Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Iz domova i hraniteljstva u samostalan život

22.12.2017. 18:11 18:52
Piše:
Foto: Arhiva Dnevnika

NOVI SAD: Predstavnicima centara za socijalnu zaštitu i predstavnicima lokalnih zajednica je u Skupštini Vojvodine na uvodnoj konferenciji u organizaciji Ustanove za decu i mlade Dečje selo „Dr Milorad Pavlović“ iz Sremske Kamenice i Centra za porodični smeštaj i usvojenje Novi Sad, predstavljen projekat „Stanovanje uz podršku za sve“.

Ovaj projekat deo je projekta “Samostalan život za sve” koji u partnerstvu realizuju ove dve institucije, a finansiran je kroz program Razvoj efektivnih usluga u zajednici u oblasti obrazovanja i socijalne zaštite na lokalnom nivou, IPA 2013.

Realizacija projekta započeta je u junu ove godine i planirano je da traje 24 meseca. Usmeren je na rešavanje problema mladih ljudi bez roditeljskog staranja koji odrastanjem napuštaju sistem socijalne zaštite, posebno mladih sa smetnjama u razvoju. Fokus je na njihovoj socijalnoj inkluziji, obezbeđivanjem usluge “stanovanje uz podršku”. Cilj projekta je omogućiti mladim ljudima od 15 do 26 godina koji više nemaju zaštitu i podršku socijalnih službi, samostalan život. Njima se nudi odgovarajući smeštaj, vremenski ograničen i, što je najvažnije, stručna podrška u razvijanju veština neophodnih da bi korisnici ostvarili punu samostalnost i uključili se u život u zajednici.

Omogućiti deci da svojim radom obezbeđuju život sebi i svojoj porodici

- S obzirom na to da Dečje selo i naš Centar imaju vrlo sličnu grupu korisnika - to su deca i mladi bez adekvatnog roditeljskog staranja, naša saradnja je prirodna i neophodna. - kaže dirketorka Centra za porodični smeštaj  i uvojenje Novi Sad Ivana Koprivica. - U Dečjem selu deca borave i žive, dok deca iz Centra za porodični smeštaj i usvojenje žive u našim, hraniteljskim porodicama. Usluga je namenjana deci i maldima koji dolaze u situaciju da moraju da napuste sisteme socijalne zaštite, bilo da je to ustanova ili hraniteljska porodica, i treba da započnu samostalni život u sredini u kojoj su odrasli. Usluga je pokrenuta kako bismo pomogli toj deci  da prevaziđu jaz izemeđu boravak u socijalnoj zaštiti i momenta osmaostaljivanja, otpočinjanja samostalnog života i integrisanja u lokalnu sredinu. Deca koja odrastaju u zaštiti imaju specifičan vid podrške – ističe Koprivica. - Želimo da našoj deci omogućimo da se ne vraćaju u sistem socijalne zaštite, da im pomognemo da svojim radom obezbeđuju život sebi i svojoj porodici.


U naredne tri godine očekuje se 202 korisnika

U naredne tri godine 281 mlada osoba napustiće sistem socijalne zaštite,  i to 141 devojka i 140 su mladića. Njih 90 je u hraniteljskim prodicama dok su ostali u domovima za decu bez roditeljskog staranja. Od pomenutog broja za čak njih 202 biće potrebna podrška kroz sistem i stanovanje uz podršku. Pri tome za sada se raspolaže samo sa 24 mesta u stanovima koji se koriste na teritoriji Pokrajine, uglavnom u Novom Sadu. Ovo su neki od podataka već sprovedene ankete i istraživanja u kojem nisu, čulo se, učestvovale sve lokalne zajednice, ali su se uglavnom odazvali centri za socijalni rad.


Na saradnju u okviru zajedničkog posla uakazao je i v.d. direktora Dečjeg sela iz Sremske Kamenice Mirko Jankelić.

- Za ovaj projekat ćemo uraditi sve kao bismo postigli strukturalne i funkcionalne standarde: akreditovaćemo ga, podnećemo zahtev za licenciranje, da bismo bili licencirani pružaoci te usloge. Pre toga treba uraditi istraživanje o tome koliko je mladih koji napuštaju sistem, koliko je mladih s invaliditetom kojima će u bliskoj budućnosti, što znači za godinu dve, biti potrebna podrška. To znači da, kada dođe trenutak da neko treba da napusti ustanovu ili hraniteljskui porodicu, nije prepušten sam sebi – kaže Jankelić i objašnjava - Dečje selo je to već i radilo s obzirom na to da ima svoje stanove u Novom Sadu. Pružali smo podršku našoj deci i mladima koji napuštaju sistem i, budući da je to sada definsiano kao posebna usluga, potrebno je postići određene standarde.

Pored Evropske unije, projekat je podržala i Vlada Vojvodine.

- Pokrajinska vlada kao osnivač ove dve institucije socijalne zaštite, dala je 10 odsto sredstava za ovaj projekat, a 90 odsto ili 200.000 evra Evropska unija. Očekujemo da mladi koji izlaze iz socijalne zaštite lakše započnu samostalni život, nađu posao, zasnuju porodicu i budu punopravni građani i članovi našeg društva – kaže podsekretar u Sekretarijatu za socijalnu politiku, demografiju i ravnopravnost polova Palimir Tot.

V. Crnjanski

Piše:
Pošaljite komentar