Ekonomski status novinara preduslov za slobodne medije
BEOGRAD: Zaštitnik građana Zoran Pašalić kaže da je ekonomski status novinara jedan od najvažnijih uslova za postojanje profesionalnih i slobodnih medija.
Pašalić je ukazao na to da novinari u Srbiji rade u teškim uslovima, a da su u aktuelnoj pandemiji izloženi dodatnim ekonomskim pritiscima, posebno oni koji honorarno sarađuju s medijskim kućama.
Smatra da je potrebno učiniti dodatne napore kako bi se sprečila potpuna degradacija ove profesije, osigurala nezavisnost medija i kvalitet izveštavanja na koje građani Srbije po Ustavu imaju pravo.
Najavio je da će insistirati na formiranju jedinstvene baze podataka o napadima na novinare, u kojoj bi kao poseban segment bili izdvojeni ekonomski pritisci.
Uslov za objektivne medije su objektivni novinari. A jedan od uslova za objektivnost novinara je da su rasterećeni od svih vrsta pritisaka, pre svega od ekonomskih, jer im od njih zavise svakodnevna egzistencija i rad, rekao je Pašalić uoči sutrašnjeg sastanka Radne grupe za izradu medijske platforme.
Kako je saopšteno, Pašalić je naveo da se u ekonomski pritisak može ubrojiti i to što novinari u Srbiji često rade bez ugovora o radu ili po ugovorima koje je lako raskinuti, primaju plate koje su često ispod republičkog proseka i čija isplata neretko kasni.
Ukazao je i na to da novinari rade prekovremeno posebno u sadašnjim uslovima pandemije korona virusa, da su stalno izloženi povećanju radne norme i da su honorarni saradnici u izuzetno teškom položaju.
Zaštitnik građana smatra da ovakvi uslovi rada ugrožavaju objektivnost i profesionalnost novinara i medijskih radnika, a vrlo često dovode i do autocenzure, jer u takvim uslovima rada nema motivacije pa ni želje za profesionalnim obavljanjem posla što vodi ka, navodi, urušavanju ove profesije.