Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Hrkanje izaziva šlog i dijabetes

02.01.2017. 20:40 21:12
Piše:

Loše navike spavanja, kasni odlasci u krevet, dugo gledanje televizije, sedenje za računarom, izlasci, konzumiranje alkohola i kasni obroci, utiču na kvalitet sna i dužinu spavanja.

Loš i isprekidan san može da ima ozbiljne zdravstvene posledice, od kardiovaskularnih bolesti do dijabetesa, ali može da se odrazi i na smanjenu koncentraciju i bude razlog koji dovodi do saobraćajnih nesreća. U Centru za patofiziologiju disanja i respiratorne poremećaje tokom spavanja Instituta za plućne bolesti Vojvodine u Sremskoj Kamenici kažu da je najčešći poremećaj spavanja slip apneja, odnosno potpuni prekid disanja, koji se ponavlja više puta tokom noći.

Slip apneja se stepenuje na osnovu broja prekida disanja na sat, a načelnik Centra profesor dr Ivan Kopitović kaže da u nekim slučajevima nema potpunog prekida, već je sužen lumen ždrela, a kad je smanjen obim ventilacije, pravi se vrtložno strujanje vazduha, odnosno hrkanje, koje je simptom moguće slip apneje.
 
- Više se javlja kod muškaraca i kod gojaznih ljudi, a faktori rizika su i pušenje, hipotireoza, neke abnormalnosti kosti strukture lica i usne duplje, odnosno deformacije. To je i nasledna bolest. Smatra se da u opštoj populaciji između 10 i 15 odsto ljudi ima ovaj problem – navodi profesor Kopitović i dodaje da svake godine imaju između 500 i 600 novootkrivenih slučajeva, a da se češće javlja kod starijih ljudi, mada ima slučajeva da se pojavi i u dečjem urastu, kada je vezano za treći krajnik.
 
Rizik do kojeg dovodi slip apneja su kardiovaskularne bolesti, jer se prekidom disanja smanjuje kiseonik u krvi, a to se dešava više desetina ili više stotina puta tokom noći, pa to traje svaku noć, nedeljama, mesecima. Zbog pada kiseonika u krvi, dolazi do mnogih problema, koji dovode do ubrzane arteroskleroze i kardiovaskularnih bolesti, arterijske hipertenzije, cerebrovaskularnog insulta, odnosno šloga, sklonosti ka tromboembolijama, ali i ka razvijanju šećerne bolesti.
 
Lečenje ovih problema podrazumeva da se pacijentim, tokom spavanja, snimaju vitalni parametri i to disanje, srčani rad, moždana aktivnost, zasićenost krvi kiseonikom. Primarna terapija podrazumeva korišćenje aparata koji pomažu disanje, a postoji i mogućnost nošenja stomatoloških proteza koje onemogućavaju zatvaranje ždrela.
 
- Terapija je doživotna, a kolaps ždrela ne može da se otkloni hirurški. Moguća je operacija mekog nepca, koje doprinosi pojavi hrkanja, ali to nije garantovano uspešno. Pacijenti kod nas na snimanje dolaze s uputom, ali Republički fond za zdravstveno osguranje ne refundira novac za aparate – navodi dr Kopitović i napominje da neki pacijenti tokom noći imaju i po dva zastoja disanja na svaki minut.
 
Na ispitivanje poremećaja sna došao je i Laslo Ujhazi koji kaže kako godinama loše spava, ima neobična buđenja, trzanja i gušenja.
- Često se budim tokom noći, a ne znam zbog čega. Zbog toga imam i probleme tokom dana, jer to često buđenje utiče na mene. Čekam veče da vidim šta će snimanje da pokaže – ispričao je Ujhazi.
 
U Centru za patofiziologiju disanja i respiratorne poremećaje tokom spavanja postoje tri sobe, koje liče na sobe u domovima. Atmosfera je opuštena, jer i pacijenti treba da se opuste, kako bi mogli da spavaju. Pacijente smeštaju u dve sobe, a srednja ostaje prazna. Razlog je što su to intenzivni hrkači i toliko su glasni da jedni druge probude. Snimak kojji nastane tokom noći, analizira se ujutro i pacijentima se određuje terapija.
LJ. Petrović
Foto: S. Šušnjević
 
 
Teniska loptica za spavanje na boku
Za poboljšanje sna, osim korišćenja aparata, neophodan i adekvatan higijensko-dijetetski režim koji podrazumeva da se ne večera nakon 18 časova, kao i da se alkohol ne konzumira kasno, odlazak na spavanje treba da bude u isto vreme, a važna je i pozicija u snu, odnosno spavanje na boku. U SAD su pacijentima ušivali tenisku lopticu na pidžamu, koja ih je onda terala da se okrenu na bok.
 

Autor:
Pošaljite komentar