Gojković: Sve bolnice u Vojvodini imaju savremenu opremu
NOVI SAD: Više od dve i po milijarde dinara uloženo je tokom ove godine u vojvođanske bolnice iz pokrajinskog budžeta, a sekretar za zdravstvo profesor dr Zoran Gojković kaže da će se ovaj trend nastaviti i naredne godine.
„Najviše je uloženo u opremu koja je bila neophodna i kupljen su tri magnetne rezonance, u Dečjoj bolnici, Institutu za onkologiju Vojvodine i Kliničkom centru Vojvodine, nabavljeno je devet CT aparata i to je sada standard, jer sve opšte bolnice u Vojvodini imaju CT. Kupljene su i dve angio-sale, za Institut za kardiovskularne bolesti Vojvodine i Klinički centar Vojvodine i time smo postigli da više nema liste čekanja za kateterizacione procedure. Do pre dve godne imali smo od 1.000 do 1.500 građana koji su mesecima, pa i godinu dana, čekli na kateterizaciju“, kazao je sekretar Gojković i dodao da je u ovoj godini nabavljeno i 30 različitih ultrazvučnih i radioloških, kao i 25 endoskopskih aparata.
Nabavljena je oprema za različite dijagnostičke grane, više od 400 kreveta i dušeka za zdravstvene ustanove, kao i anesteziološka i oftalmološka oprema.
„Tokom ove godine urađena je prva transplantacija rožnjače, kao i veštačkog srca, a počete su da se rade i brojne druge procedure koje se do sada nisu radile. Skoro potpuno je završen i projekat telemedicine, odnosno umrežavanja svih bolnica u Vojvodini“, kazao je dr Gojković.
„Oprema za oftalmologiju nabavljena je kako bi se smanjile liste čekanja na operaciju katarakte i operacije očiju“, naglasio je dr Gojković.
Ulagano je i u infrastrukturu i to na sva tri zdravstvena nivoa, primarnom, sekundarnom i tercijarnom. U Kliničkom centru Vojvodine završena je obnova Klinike za ORL, prva faza radova u Klinici z infektivne bolesti.
„Za dve nedelje će biti završena rekonstrukcija Klinike za ortopediju, a gotovo je i novo prijemno odeljenje. Klinički centar se povezuje na gradsku toplanu i više neće biti grejanja na mazut“, naveo je dr Gojković i napomenuo kako je najveća pokrajinska bolnica sada i ograđena i postavljen je video-nadzor.
„Povećan je broj zaposlenih za 21,44 odsto i primljeno je 1.257 zdravstvenih radnika i to 337 doktora i 742 medicinskih sestara i tehničara. Ove godine odobreno je i 198 specijalizacija, jer nam to nadostaje, tako da za četiri ili pet godina nećemo imati problema sa specijalistima“, istakao je dr Gojković.
Završeni su tenderi, te se očekuje početak obnove Klinike za rehabilitaciju i Sudske medicine, a pripema se rekonstrukcija i adaptacija više klinika u Kliničkom centru, kao i Poliklinike i nastavak radova u Betaniji, o čemu je “Dnevnik” već pisao.
„U januaru će biti završena i obnova Opšte bolnice u Pančevu, koja se odvijala u fazama, tako da je bolnica stalno radila. Urađena je klimatizacija u bolnicama u Sremskoj Mitrovici i Zrenjaninu, gde je sređen i krov, a osposobljena je i rehabilitacija u Bezdanu, koja pripada Opštoj bolnici u Somboru, gde je rešen problem termalnih izvora koji nisu funkcionisali“, kazao je dr Gojković.
Sekretar je najavio da u narednoj godini sledi rekonstrukcija opštih bolnica u Subotici, Somboru, Kikindi, Senti, Zavodu za javno zdravlje u Pančevu, kao i Specijalne bolnice za psihijatrijske bolesti u Kovinu, a najveća građevinska investicija će biti rekonstrukcija Instituta za kardiovaskularne bolesti Vojvodine. Finansirani su i posebni projekti zdravstvene zaštite, što će biti nastavljeno i tokom naredne godine, kao i u buduće.
LJ. Petrović