Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Goran Milić: Za bolji položaj radnika potrebna bolja zarada

30.04.2022. 12:03 12:10
Piše:
Foto: Privatna arhiva

Praznik rada, 1. maj, najveći broj radnika u Srbiji dočekuje sa zaradama koje se kreću oko 50.000 dinara, u atmosferi neizvesnosti da li će posla biti i da li je radno mesto sigurno.

Kakav je trenutni položaj radnika u Srbiji i koje korake treba napraviti da se on promeni na bolje, moći će da se čuje 1. maja na centralnoj proslavi koju organizuje Savez samostalnih sindikata Srbije, na skupu koji će biti održan u Leskovcu. Tom prilikom će, ukazuje predsednik Saveza samostalnih sinidkata Vojvodine Goran Milić, biti poslata poruka nadležnima, poslodavcima i državi da su radnici u nezavidnoj situaciji i da je neophodno da se poštuju radnička prava. Po njegovim rečima, radnici istovremeno, moraju biti svesni i upoznati s tim da se moraju organizovati jer samo udruženi mogu biti jaki i imati snagu u pregovorima, a da su osnovni postulati sindikalizma dobrovoljnost, solidarnost i interes.

- Za bolji položaj radnika, potrebna je zarada koja obezbeđuje pristojan i dostojanstven život, a da se to, svakako, ne može ostvariti s minimalnom zaradom - kaže Goran Milić. - Zbog sadašnje ekonomske situacije i rasta cena SSSS je podneo zahtev da se minimalna cena rada utvrđuje dva puta godišnje. Potrebno je i da se promeni način utvrđivanja minimalane zarade jer se to kolika će ona biti naredne godine utvrđuje u septembru tekuće, a na osnovu parametara iz aprila. Moraju se poštovati i parametri na osnovu kojih se ona utvrđuje i da je to učinjeno ovogodišnji minimalac bio bi viši.

Položaj radnika biće sve teži i zbog pandemije koronavirusa, koja je negativno uticala na sve aspekte ekonomije, a sada i zbog rata u Ukrajini (Goran Milić)

Po njegovim rečima, praznik rada obeleža se u znak sećanje na borbu radnika za bolje uslove rada i osmočasovno radno vreme, a da je i posle više od jednog veka, praktično, ista borba u toku.

- Umesto da se uživa u tekovinama vekovne sindikalne brobe, da smo bliži evropskim standardima u ostvarivanju prava zaposlenih, mi se danas, kao i pre 136 godina, borimo za iste ciljeve - dostojanstven i bezbedan rad koji omogućava život dostojan čoveka. Zaposleni su u veoma nezavidnom položaju, posao se veoma teško nalazi, nesigurnost da će se na njemu i ostati je velika - i to nije ništa novo i već decenijama se nije značajno promenilo. Svedoci smo da se radnička prava na svakom koraku krše, da se otežava rad sindikata i da pri tome mnogi gradski i republički čelnici zatvaraju oči. Radnici su i dalje žrtve eksploatacije u cilju uvećanja kapitala i profita, raslojavanje u društvu je sve veće, povećava se jaz između bogatih i siromašnih, nejednakost u podeli profita i moći sve je veća. Zato ćemo i poslati poruku - dosta korporativne pohlepe, radne eksploatacije, diskiriminacije i socijalnog raslojavanja, kršenja radničkih prava, iskorišćavanja i izrabljivanja radnika - kaže Milić. On je istakao da je će položaj radnika biti sve teži i zbog pandemije koronavirusa, koja je negativno uticala na sve aspekte ekonomije, a sada i zbog rata u Ukrajini, koji će sigurno dodatno optereti ekonomiju i produbiti krizu


Uranak ispred kompanije „Jura”

- Okupićemo se 1.maja ispred fabrike kompanije “Jura”, u kojoj su uslovi rada, u najmanju ruku, problematični i tom prilikom uputićemo poruke nadležnima da se radnička prava moraju poštovati - kaže Goran Milić. - Takođe, to će biti i prilika i da pokažemo da smo tu za sve radnike u Srbiji, ali i da iskažemo solidarnost sa našim sindikalnim kolegom, predsednikom sindikata u ovoj fabrici, koji je dobio otkaz jer je javno govorio da su uslovi u kojima rade zaposleni u “Juri” veoma loši. Istovremeno, upozoravamo i da se to, nažalost, ne dešava samo u ovoj kompaniji, već i u mnogim drugim, pa je zato naša najveća zamerka koju upućujemo odgovornima i nadležnima to što poslodavci ne poštuju prava radnika, odnosno Ustav Srbije i zakone koji važe u našoj zemlji.


- Svesni smo situacije u ekonomiji, ali nas najviše brine to što poslodavci, pod izgovorom krize, pokušavaju dodatno da umanje prava radnika. Plašimo se da su pred nama teška vremena jer je već sada i te kako izvesno da će kupovna moć građana biti dodatno smanjena, da će to negativno uticati na životni standard i da će na površinu izaći mnogi problemi s kojima i radnici i građani Srbije već dugo žive.

D. Mlađenović

Piše:
Pošaljite komentar