kroz ovaj surovi i krivudavi svet.
Da, skoro svi nosimo traume, većina iz ranog detinjstva, a svako od nas u dokumentarnim pričama ljudi ulice, zatvorenik i narkomanskih ovisnicika prepoznao je deo sebe, sopstvenih trauma. Takva je priča „Mudrost traume“, takve su bile priče na radionici koja je održana posle projekcije, takve će biti priče na sutrašnjoj radionici u Beogradu koju će držati dr Mate. Najprodavaniji autor četiri knjige objavljene na više od 30 jezika, dr Gabor Mate je međunarodno priznati govornik, koji radi na polju zavisnosti, traume, ranog razvoja i povezanosti stresa i bolesti. Posle 20 godina porodične prakse i iskustva u palijativnom zbrinjavanju, dr Mate je radio više od jedne decenije u Vankuveru s pacijentima koji su se lečili od zavisnosti i mentalnih bolesti.
Dr Mate spaja naučna istraživanja, istorije slučajeva, sopstvene uvide i iskustvo kako bi predstavio široku perspektivu koja prosvetljuje i osnažuje ljude da rade na isceljenju sebe i svojih bližnjih, tražeći uzrok, a ne samo lečeći posledice.
U otvorenom i iskrenom razgovoru Jelena Đoković podelila je svoje strahove vezane za odrastanje svoje dece, ističući da ju je svaki put kad bi gledala ovaj film – a gledala ga je više puta – dotakla neka druga priča. Od podatka da mozak traumatizovane dece izgleda drugačije od mozga netraumatizovane, do reakcija odraslih na ponovno proživljene i potisnute traume iz detinjstva.
- Veoma je važno ulagati u edukaciju dece od 0 do 6 godina jer se tada najviše razvija mozak i postavljamo jake osnove za budućnost.
Zato je, kaže, Fondacija i pokrenula program „Podrška, ne perfekcija“ jer je to suština – deci je potrebna podrška, a ne perfektni roditelji, jer savršeno dete niti savršen roditelj ne postoji.
- U proteklih šest godina radili smo sa preko 6.000 roditelja i pomagali smo im u svakodnevnim izazovima roditeljstva, koje su brojne. Da bismo produbili obuke, rešili smo da na ovaj prostor dovedemo svetski poznate stručnjake. Na našim događajima zato su, pored roditelja i stručnjaci, predavači, psiholozi i pedagozi, poručila je Jelena Đoković, ističući da je u rukama medija velika moć za kreiranje svesti o važnosti edukacije i vaspitavanja bez trauma.
Kroz seriju razgovora, intenzivnih radionica i projekciju dokumentarnog filma, dr Mate i Fondacija putovaće kroz Srbiju i zemlje regiona. U razgovor na ovu bitnu temu uključiće lokalne profesionalce i sve zainteresovane na temu traume, njenih korena, dugoročnih posledica i nošenja sa njom.
Razgovori će se održati i u Sarajevu i Banjaluci; radionica će, posle beogradske, biti održana i u Ljubljani; dok će dokumentarac biti prikazan u 24 grada širom Srbije, Severne Makedonije, Bosne i Hercegovine, Slovenije i Crne Gore.
I. R.