Gužve u Velikoj menzi: Uz ankete do zadovoljnih studenata
Ishrana u toku studiranja može iziskivati velike sume novca, kada govorimo o akademcima koji su se preselili u veći grad i počeli da žive sami.
Jedno od mogućih rešenja za ekonomičniju potrošnju sredstava namenjenih za hranu jeste odlazak u menzu, koja pruža tri obroka dnevno. Kako bi se pristupilo uslugama menze, potrebno je izraditi karticu koja košta 2.700 dinara i važi dve godine, te kupiti žeton za escajg koji vredi 1.000 dinara. Za studente na budžetu cena doručka iznosi 56, ručka 120, a večere 90 dinara. Samofinansirajući studenti treba da odvoje nešto više novca, pa će doručkovati za 120, ručati za 300 i večerati za 220 dinara. Korisnicima je na raspolaganju takozvana Velika menza u kampusu, a u blizini je i nešto manja, otvorena na Spensu prošle godine.
Pored naizgled jeftinog i raznovrsnog jelovnika, studenti su se u proteklih nekoliko meseci, u više navrata, žalili na usluge restorana. Članovi Fejsbuk grupe „Menza Novi Sad” počeli su da iskazuju svoje nezadovoljstvo putem statusa i slika. Jedan od glavnih problema, kako su naveli, predstavljao im je ograničen prostor i ogromne gužve, koje rezultuju dugačkim redovima, često i po nekoliko metara ispred zgrade. Takođe negoduju jer, uprkos tome što ručak i večera traju po tri sata, oni koji ne dođu u prvih sat vremena ne dobiju isti izbor kao studenti koji se pojave odmah na početku. Nakon žalbi na kvalitet i usluge, jelovnik je promenjen i proširen, kako tvrde iz službe ishrane.
Pomoćnica direktora Studentskog centra za ishranu Aleksandra Ćulibrk tvrdi da im je zadovoljstvo studenata na prvom mestu, kao i da svakodnevno komuniciraju sa njima, sprovode ankete i na taj način se trude da isprave sve ono što je u njihovoj moći.
– Jelovnik se sastavlja na svakih 15 dana, u zavisnosti od raspoloživih namirnica, a sva su u skladu sa Standardima normativa i jela, propisanim od strane Ministarstva prosvete, dok je na jelovniku svakodnevno minimum pet jela – rekla je ona, dodajući da se o strukturi i raznovrsnosti obroka vodi računa, pri čemu se poštuju dnevne potrebe u energetskim vrednostima koje studenti treba da unesu. Njihovu kontrolu, metodom slučajnog uzorka, obavlja Institut za javno zdravlje Vojvodine.
Menzu koristi oko 9.000 studenata, dok se na dan u proseku podeli između 6.500 i 7.000 obroka, navode iz Studentskog centra. S obzirom na broj korisnika, gužve su velike i problem je trebalo da bude delimično rešen nakon otvaranja menze na Spensu, u kojoj se kupi oko 500 jela dnevno, ali se služi samo ručak, dok se uz njega može preuzeti i suva večera. Ipak, nasuprot očekivanjima, Velika menza nije rasterećena, te kao jedino moguće rešenje Aleksandra Ćulibrk navodi gradnju nove.
– Trenutno se završava projektno-tehnička dokumentacija, a novi restoran će se nalaziti u okviru studentskog kampusa, čime ćemo rasteretiti gužve koje se formiraju – objašnjava Aleksandra Ćulibrk.
Na spratu Velike menze, u slučaju izrazite gužve, za vreme ručka otvara se treća linija, koja dodatno olakšava protok studenata. Pored toga, zbog pritiska javnosti i žalbi koje su pristizale, uvedena je raznovrsnija ponuda, čak i kada govorimo o posnim jelima, pa se iz Studentskog centra nadaju pozitivnim kritikama korisnika.
N. Stanojčić – M. Blagojević