HOĆE LI NAM SE PONOVITI MMR KONTROVERZA Studija potvrdila izuzetno retke nuspojave kod vakcina protiv koronavirusa
Grupa naučnika iz Global Vaccine Data Networka otkrila je dve nove, vrlo retke nuspojave, koje mogu izazvati vakcine protiv koronavirusa: neurološki poremećaj i upala kičmene moždine, piše Gardijan.
Naučnici su pročešljali elektronske bolničke kartone čak 99 miliona ljudi iz Australije, Argentine, Kanade, Danske, Finske, Francuske, s Novog Zelanda i iz Škotske koji su primili vakcine farmaceutskih kompanija Fajzer, Moderna i AstraZeneka.
Potom su uporedili učestalost pojavljivanja 13 bolesti mozga, venskog sistema i srca od kojih su oboleli vakcinisani s učestalošću pojavljivanja tih bolesti pre pandemije koronavirusa.
Rezultati govore: reč je o jednom u milion
Studija, objavljena u časopisu „Vaksin“ je s visokom nivoom tačnosti potvrdila veze između vakcine mRNA (Fajzer i Moderna) i retkih nuspojava miokarditisa i perikarditisa (slabosti srca). Ipak, naučnici tvrde da dobrobit vakcine i dalje u ogromnom procentu nadmašuje rizike. Treba reći i to da svaki lek može da ima nuspojave.
Studija, inače najveća ikada na temu sigurnosti vakcine, potvrdila je i vezu vakcine AstraZeneka i retkih nuspojava Gilen-Bareov sindrom (neurološki poremećaj u kojem imunološki sistem napada neurone) i tromboze venskih sinusa (krvni ugrušak u mozgu).
U analizi podataka su takođe utvrdili da je vakcina AstraZeneka povezana s retkim nuspojavama akutnog diseminiranog encefalomelitisa (upalnom demelinizirajućom bolesti centralnog nervnog sistema).
Pala i dodatna istraživanja
Profesor Džim Bateri, koji je radio istraživanje, rekao je da su ih ova saznanja podstakla da nezavisno sprovedu još jedno istraživanje kako bi potvrdili podatke. U drugom su istraživanju analizirali bolničke kartone 6,8 miliona Australijanaca koji su primili AstraZenekinu vakcinu i potvrdili da je ona u retkim slučajevima izazvala akutni diseminirani encefalomelitis (ADEM), ali i još jednu retku nuspojavu, transverzalni melitis, odnosno upalu kičmene moždine.
Učestalost oboljenja od ADEM-a, pokazala je druga australijska studija, iznosi 0,78 na milion doza vakcina, što je izuzetno nisko. Upala kičmene moždine pojavila se u 1,82 slučajeva na milion doza. Bateri je rekao da su nuspojave toliko retke, da su naučnici za njih saznali tek kad su imali uzorke od nekoliko miliona ljudi.
- Nijedno kliničko ispitivanje ne može imati dovoljno ispitanika koji bi omogućili da odgovorimo na pitanja. Na njih smo dobili odgovore tek pošto je vakcina počela da se koristi.
Profesorka Džuli Lisk, stručnjakinja za vakcina sa Univerziteta u Sidneju, rekla je da je važno ove nalaze postaviti u perspektivu i da infekcija kovidom, mnogo više nego vakcina, povećava rizik od ovih retkih stanja.
Anti-MMR manija počela lažiranim istraživanjem
- Pouzdanje u sistem koji će otkriti probleme i rešiti ih vrlo je važan deo snažnog programa vakcinacije.
Naučnici su posebno zabrinuti zbog toga što se ovakvi rezultati proizvoljno tumače i daju krila antivakserskom pokretu. Podsetimo, zbog lažiranja studije o povezanosti MMR vakcine i autizma, antivakserski pokret dobio je krila, a svet, pa i Srbija, suočava se danas sa epidemijama malih boginja, velikog kašlja, masovnim izbegavanjem vakcinacije i ugrožavanjem tuđih života.