I u Katedrali misa povodom 500 godina pada Beograda
BEOGRAD: Nadbiskup beogradski Stanislav Hočevar služio je večeras u Katedrali uznesenja Blažene Đevice Marije u Beogradu svetu misu za mir i pravednost u pomen braniocima Beograda koji su pre 500 godina osvojili Turci, a kojoj su pored zamenika gradončelnika Gorana Vesića i apostolskog nuncija Lučiana Suriania, prisustvovali i predstavnici svih verskih zajednica u Srbiji, kao i episkopi Stefan i Justin.
Godišnjica pada Beograda podstiče nas, ne na nove redukcionizme, senzacije i robovanje prošlosti, nego urpavo na novo zajedništvo, na saradnju i pravu slobodu, rekao je nadiskup Hočevar.
Neka nas ovo sveto slavlje usmerava upravo na takve puteve budućnosti, dodao je nadbiskup koji je zahvalio gradskim čelnicima na inicijativi da se odži zajednički pomen braniocima Beograda.
Ovim liturgijskim činom ispovedamo upravo tu stvarnost, (da smo rođeni i živimo u istoriji, ali je cilj i smisao našeg rođenja i postojanja metaistorija, ono što je nadistorijsko, trajno i večno) sećajući se petstogodišnjice pada našeg predivnog grada Beograda, rekao je nadbiskup.
S Božjom snagom pratimo sve žrtve toga pada u obnovljeni život i ujedno preobražavamo ovaj naš u velike mogućnosti za obonvu naših odnosa, za život u slobodi zajedništva i saradnje, rekao je nadbiskup.
Nadniskup Hočevar naglasio je da ako želimo da iskreno sarađujemo, onda ne smemo biti protagonisti onih neodgovornih medija koji vole da šire senzacije i da kreiraju atmosferu mržnje, nesnošljivosti i antipatije jednih spram drugih.
Nadbiskup je za Tanjug izrazio zadovoljstvo što je misa održana i što su poziv prihvatili i predsavnici ostalih crkava i verskh zajednica, kao i to što je razgovrao sa rejs-ul-ulemom čiji je prestavnik Emin Zejnulah danas bio u Katedrali.
Jako mi je drago da smo mogli zajedno obeležiti ovaj dan, da bi što bolje upoznali istinu, ne samo fakte, već zbog čega dolazi do nesporazumevanja...Sa ovom svetom misom hteli smo da učinimo ono što sami ne možemo...jer vidimo kako je teško sve usmeriti putem razumevanja, saradnje i zajedništva, rekao je on.
Kkako je dodao, time se šalje svima poziv da treba stvarno unaprediti međureligijsjki dijalog koji je u službi pomirenja, čitavog cocevečanstva, a kod nas čitavog stanovništva i da je naš diajlog nadahnuće da bi svi živeli u miru, da nas prošlost ne bi delila i da bi probudila snagu za veće zajedništvo.
Goran Vesić je za Tajnug izrazio zahvalanost što je nadbiskup privhatio molbu da služi misu povodom pada Beograda u ruke Otomanske imperije.
Danas smo imali scenu koja govori kakav Beograd jeste, da su i pravoslavna i rimokatolička crkva zajedno obeležile taj tužan događaj, jutros su u Hramu bili rimokatolički sveštenici, a predstavnici patrijarha večeras u Katedrali, što govori koliko je ovaj događaj važan za čitavo hrišćanstvo, rekao je Vesić.
Tada su, kako je podsetio, Begorad branili i katolici i pravoslavci i zajedno ginuli za za slobodu.
Podsetio je da je franjevački svetac Jovan Kapistran 65 godina pre pada Beograda bio najzaslužniji što je Beograd bio odbranjen i što ga Otomanska imperija posle pada Carigrada nije zauzela.
To pokazuje da imamo zajedničku istoriju, da treba da negujemo zajedništvo i različitosti, jer Beograd pripada svim građanima bez obzira na veroispovest i nacionalnost, naglasio je Vesić.
Zamenik gradonačelnika dodao je da su u Katedrali bili i prestavnici Islamske zajedice, što, kako je navero, govori da sećajući se tog tužnog događaja za Beograd, prestavnici svih konfesija, zajedno sa nama, gledaju u budućnosti i kako naš grad može da se razvija.