Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Hrono ishrana i joga podmlađuju

18.02.2016. 19:51 13:33
Piše:

Proces starenja je nemoguće zaustaviti, ali treba ga usporiti da kasnije ne dobijemo teške artritise, ateroskleroze, ranu demenciju, visok pritisak ili srčane probleme.

Upravo dugovečan, ali funkcionalan i zdrav život je cilj svetski popularne Antiage medicine (usporavanje starenja) koja sugeriše da se zdrav način života počne u mladosti, a ne kada napunimo 60 i odemo u penziju. Tajna te dugovečnosti leži upravo u ishrani prilagođenoj našoj fiziologiji kao i „prirodnim” vežbama tvrde dr sc med Dragoslava Živkov Šaponja, savetnik u Centru za hrono ishranu dr Gifing i Darinka Korovljev iz „Livada centra”.

- Počeli smo priču o usporavanju procesa starenja, a jedna od važnih preporuka ovog programa je vežbanje pod stručnim nadzorom, te smo se odlučili za saradnju sa „Livada centrom za fizičku kulturu”. Pokazalo se, da uvođenjem redovne fizičke aktivnosti u program, rezultati postaju sve bolji. Smatra se da se najmanje 50 posto promena koje se pripisuju „patološkom“ starenju, u popu­la­ciji razvijenog sveta, pored nepravilne ishrane, može pripisati „atrofiji“ usled neaktivnosti. Redovna fizička aktivnost je značajan kriterijum za ocenu zdravlja, a fizička neaktivnost značajan faktor rizika za nastanak pomenutih, različitih bolesti. Fizička neaktivnost i loše zdravstve navike su „odgovorne“ za 8,2 posto godina života izgubljenih zbog prevremenog umiranja kod muškaraca i 11,8 posto kod žena - navodi dr sc med Dragoslava Živkov Šaponja, specijalista Interne medicine-kardiolog sa Instituta za Kardiovaskularne bolesti u Sremskoj Kamenici.  

Master na DIFU Darinka Korovljev tvrdi da su dosadašnja istraživanja potvrdila da postoje bojne zdravstvene dobrobiti koje su u direktnoj vezi sa povećanjem fizičke aktivnosti.

- Koncept redovnog vežbanja za odrasle osobe podrazumeva primenu od najmanje 150 minuta nedeljeno, a prema preporukama American College of Sports Medicine - ACSM najbolje su aerobne aktivnosti i vežbe snage, koje doprinose odlagnju propadanja mišićnih ćelija i samim tim usporavaju proces starenja. Povoljni efekti zapaženi su naročito u primeni vežbi joge i pilatesa za razvoj snage i fleksibilnosti i umerenih aerobinih aktivnosti u trajanju do 50 minuta. Ovakav koncept prirodnih vežbi omogućiće svakom pojedinicu bolju psihofizičku funkcionalnost i samim tim osećaj zadovljstva. Naročito je važno istaći, da redovno, programirano vežbanje povoljno utiče na bolju sinhronizaciju rada neuroendokrinog sistema u celini i doprinosi boljem hormonskom statusu važnom za proces odlaganja starenja - objašnjava Darinka Korovljev.

U novembru 2015 godine u Briselu je održan svetski kongres antiejdž medicine. Osnovna poruka se upravo odnosila na fiziološko starenje najpre naših endokrinih žlezda, od štitne pa do polnih žlezda koje neminovno počinje već sa 40 godina, te da treba blagovremeno početi nadoknadu odgovarajućih hormona, pre svega bioidentičnih (isti kao što ih sam organizam pravi) da bi se usporilo starenje, i što je najvažnije izbegla oboljenja koja su povezana sa padom hormonske aktivnosti.

- Žene u menopauzi su izložene daleko većem riziku od nastanka infarkta miokarda i stoga. Isto se dešava i sa muškarcima kojima prirodno nakon 45 godine pada nivo testosterona i tako im se povećava rizik za nastanak ovih oboljenja. Savremen koncept terapije nadoknade hormona više nije pitanje kod meno i andropauze, nego jednostavno znanje da se u ovim stanjima obrate stručnjacima. Drugim rečima na ovaj način se smanjuje ogroman rizik za nastanak onih oboljenja koja su povezana sa starenjem - poznato je da ženama u menopauzi rizik za nastanak infarkta miokarda ili šloga raste skoro za 3 puta. Isto je i kod muškaraca kojima opada nivo testosterona i na taj način se drastično povećava rizik od nastanka šloga, ili pak infarkta srca. Tako da savremeni koncept usmeren na usporavanje, odlaganje procesa starenja podrazumeva osim ishrane i fizičke aktivnosti, primenu suplmenata, kao i hormonske terapije tamo gde postoji deficit hormona - zaključuje Dragoslava Živkov Šaponja, savetnik u Centru za hrono ishranu dr Gifing koji posle 12 godina rada ima iza sebe zavidne rezultate sa preko 60.000 pacijenata. Zabluda je da se u hrono programu radi samo o ishrani, i da je cilj  samo lečenje gojaznosti. Rezulati programa u mršavljenju su najvidljiviji, ali program dr Gifing je primena najsavremenijih znanja antiage medicine, koja podrazumeva program ishrane kao polaznu osnovu, a ostalo  je primena suplemenata (dodataka ishrani), fizička aktivnost, kao komplemenatrani deo programa, da bi se postigli ciljni rezultati, odnosno redukcija faktora rizika za nastanak oboljenja koja donosi starenje, a u čijoj je osnovi ateroskleoza, a to je gojaznost, šećerna bolest, poremećaji metabolizma masti i kombinacije ovih faktora.

- Da bi se ovi rezulatati postigli pacijent se podvrgava detaljnim dijagnostičkim procedurama. Prva je merenje na IN body aparatom 720 koji daje precizne podatke o količini i odnosu masnog i mišćnog tkiva, bazalnom metabolizmu, fitnes skoru, zatim nešto što je od velikog značaja za prevenciju kardivaskularnih bolesti količinu visceralnog masnog tkiva (masnoća koja se nalazi oko unutrašnjih organa, jetre creva, srca). Drugi deo analize je procena netolerancije na određene namirnice na osnovu pregleda na aparatu Mora nova touć, gde se bez vađenja krvi za pola sata dobijaju dragoceni podaci o namirnicama koje naše telo (iako ih mi možda baš volimo) ne može da metaboliše. Na osnovu toga se preporučuje balansirana ishrana koja podrazumeva primenu namirnica usklađenu sa ritmovima lučenja hormona i enzima za varenje hrane, da bi našem organizmu ponudili upravo one namirnice koje naš organizam očekuje u tom trenutku. Deo laboratorijskih analiza podrazumeva merenje lipidnog statusa, šećera, hormona stitne zlezde, homocisteina, vitamin D. Stavovi o ozloglašenom holesterolu poslednjih desetak godina se postepeno menjaju, tako da se danas gleda odnos dobrog HDL i LDL holesterola. Pacijentima se ne zabranjuju namirnice bogate holesterolom za doručak jer je to jedini način da se on dobro metaboliše, a bitan je za produkciju polnih hormona koji su važni za vitalnost i održavanje mladalačkog izgleda  - objašnjava dr sc med Dragoslava Živkov Šaponja koja napominje da su rezulati programa, usled ispravljanja metabolizma u pravom smeru, vrlo brze redukcije masnih naslaga već posle par nedelja, te povećana energija, zbog čega polaznici programa ne odustaju od režima nego ga sprovode u kontinuitetu budući da se osećaju i izgledaju mlađe.

Snežana Milanović

Piše:
Pošaljite komentar