Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Ispit zrelosti na staklenim nogama: Testiranje znanja ili strpljenja

23.04.2020. 10:26 10:29
Piše:
Izvor: pixabay.com

NOVI SAD: Nastavnička mreža tokom pandemije sprovela je elektronsku anonimnu anketu kojom je obuhvaćena i aktuelna tema – završni ispit.

Sud o tome dalo je 8.300 ispitanika, od čega 60,7 odsto roditelja učenika osnovnih škola, 15,9 odsto roditelja srednjoškolaca, 32,9 odsto prosvetnih radnika, među kojima su se neki izjasnili i kao roditelji i kao nastavnici, i 6,9 odsto osoba izvan obrazovanja. Oni su pokazali da im je itekako važno da li će se polaganje realizovati u vanrednoj situaciji, ali i hoće li država obezbediti besplatan internet i računare za svako dete i nastavnika u Srbiji.

Mišljenja struke i roditelja su se podudarila, pa čak 93 odsto njih smatra da bi bilo odgovorno poštedeti decu stresa u okolnostima pandemije, što znači da bi pripreme i realizaciju mature valjalo hitno obustaviti.

Rezultati anketiranja govore da je neophodno da Ministarstvo prosvete presipita svoju odluku po pitanju završnog ispita, navodi Željana Radojičić Lukić, pokretač Nastavničke mreže i analizator istraživanja.

Kako dodaje, potrebno je da pokuša da ne prenebregne situaciju u kojoj nam učenici osmog razreda trenutno uče i da ima u vidu da i roditelji i struka smatraju da je potrebno izostaviti testiranje učenika ove godine.

To je moguće i zakonski urediti, ukoliko se vanredno stanje ne završi u skorije vreme, tako što bi Vlada Srbije ovaj zakonski problem regulisala uredbom, a sve uredbe donete tokom vanrednog stanja imaju snagu zakona. Na taj način zaustavila bi se postojeća tenzija i država bi tim postupkom pokazala da ne želi da ijedan učenik bude diskriminisan zbog svog materijalnog stanja, ali i da brine za psihičko zdravlje svakog pojedinca u sistemu obrazovanja, veli Radojičić Lukić.

Kako navodi, i sam probni test dovodi školarce u neravnopravan položaj, jer čak iako bi se svakom učeniku sada obezbedila neophodna sredstva za elektronsko testiranje, radno okruženje bi pojedincima bilo totalno nepoznato.


Roditelji za upis prema uspehu

I Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije skrenula je pažnju javnosti na ove probleme, sugerišući da se uvede specijalan zakon koji bi definisao postupanje u vanrednim okolnostima.

Kako su probom male mature, prema izjavi ministra, na ispitu i porodica i đak, roditelji svojim komentarima na društvenim mrežama upozoravaju da je dosta testiranja njihovog strpljenja i pozivaju na potpisivanje peticije protiv polaganja završnog ispita, zalažući se da se za upis u srednje škole učenici rangiraju prema uspehu , istakla je članica predsedništva USPRS Vesna Jerotijević. Ovakav model upisa imali smo 1999. godine. Prema istraživanju koje je rađeno posle izvesnog broja godina primene prijemnog ispita u srednje škole, rezultati prijemnog ispita u odnosu na uspeh iz škole razlikovali su se dva odsto, što nije veliko odstupanje, dok su troškovi organizacije ovakvog vida polaganja male mature i te kako veliki.


Ako je namera Ministarstva prosvete da na ovaj način zadovolji zakonsku formu i ako im je svejedno da li će taj elektronski test popuniti komšija, nastavnik ili učenik, onda neka nam to jasno i kaže, dodaje.

Da bi obrazovanje u vanrednim uslovima moralo biti besplatno, smatra 98,4 odsto ispitanika. Budući da su skoro sve zemlje u okruženju obezbedile za ove namene slobodan pristup internetu, i mišljenje 8.041 to jest 96,5 odsto anketiranih uslovljeno je tim očekivanjem. Približan procenat njih izjasnio se da je Ministarstvo prosvete dužno da svima obezbedi tehničku opremu (računar, tablet ili telefon) kao osnovno sredstvo za rad, a od odgovornosti nije izuzeta ni lokalna samouprava.

Ipak, činjenice govore drugačije. Kako bi se redovno pratila odnosno realizovala nastava od 16. marta, koja se nije u svim regionima poklapala s obrazovnim programom RTS-ove mreže, teret je pao na buyet roditelja i prosvetnih radnika, među kojima ne treba zaboraviti vaspitače ni predškolski uzrast za koje je PPP obavezan. Primećen je još jedan paradoks: nastavnici koji imaju decu školskog uzrasta primorani su da im uskrate računar, kako bi poslali ili kreirali zadatke za svoje učenike, dodaje ona.

S. Milačić

Autor:
Pošaljite komentar
Proba male mature: Đaci danas onlajn rešavaju test iz matematike

Proba male mature: Đaci danas onlajn rešavaju test iz matematike

23.04.2020. 08:51 08:57
Produžen rok za onlajn probu male mature

Produžen rok za onlajn probu male mature

22.04.2020. 18:35 18:36