Od malih boginja do sada obolele 93 osobe, najmlađa beba od tri meseca
U Srbiji su od početka oktobra od malih boginja obolele 93 osobe, a epidemija je prijavljena u Beogradu, srpskim enklavama na KiM, Bujanovcu i Kraljevu, gde su prijavljena četiri nova slučaja.
Najmlađi pacijent je beba od tri meseca, a najstariji ima 48 godina, dok je najveći broj obolelih među mlađima od pet i starijim od 20 godina, saopštio je Institut za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović Batut”.
“Većina obolelih, njih 91 odsto, nevakcinisani su, nepotpuno vakcinisani ili nepoznatog vakcinalnog statusa. Od ukupnog broja obolelih, 48 odsto je bilo hospitalizovano ili je hospitalizacija u toku. Od težih komplikacija malih boginja registrovana je upala pluća kod sedam obolelih osoba” navodi se u Institutu “Batut”.
U Kraljevu je prijavljena epidemija malih boginja, nakon što su se pojavila još četiri nova slučaja te bolesti, rečeno je juče u gradskom Domu zdravlja. U pitanju su deca uzrasta od tri meseca do 11 godina, koja su bila u kontaktu s već inficiranim osobama. To je ukupno šest obolelih u Kraljevu, pošto su ranije registrovani slučaj majke i bebe zaraženih morbilama.
Epidemiolog u Zavodu za javno zdravlje u Kraljevu Vladan Šaponjić, rekao je da pošto malih boginja nije bilo 20 godina na teritoriji Kraljeva i samo jedan slučaj bolesti može da se smatra epidemijom. U momentu prijave imali su dva slučja, a Šaponjić je rekao da epidemija ne znači veliki, već neuobičajeni broj.
“Došlo je do prenošenja infekcije u populaciji na koju nije moglo da se utiče, i to u periodu pre nego što su potvrđena prva dva slučaja. Preduzimaju se sve mere kako bi se epidemija suzbila u žarištu, uključujući i izlazak lekara na teren, kao i kampanjsku imunizaciju”, rekao je Šaponjić.
Od četvoro dece koja nisu vakcinisana i kod kojih su potvrđene male boginje, dvoje je na kućnom lečenju, dok je dvoje zbrinuto na Dečjem odeljenju kraljevačke opšte bolnice.“Jedno dete je staro samo dva i po meseca i kliničko stanje je zahtevalo intenzivnu negu. Posle boravka u kragujevačkom Kliničkom centru, sada se oporavlja. Drugo dete, staro 11 godina, nije više vezano za bocu s kiseonikom i oseća mnogo bolje”, rekla je dr Tanja Bošnjević Tucaković, sa Dečjeg odeljenja kraljevačke bolnice.
Na snazi su pooštrene mere epidemiološkog nadzora nad malim boginjama na teritoriji Srbije u skladu sa Planom aktivnosti za odstranjivanje ove bolesti u Srbiji. To podrazumeva prijavu sumnje, laboratorijsku dijagnostiku, izolaciju i lečenje obolelih, zdravstveni nadzor, epidemiološki nadzor, vakcinacija nevakcinisanih i nepotpuno vakcinisanih lica.
Kampanja za vakcinaciju na društvenim mrežama
Ovih dana na društvenim mrežama pokrenuta je kampanja koja govori u korist vakcinacije. Fejsbukom, Instagramom i Tviterom šire se i dele slike porodica sa decom i potpisom “Moja porodica je vakcinisana”. Ove slike, koje se vezuju za stvarne osobe, trebalo bi da smanje strah od vakcinacije i podstaknu roditelje da odgovore na sumnje i pitanja potraže kod pedijatara, a ne na sumnjivim internet sajtovima.
“U skladu s predloženim merama Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut” na teritoriji Republike Srbije intenzivno se sprovodi vakcinacija svih nevakcinisanih i nepotpuno vakcinisanih osoba uzrasta od navršenih 12 meseci do navršenih 14 godina. Mere pooštrenog nadzora treba da se sprovode do daljeg, odnosno najmanje u periodu dvostruke maksimalne inkubacije od poslednjeg registrovanog slučaja, a u skladu s parametrima u oceni i proceni epidemiološke situacije u žarištu epidemije, odnosno na teritoriji Republike”, navode u “Batutu”.
Ustavni sud Srbije odbacio je inicijative za pokretanje postupka za ocenu ustavnosti zakonskih odredbi koje se odnose na obaveznu vakcinaciju dece i odraslih, jer smatra da inicijatori nisu potkrepili svoje tvrdnje, niti su one ustavno pravno utemeljene, navodi se u odluci koja je objavljena na sajtu Ustavnog suda. Inicijatori postupka tražili su da se utvrdi da nisu u skladu sa Ustavom pojedine zakonske odredbe kojima se nalaže obavezna vakcijancija, pogovo dece pred upis u školu, tvrdeći da im se na taj način uskraćuje pravo na izbor, kao i da nisu u saglasnosti sa međunarodnim ugovorima. Odbačeni su i zahtevi za obustavu izvršenja pojedinačnih akata i radnji preduzetih na osnovu osporenih odredaba Zakona o zaštiti građana od zaraznih bolesti. Što se tiče obavezne imunizacije odnosno vakcinacije, Ustavni sud smatra da u ovom slučaju nije reč o “medicinskim ili naučnim ogledima” koji imaju za svrhu da lice bude objekt naučnog istraživanja koja se mogu sprovoditi samo uz slobodno dati pristanak, niti pak o “izloženosti mučenju, nečovečnom ili ponižavajućem postupanju”, kako se to navodi u pojedinim inicijativama.
LJ. Petrović