Institut za plućne bolesti Vojvodine dobio savremene lekove za lečenje raka pluća
Institut za plućne bolesti Vojvodine u Sremskoj Kamenici dobio je najsavremeniju terapiju za lečenje raka pluća, a prva pacijentkinja već je započela lečenje.
U pitanju je donacija za 20 pacijenata, koji će ovom savremenom imunoterapijom moći da se leče u naredne dve godine. Načelnik Odeljenja za dijagnostiku i terapiju karcinoma bronha i Centra za klinička ispitivanja docent dr Bojan Zarić kaže da je reč o revolucionarnoj terapiji u lečenju karcinoma pluća, s rezultatima koje niko nije očekivao.
„Lek je u rutinskoj primeni u svetu već dve godine, kroz kliničke studije i kliničku praksu. Rezultati su pokazali da po prvi put imamo 20 odsto pacijenata s metastatskim rakom pluća, koji žive duže od pet godina, a do sada je takvih pacijenata bilo od jedan do dva odsto. Najnovija istraživanja pokazala su da je preživljavanje 30 meseci, odnosno dve i po godine, a pre ove terapije to je bilo od sedam do devet meseci. Ovaj lek je revolucija u lečenju raka pluća“, kaže načelnik Odeljenja za dijagnostiku i terapiju karcinoma bronha i Centra za klinička ispitivanja Klinike za pulmološku onkologiju Instituta za plućne bolesti Vojvodine docent dr Bojan Zarić.
U okviru kliničkih ispitivanja ovaj lek se primenjivao u Institutu od pre tri godine i dr Zarić kaže da su verovatno ustanova s najviše iskustva u Srbiji u primeni ove terapije.
„Tokom tri godine imali smo oko 30 pacijenata na imunoterapiji i kod svih je odgovor na trapiju bio u skladu s očekivanjima, a sada je prvi pacijent dobio lek“, kazao je dr Zarić.
Novi lek za karcinom bronha dobile su četiri ustanove u Srbiji, za ukupno 60 pacijenata, a Institut u Sremskoj Kamenici dobio je doze za lečenje 20 obolelih tokom dve godine. Dr Zarić kaže kako je u pitanju donacija farmaceutske kompanije i da se, osim u kliničkim ispitivanjima, ova imunoterapija raka pluća kod nas do sada nije primenjivala. Terapija je namenjena pacijentima koji imaju nesitnoćelijski karcinom bronha u metastatskom stadijumu proširenosti, odnosno u stadijumu 4. Pacijentima se pre dobijanja terapije radi i posebna vrsta genetskog testiranja, gde se testira ekspresija PD-L1 receptora na ćelijskim membranama.
Godišnje 1.500 novoobolelih u Vojvodini
Srbija je po učestalosti raka pluća druga u Evropi, posle Mađarske. Samo u Institutu se svake godine dijagnostikuje 1.200 novoobolelih od raka pluća svih formi, što je stotinu mesečno, a u celoj Vojvodini godišnje ima oko 1.500 novih slučajeva. Nesitnoćelijski karcinom bronha ima oko 1.000 pacijenata, njih oko 200 ima sitnoćelijski, a ostali imaju druge vrste raka pluća.
„Da bi se dobio lek, mora da bude više od 50 odsto pozitivnih ćelija, jer je tada terapija efikasna u punom smislu. Znači, terapiju neće dobiti svi sa dijagnozom karcinoma bronha, već samo oni koji imaju pozitivan receptorski status. Od svih pacijenata s tim karcinomom, oko 40 odsto pacijenata ima ekspresiju veću od 50 odsto“, navodi dr Zarić.
Lečenje raka pluća zavisi od stadijuma proširenosti i od toga je zavisila i vrsta terapije. Za one koji se otkriju u ranom stadijumu, osnovna terapija je operacija, ukoliko je moguća. U kasnijim stadijumima, lečenje podrazumeva zračenje i hemioterapiju, samo hemioterapiju ili pak najnoviju ciljanu, molekularnu terapiju, koja se primenjuje kod malog broja pacijenata, i to onih koji imaju određenu mutaciju.
„Ova terapija se radi i kod nas, ali ne kod svih pacijenata, jer nemamo sve grupe lekova. Ima lekova iz domena ciljane terapije, ali ne u dovoljnoj meri“, kazao je dr Zarić.
Kako navodi, zahvaljujući Pokrajinskom sekretarijatu opremljeni su Kabinet za bronhoskopiju i Centar za molekularnu genetiku karcinoma bronha, koji je prošle godine kompletiran i u kome se detektuju sve mutacije koje postoje. U tom Centru se radi i testiranje kojim se određuje da li pacijenti mogu da dobiju novi lek.
„Dijagnoza bolesti sada uključuje tip, podtip, kao i receptorski i genetski status tumora. Tako dijagnoza ovog raka glasi nesitnoćelijski karcinom bronha, skvamozni ili adeno, EGFR negativan, ALK negativan, PD-L1 pozitivan više od 50 odsto, s metastazama u četvrtom stadijumu. Tek u tom slučaju pacijenti mogu da dobiju terapiju novim lekom, ali i da nisu ranije lečeni od raka, odnosno da nisu dobili specifično antitumorsko lečenje, da nemaju ni prikrivene imunološke bolesti i da imaju dobru krvnu sliku“, objasnio je dr Zarić.
LJ. Petrović