Janković: Što više testiranih- bolje praćenje situacije
BEOGRAD: Veći obuvat testiranih na korona virus omogućiće da imamo bolji uvid u praćenje epidemiološke situacije i njen dalji tok, izjavio je danas specijalista imunologije na Univerzitetskoj dečjoj klinici Tiršova u Beogradu dr Srđa Janković.
Ističe da je izolacija najbolja mera ukoliko želimo da sprečimo o masovnije oboljevanje.
"Moramo da izolujemo, ne samo osobe koje su bile u kontaktu, već da se svi izolujemo što više, a veći obuhvat testiranja je značajna stvar jer će nam omogućiti da imamo bolji uvid u kretanje epidemiološke situacije. Ne određuje samo neposredno testiranje ko će biti u izolaciji, već svi to moramo učiniti", rekao je Janković Tanjugu.
On je istakao da je neophodno da stari, kao i osobe koje su u većem riziku, hronični pacijenti, oboleli od malignih bolesti... budu maksimalno zastićeni i izolovani.
"Prioritet je da čuvamo one za koje rizik jeste veći. Međutim, važno je znati da ako bismo dopustili da se zaraza ubrza ili proširi, onda bi i značajan procenat ljudi van rizičnih grupa prešao u ugroženu kategoriju", rekao je Janković.
Ističe da svima mora biti jasno da je izuzetno važno da se maksimalno smanje kontakti i da će se tako usporiti prenošenje virusa i sprečiti da rast bude eksponencijalan.
Tako ćemo sačuvati živote, a mere socijalnog distanciranja su itekako važne i daju rezultate, rekao je Janković.
On kaže da posle nepunih mesec dana od kako je ustanovljena pojava Covida19 kod nas, nema savim dovoljno podataka o tome koliko je potrebno da se neko izleči, ali da su iskustva drugih zemalja pokazala da lakši oblici bolesti prolaze za oko tri nedelje, dok je kod težih pacijenta po pravilu neophodno duplo više - oko šest nedelja.
"Ipak, važno je znati da je ovo bolest koju ne treba potceniti bez obzira što će kod većine proći bez posledica, ali kod svakog postoji neki rizik jer je nepredvidiva i ne zna se kod koga će se u nekom trenutku razviti zapaljenje pluca koje će zahtevati lečenje", kaže Janković.
Janković navodi da je važno da u slučaju pojave nekih simptoma građani budu u kontaktu sa lekarima, da izbegavaju lečenje na svoju ruku, bez obzira što se ispostavilo da kod sasvim blagih oblika specifično lečenje nije potrebno već uglavnom praćenje da bi se pravovremeno reagovalo ukoliko dođe do pogoršanja.
Sto se tiče terapije, Janković kaže da će kineski i naši stručnjaci razmeniti iskustva i da u svetu ne postoji nijedan protokol koji se ispostavio kao najbolji, ali da će se koristiti lekovi i terapije koji su korišćene protiv sličnih virusa ranije.
Što se tiče dece, roditelji takođe treba da budu oprezni, ističe sagovornik Tanjuga.
Navode da su u "Tiršovoj" izolovali mališane koji se leče od težih bolesti i moraju da nastave sa terapijom onih koja imaju simtome nalik virusu.
"U svakom slučaju rizik za decu, kada je u pitanju korona virus je mali i nisu problematična sama igrališta koliko to što su na njima u kontaktu jedini sa drugima, kao i starijima, a onda postoji i veća mogućnost širenja zaraze", rekao je Janković.
On ističe da je olakšavajuća okolnost to što sezona respiratornih infekcija kod nas prolazi i što je i poslednjih nedelja kada se pojavio korona virus, bila u blagom padu.
Navodi primer Italije gde je, kada se pojavio korona virus veliki faktor koji je otežavao prepoznavanje infekcije bilo to što je sezona respiratornih infekcija bila u jeku.
Rekao je i da blagi porast obolelih moramo očekivati, ali da je važno da taj porast bude umeren i ne poprimi eksponencijalni karakter.
"Zato je važno da se donete mere, ali i one koje budu u buduće donošene rigorozno sprovedu", rekao je Janković i dodao da je Kina dokaz sa se bez samodiscipline to ne može uspeti.