Janković: Starenje evropski fenomen, Srbija ugrožena
BEOGRAD: Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković kaže da nije optimista u pogledu načina na koji će naša država odgovoriti izazovima demografskog starenja, uz naglasak da se radi o fenomenu širih razmera, koji zahvata celi evropski kontinent.
"Moramo da kažemo podatak da nam udeo starih od preko 65 godina već prelazi 20 procenata ukupnog stanovništva. Prošle godine je rođeno 64.000 beba, a 101.675 lica je umrlo", rekla je Jankovićeva za N1, napominjući da je Srbija trenutno treća na listi evropskih zemalja, što se tiče prosečne starosti stanovništva sa prosekom od 43,1 godine.
Janković dodaje da je nesporno da je Srbija trebalo ranije da donese mere populacione politike, ali, kaže, te mere nisu dovoljne i usmerene su pretežno na finansijsku podršku za treće i četvrto dete.
"Hoću da kažem da nisam optimista, jer bi trebalo bolje da upravljamo migracijama. Jer, nama svake godine oko 30 hiljada mladih odlazi iz zemlje. To su mahom žene u fertilnom periodu", objašnjava Janković.
Prema njenim rečima, Srbija nema afirmativnu meru koja se tiče bolovanja radi nege deteta i tzv. porodiljskog očeva, a to bi, smatra, doprinelo jednoj drugačijoj ulozi očeva i razbijanju rodnih uloga koje jako opterećuju i žene i muškarce, jer su, kako kaže, i jedni i drugi pod velikim teretom rodnih uloga da li će zadovoljiti očekivanja.
"Ne verujem da će to biti mera populacione politike, ali će uticati na drugačije odnose u porodici, imamo problema veoma izraženih i strukturalnih, uostalom svedoci smo svakodnevnog nasilja", istakla je Janković.
Kada je reč o pritužbama poverenici za zaštitu ravnopravnosti, ona kaže da je najviše pritužbi od strane osoba sa invaliditetom kao marginalizovane društvene grupe zbog brojnih prepreka, a što se tiče nacionalnih manjina to su Romi.
"Romi su i dalje nacionalna manjina koja živi na marginama uprkos velikim pomacima napravljenim prethodnih godina u pogledu njihovog uključivanja u sistem obrazovanja, u osnovne škole. Ono na čemu bi trebalo da se najviše radi jesu brojni programi za veći obuhvat dece u predškolskom uzrastu, jako je bitno zbog predškolske socijalizacije i društvene integracije uključiti svu tu romsku decu", poručila je Janković.
Potrebna je moć i kapacitet da se svi integrišu, jer bez toga, zaključuje, imaćemo sve veće probleme.