INSTITUT ZA PLUĆNE BOLESTI VOJVODINE Rak pluća operišu kroz rez od tri centimetra
Rak pluća se ranije operisao kroz rez od 20 centimetara, a u Klinici za grudnu hirurgiju Instituta za plućne bolesti Vojvodine u Sremskoj Kamenici ovu intervenciju izvode kroz rez od tri centimetra.
Iako sama intervencija nije nova, ona se radila sporadično poslednjih desetak godina, krajem prošle godine nabavljena je nova oprema, te je sada ova operacija postala standardna procedura, a uveli su i potpuno novu proceduru gde na ovaj način mogu da operišu i samo jedan segment plućnog režnja, što do sada niko nije uradio.
Rukovodilac Klinike docent dr Ivan Kuhajda kaže kako su u poslednjih deset godina uradili 40 ovih intervencija, a samo u januaru ove godine već desetoro pacijenata operisano je na ovaj način.
- Postoperativni oporavak je brži, pacijent ide kući drugi dan nakon operacije, brže se vraća svakodnevnim aktivnostima, manje je bolova nakon intervencije, a lakše je i lekarima. Operacija traje obično oko sat i po, a naši lekari su se usavršavali za ovu intervenciju u Španiji, Kini, Mađarskoj, Slovačkoj i Sloveniji. Ove VATS lobektomije, mi jedini radimo u Vojvodini, a potpuna novina su i segmentne resekcije pluća koje takođe radimo videotorokoskopski - priča dr Kuhajda i napominje da se sve ove inetrvencije rade besplatno, odnosno pacijenti ih dobijaju o trošku RFZO, ukoliko imaju uput.
Dobar di-ar-dži rezultat
U okviru dijagnostički srodnih grupa kroz di-ar-dži sistem (DRG) vidi se koliko novca se uobičajeno troši za neku proceduru ili intervenciju, a gde dolazi do odstupanja i kada neki lekar, na primer, troši dva ili tri puta više novca u lečenju od nekog svog kolege. DRG je i svojevrsni pokazatelj uspeha bolnice, a ova metoda je upravo to i pokazala.
- Brzo smo se prilagodili na ovaj sistem, imamo brz postoperativni oporavak, kratko se boravi u bolnici, manje lekova se potroši. Uspešnost bolnice se ocenjuje brojem dana provedenih na bolničkom lečenju, kolika je smrtnost, kao i kolika je upotreba rezervnih antibiotika - ističe dr Kuhajda.
Kako objašnjava, levo plućno krilo ima dva režnja, a desno tri i ovim intervencijama može da se radi bilo koji režanj, odnosno može da se stigne do svakog režnja. Svaki režanj sastoji se od segmenata, te se prilikom izvođenja segmentnih resekcija radi samo segment režnja i time se pošteđuje zdravi deo pluća.
- Kroz mali rez može da se izvadi i celo plućno krilo, što se ređe radi, a jedan od benefita ove vrste operacija je što se ne šire rebra. Takođe, rez je mali, pa je i tu i estetski benefit. Operacije se rade i kod starijih i mlađih osoba, a iskustvo je pokazalo da se stariji ljudi jako brzo oporavljaju nakon ovih intervencija. Osim raka pluća, na ovaj način se operišu pluća i kada nisu u pitanju karcinomi, kao što je infekcija plućne maramice, tumor sredogruđa, kao i operacije prekomernog znojenja - navodi dr Kuhajda.
Za ovu operaciju potrebni su specijalno dizajnirani instrumenti, koje je Institut sam nabavio, kao i video stub sa endokamerom, ali i stepler, koji je skupa mašina neophodna za videohirurgiju, koja pravi mehaničke šavove.
Ove inovativne metode ne mogu da se rade u svim situacijama, tako da su neizvodljive kod karcinoma koje je iznad treće grupe, ali i kada dođe do izražene upale, te pluća srastu sa grudnim košem i kod velikih tumora.
- Pokrajinski sekretarijat za zdravstvo najavio je da će se raditi skrining program za rak pluća i kod onih pacijenata kod kojih se otkrije karcinom u ranoj fazi, ova vrsta operacije će moći da se uradi - napominje dr Kuhajda.
Ljubica Petrović